Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρέκκλιση εντός Σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι βοήθεια.

 

Σας έχω επισυνάψει σκαρίφημα για να έχετε καλύτερη εικόνα. Πρόκειται για οικόπεδα εντός σχεδίου πόλης (καρακέντρο)

 

Ο Ιδιοκτήτης Α (και πελάτης μου) έχει ένα οικόπεδο 27,25 τμ με 100% κάλυψη με κτίριο προ του 55 , και θέλει να αγοράσει και την ιδιοκτησία Β που είναι ιδια. (100 κάλυψη με κτίριο προ 55) ώστε να φτιάξει μαγαζί.

 

Και τα δύο τα κτίρια είναι πέτρινα αλλά η οροφή έτοιμη να πέσει .

 

 

Ακούω προτάσεις . Να το πάρει ; Υπάρχει καμιά τρύπα ώστε να μπορέσει να βγάλει άδεια ;

 

Μπορεί να γίνει νομιμοποίηση προ 55 και με καμία άδεια μικρής κλίμακας να ανακαινίσει τα υπάρχων ;

post-51816-0-20291000-1331911468_thumb.jpg

Edited by toula
Link to comment
Share on other sites

τι χρήση έχουν τώρα τα ισόγεια

τι είναι διώροφα;

Μόνο η στέγη είναι έτοιμη να πέσει ή ολικά είναι ετοιμόρροπα;;

 

υ.γ υπάρχουν ειδικοί όροι δόμησης για μικρά οικόπεδα;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Είναι ισόγεια καταστήματα . Αυτό που θέλει να αγοράσει ο πελάτης μου είναι σε λειτουργία ενώ αυτό που είδη έχει δεν είναι σε λειτουργία. Η στέγη είναι κοινή και είναι ετοιμόρροπη. Ψάχνοντας του όρους δόμησης (απόφαση Νομάρχη) είδα ότι υπάρχει παρέκκλιση 30 τμ και 4 πρόσωπο αλλά πρέπει να προυπάρχουν το 73 . Άρα δεν με πιάνει.

 

Άρα τι γίνεται πάμε για προσκύρωση ή το τακτοποιώ με το 4014 και βγάζω άδεια μικρής κλίμακας και το ανακαινίζω ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

το διπλανό ήταν κατάστημα ναι ή όχι (υποθέτω πως ναι αλλά είναι σημαντικό να λειτουργούσε ως κατάστημα)

Σε αυτή την περίπτωση αν δεν είσαι σε πόλη που ίσχυσε το Π.Δ 17-3-23

βλέπω ότι μπορεί να αγορασθεί και να βγάλει Ε.Ε.Μ. κλίμακας για επισκευή ή αντικατάσταση της στέγης

καθώς και επισκευή των όψεων και των κουφωμάτων τους

Link to comment
Share on other sites

αν έκτοτε δεν άλλαξε χρήση, θα πρέπει να βρεις στοιχεία για να αποδείξεις την χρήση του στην πολεοδομία σου

Τέτοια στοιχεία είναι π.χ η άδεια λειτουργίας τους ή τα ενοικιαστήρια τους θεωρημένα στην Δ.Ο.Υ κλπ

Αυτό θα σου απαλλάξει από την απαίτηση έκδοσης Ο.Α, αλλαγής χρήσης

 

Δεν αναφέρεις όμως αν ίσχυσε ποτέ το Ν.Δ 17-3-23 (αν δεν κάνω λάθος στις ημ/νίες) στην πόλη σου

Αυτό έχει σημασία, ως προς τον έλεγχο των όρων δόμησης, των προ του 1955 κτισμάτων σου

Πιο συγκεκριμένα αν αυτό το Ν.Δ, ΔΕΝ ίσχυσε ποτέ στην πόλη σου, τα κτίσματα θεωρούνται νόμιμα ως έχουν, ως πρό του 1955 ανεγερθέντα

Link to comment
Share on other sites

-Δεν ξέρω εάν ισχύει 17-3-23 στη πόλη μου. Θα ρωτήσω στη πολεοδομία. Αρχικά βεβαίωση νομιμότητας για να γίνει η μεταβίβαση θα δώσω ; Υπενθυμίζω ότι το οικόπεδο που θα μεταβιβαστεί είναι 25 τμ , με 100% κάλυψη , με κτιριο προ 55 , και αυτή τη στιγμή κατάστημα σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.