Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια ανελκυστήρα


Recommended Posts

Σε τριόροφη οικοδομή με αδεια του 1972 υπάρχει το φρεαρ αλλα δεν εγκατέστησαν μεχρι τώρα τον ανελκυστηρα.

Ξέρετε τι χρειάζεται για να γίνει τώρα η εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι, υπάρχει περίπτωση να εγκατασταθεί ανελκυστήρας με νόμιμο τρόπο χωρίς να απαιτείται άδεια; Σαν ιδιωτικός ανελκυστήρας, όχι κοινόχρηστος.

Θέλω τον μικρότερο δυνατό ανελκυστήρα για πρόσβαση στη σχεδιαζόμενη κατοικία μου από το ισόγειο στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλέ σου έχω μια λύση, παρότι έχει μια δυσκολία, δεν μπορώ να το λύσω με ένα τεμάχιο μόνο.

1) θα χρειαστείς περίπου 17 μικρούς ανελκυστήρες blaymofil,

τοποθετείς ένα σε κάθε σκαλάκι, ενδέχεται να χρειαστείς λίγους περισσότερους αλλά μπορείς να χάσεις και λίγα κιλά να μην θες πολλούς, εν ανάγκη άσε ότι τσάντα κρατάς κάτω.

Πατάς πάνω στα ανελκυστηράκια και με το τηλεχειριστήριο πατάς και πας στο επόμενο σκαλί. Μετά χρησιμοποιείς το επόμενο σετ και έτσι σκαλί σκαλί.

Σου εξήγησα τον τρόπο πως με ένα μικρών διαστάσεων ανελκυστήρα θα φτάσεις στον Α' όροφο (συγχώρεσε μου ότι χρειάστηκα λίγο περισσότερα τεμάχια και ομως να λάβεις υπόψη ότι το κόστος δεν περνάει το ότι σκεφτόσουν).

Εφτασες στον όροφο δεν χρειάστηκες άδεια το σημαντικότερο. Ετσι λύνουμε τα προβλήματα οι Μηχανικοί, τώρα και online!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, civeng said:

.. με νόμιμο τρόπο χωρίς να απαιτείται άδεια; Σαν ιδιωτικός ανελκυστήρας, όχι κοινόχρηστος.

..

σε άλλο θέμα ρωτάς για σπίτι σου που θα φτιαχτεί. Αν στο ίδιο σπιτι αφορά και αυτό το έρωτημα για ανελκυστήρα ή άδεια που θα βγάλεις για το σπίτι θα περιλαμβάνει και τον ανελκυστήρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

α αρνητική ψήφος! Ο ίδιος θα μου την έβαλε. Ελα ρε παιδιά δεν έχει κανείς λίγο χιούμορ????

συμπληρωση μνματος: Πολυ ωραια ερώτηση Διδώνης!

Edited by Arche
συμπληρωση αρχικου κειμενου
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

σε άλλο θέμα ρωτάς για σπίτι σου που θα φτιαχτεί. Αν στο ίδιο σπιτι αφορά και αυτό το έρωτημα για ανελκυστήρα ή άδεια που θα βγάλεις για το σπίτι θα περιλαμβάνει και τον ανελκυστήρα.

 

 

Ναι, για την ίδια περίπτωση αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Arche said:

α αρνητική ψήφος! Ο ίδιος θα μου την έβαλε. Ελα ρε παιδιά δεν έχει κανείς λίγο χιούμορ????

συμπληρωση μνματος: Πολυ ωραια ερώτηση Διδώνης!

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτει ο καθένας να απαντήσει.

Η αρνητική δεν είναι δική μου!

Στην ερώτησή μου τώρα, η απορία μου είναι εάν προβλέπεται, νόμιμα όπως λέω, να εγκαταστήσει κάποιος ανελκυστήρα, ο οποίος θα φαίνεται κανονικά στην οικοδομική άδεια αλλά πιθανώς να μην απαιτεί άδειες μηχανολογικές/εγκρίσεις κλπ εάν αφορά μόνο ιδιωτική χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, civeng said:

....να μην απαιτεί άδειες μηχανολογικές/εγκρίσεις κλπ εάν αφορά μόνο ιδιωτική χρήση.

Η απαίτηση ή μη σύνταξης μελέτης ανελκυστήρα για κτίρια ποτέ δεν είχε εξάρτηση απο τον παράγοντα ιδιωτικής ή μη χρήσης. παρά μόνο αν έχεις εσωτερικά αναβατόρια να μεταφέρεις το μπρέκφαστ σου στην κρεβατοκάμαρα πχ.... 😄

Αφορά το τελικό ύψος του κτηρίου χρήσεις κλπ.....

ο/οι μελετητής που θα αναλάβουν τις όποιες μελέτες στις τελικές επιλογές θα ξέρουν να σε ενημερώσουν.

Όμως στην τελική η μηχανολογική μελετη για ανελκυστήρες είναι ότι πιο ελάχιστο θα σε απασχολήσει για το σύνολο του ακινήτου σου...... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.