Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρικό ρεύμα - απορίες


lem-x24

Recommended Posts

επειδή τώρα έχω αρχίσει και ασχολούμαι με το ρεύμα θέλω τις γνώσεις σε ορισμένα θέματα:

 

πρώτον: όταν λέμα εναλλασόμενο ρεύμα πως το καταλαβαίνετε εσέις?? ξέρω ότι αλλάζει φορά περιοδικά με το χρόνο, αλλά το κάνω πιο συγκεκριμένο: δηλαδή στη φάση που έχει η πρίζα αντί να πάει απο τη φάση προς τον ουδέτερο, αλλάζει φορά??

 

δεύτερον: καθώς συνδέουμε μια συσκευή το ρεύμα απο τη φάση ξεκινά (ας το πούμε έτσι) περνά μέσα απο τη συσκευή και μετά πάει και "φε΄υγει" προς τον ουδέτερο??

 

τρίτον και τελευταίο: πως στην ευχή λειτουργεί η γείωση??

 

ξ'ερω ότι έχω θ'εσει βασικά και ίσως χαζά ερωτήματα, αλλά θέλω να καταλάβω καλά κάποια πράματα.

 

έχετε να προτείνετε κάποιο καλό σάιτ ή καλό βιβλίο να ξεκινήσω να μορφώνομαι???

 

ευχαρισ΄τω πάρα πολύυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρευμα (ενταση) άλλο τάση. Βρες ενα βιβλιο με τις βασικες αρχες και ξεκινα να διαβαζεις. Νομιζω η φυσικη της δευτερας γυμνασιου ειχε τις βασικες αρχες ηλεκτρισμου. Οτι αλλο βρεις καλο θα ειναι. Μου κανει εντυπωση που θετεις τοσο θεμελιωδη ερωτηματα πτυχιουχος ανθρωπος. Δεν τις εχεις συναντησεις δηλαδη ποτε τις εννοιες αυτες στο σχολικο ή πανεπιστημιακο σου βιο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,το γραφω εδω για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ.μια λαμπα αλογονου 5w 12v ac υπαρχει προβλημα αν τροφοδοτηθει με 12v dc?μπορει να καει ποιο γρηγορα?γιατι το δοκιμασα και παιζει μια χαρα. οποιος ξερει ας απαντησει.

 

Μη δημιουργείτε μηνύματα με ίδιο περιεχόμενο σε διαφορετικά σημεία του φόρουμ.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρευμα (ενταση) άλλο τάση. Βρες ενα βιβλιο με τις βασικες αρχες και ξεκινα να διαβαζεις. Νομιζω η φυσικη της δευτερας γυμνασιου ειχε τις βασικες αρχες ηλεκτρισμου. Οτι αλλο βρεις καλο θα ειναι. Μου κανει εντυπωση που θετεις τοσο θεμελιωδη ερωτηματα πτυχιουχος ανθρωπος. Δεν τις εχεις συναντησεις δηλαδη ποτε τις εννοιες αυτες στο σχολικο ή πανεπιστημιακο σου βιο?

 

μάλλον δεν το καταλαβες όπως ήθελα.

 

ξέρω τα πάντα απο το ρεύμα, αλλά είναι θέμα εφαρμογών στη βιομηχανία.

 

μιλάω για γείωση και τριφασικά ρεύματα.

 

και τάσεις και εντάσεις και πηνία και κινητήρες γνωρίζω.

 

μπάινω σε πιο βαθειά νερά και εκεί είναι που μπερδεύομαι.

 

μπορείς να μου πεις για τη γείωση???

 

και ΄χι το γενικό ότι είναι για τη διαφυγεί (καταβόρθα) του ρεύματος προς μηδενικό δυναμικό. γιατί ρίχνει την ασφάλεια??? μεγαλώνει την ένταση του ρεύματος κάνει κύκλο στην ασφάλεια και πέφτει???

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος που υπάρχει είναι να εξασφαλίζει την ασφαλή λειτουργία ενός κυκλώματος, επειδή ακριβώς απο την στιγμή που η αντιστασή της είναι μικρότερη απο την κατα μέσο όρο ανθρώπινη το ρεύμα θα κλίση κύκλωμα με την γη και όχι με τον άνθρωπο σε περίπτωση διαρροής . Ετσι θα δημιουργήσει βραχυκύκλωμα ως προς την γη και κατα συνέπεια θα πέσει η ασφάλεια. Ακόμα στα μοτέρ παίζει πολλές φορές τον ρόλο του ουδετέρου όταν για κάποιο λογο θέλουμε διαφορά δυναμικού στα 230 .

Οταν λέμε φάση ή φάσεις θα εννοήσουμε τους ενεργούς αγωγούς του ανοιχτού κυκλώματος. Μεταξυ φασεων εχουμε διαφορα 380 - 400 ν σε χαμηλη ταση παντα ............κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν τα ξέρει όλα, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άλλης περιοχής γνωστικό αντικείμενο. Ας ξεκινήσουμε με το θέμα του εναλλασσομένου ρεύματος: Πρώτα απ' όλα, αυτό που ονομάζομαι συμβολικά "ac", στην πραγματικότητα αντιστοιχεί σ' ένα απλοποιημένο μοντέλο της πραγματικότητας. Η πραγματικότητα αυτή, δεν είναι άλλη από την κυματική φύση του φαινομένου που κρύβεται πίσω από αυτό που λέμε "εναλλασσόμενο ηλεκτρικό ρεύμα", δηλαδή την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Αν μιλήσουμε μάλιστα με ακριβολογία, η (ηλεκτρομαγνητική) ενέργεια που ρέει στους αγωγούς (στα καλώδια), στην πραγματικότητα διακινείται οπουδήποτε αλλού στο χώρο (γύρω από τους αγωγούς), και πάντως όχι μέσα στα σύρματα! (θυμίζω ότι μέσα στους καλούς αγωγούς, όπως είναι τα σύρματα των καλωδίων, το ηλεκτρικό πεδίο είναι μηδενικό).

Επομένως, στα πλαίσια αυτά, ποιο είναι το ερώτημά σου, συνάδελφε lem-x24; Το μοντέλο που σχετίζεται με τα εξαιρετικά χαμηλής συχνότητας ηλεκτρομαγνητικά πεδία (ονομάζεται και θεωρία ηλεκτρικών κυκλωμάτων) πώς δουλεύει; ή, πώς το μοντέλο αυτό λειτουργεί στην περίπτωση της μη μόνιμης κατάστασης; (το τελευταίο αντιστοιχεί στα μεταβατικά φαινόμενα στα ηλεκτρικά δίκτυα, σχετιζόμενο και με τις υπερτάσεις και με τις γειώσεις)

Πάντως, μια καλή περιγραφή της φυσικής των ηλεκτρικών κυκλωμάτων, που συνεισφέρει στην βαθιά κατανόηση των σχετιζόμενων φαινομένων, βρίσκεται στο ευκολοδιάβαστο βιβλίο "Ηλεκτρισμός και Μαγνητισμός", του BERKELEY, έκδοση του ΕΜΠ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.