Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και νομιμότητα ακινήτου


Clemenza

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω γιατι να μην το βγαλει.

Εφοσον ειπαμε και πιο πανω οτι "Το ΠΕΑ δεν εξετάζει τη νομιμοτητα ή μη του κτιρίου αλλά το ενεργειακό του προφίλ..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Σε αυτοψία που έκανα σε διαμέρισμα για πεα, παρατήρησα ασυμφωνία μεταξύ τ.μ. αδείας και υφιστάμενου. Η διαφόρα ήταν γύρω στα 5μ2. Ρύθμιση με καποιο νόμο δεν υπάρχει. Οι ιδιοκτήτες μου ζητούν να μην αλλάξω τα τμ της αδείας έτσι ώστε να είναι σύμφωνα με εφορία δεη κτλ...τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Θα υπάρχει πρόβλημα αν το πιστοποιητικό αναγράφει αλλα τμ απο ε9 και συστάσεις? από τη στιγμή που το σύστημα μου ζητάει σκαρίφημα δεν μπορώ να εισάγω προφανώς την κάτοψη της αδείας αντί της υφιστάμενης κατάστασης. 

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Εσύ αποτυπώνεις αυτό που βλέπεις και είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις τους ιδιοκτήτες. Αυτό κατά 99% σημαίνει ότι χάνεις τη δουλειά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ιδιοκτήτες θα βρούνε επιθεωρητή να τους βγάλει το ΠΕΑ όπως ακριβώς το θέλουν. Οπότε τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το συνάδελφο @CHOUTOS

 

Πρίν 3 μέρες μου έτυχε αντιστοιχη περίπτωση με διαφορά 20τμ

Μου είπιε να δηλώσω τα νόμιμα 75τμ και να παραβλέψω τα υπόλοιπα 20 !!!

Του ασπάντησα δεν μπορώ να το κάνω ...

 

Αυτονόητο είναι οτι έχασα τη δουλειά !!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα απαντήσω και εγώ, αν και μιλάμε για σχετικά μικρή απόκλιση αλλά απόκλιση! ας βρεθεί κάποιος συνάδελφος που θα πάρει το ρίσκο... ευχαριστώ που μοιραστήκατε την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 


μια ερώτηση γιατί μας πιάσαν οι ζέστες και έχω μπερδευτεί λίγο. 


Πήγα σε ένα μια επιχείρηση να εκδόσω ΠΕΑ, και με ενημερώσαν πως το ακίνητο, ισόγειο, νόμιμο πατάρι και πρώτος, είναι μια ιδιοκτησία, και λειτουργεί όμως σε δυο τμήματα, ισόγειο ως κατάστημα και χώρος παροχής υπηρεσιών πατάρι και πρώτος. Για το κατάστημα που νοικιάστηκε πρόσφατα εγβάλαν ΠΕΑ μόνο για τους χώρους που αφορούσαν το κατάστημα, και τώρα μου είπαν να βγάλω εγώ για το υπόλοιπο. 


εγώ τώρα τι κάνω? δεν πρέπει να βγει κανονικά ένα πιστοποιητικό ανά ιδιοκτησία?


βρήκα αυτόν το ορισμό : Το ΠΕΑ εκδίδεται για κτίριο ή κτιριακή μονάδα (κτιριακή μονάδα ορίζεται το τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που είναι λειτουργικά αυτόνομο)


ισχύει? 


επίσης έχουν βάψει κάποια παράθυρα για να σκοτεινίασει ο χώρος και κάποια άλλα τα έχουν κλείσει εξωτερικά με γυψοσανίδα, χωρίς να τα έχουν αφαιρέσει. πως τα υπολογίζω αυτά?


ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Link to comment
Share on other sites

Αν το πατάρι και ο όροφος είναι λειτουργικά ανεξάρτητα απο το ισόγειο βγάζεις κανονικά ΠΕΑ ανάλογα με τις χρήσεις τους !

 

Άν όμως το ισόγειο επικοινωνεί εσωτερικά με το πατάρι και ο συνάδελφος έβγαλε μόνο για το κατάστημα (χωρίς το πατάρι) .... έκανε πατάτα :)

 

Για το βάψιμο των παραθύρων τα περνάς κανονικά στα διαφανή στοιχεία (με αερισμό) αλλά με σκιάσεις μηδενικές !

 

Το ίδιο ισχύει και για τα παράθυρα με γυψοσανίδα (με αερισμό και σκιάσεις μηδενικές)

 

Τουλάχιστον έτσι θα τα αντιμετώπιζα εγω !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για το βάψιμο των παραθύρων τα περνάς κανονικά στα διαφανή στοιχεία (με αερισμό) αλλά με σκιάσεις μηδενικές !

 

Το ίδιο ισχύει και για τα παράθυρα με γυψοσανίδα (με αερισμό και σκιάσεις μηδενικές)

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 

σκιάσεις μηδενικές θα βάλω σε όλη τη γραμμή αφού δεν παιρνάει το φως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.