Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

δουλευω τα σχεδια στο autocad 2004 και θα ηθελα να ξεκινησω σε ενα τμημα σεμιναριου για το autocad2008, και θα ηθελα την γνωμη σας στο αν τα δυο αυτα autocad εχουν καμια τεραστια διαφορα στις λειτουργιες και γενικα.και αν αξιζει ο κοπος να μαθω του autocad 2008 το 3d. Μηπως να παρω το cadware που βασιζεται πανω στο autocad και βγαζει απο μονο του τα 3d?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε domie.

Χωρις να ειμαι καποιος expert user στο AutoCad εκτιμω οτι δεν υπαρχουν παρα πολλες διαφορες. Αλλωστε στο site της autodesk υπαρχει βιντεακι που παρουσιαζει το τι νεο υπαρχει στο νεο acad. Ισως και ενα βιβλιο να σου ελυνε ολες τις αποριες. Δεν ξερω αν το σεμιναριο που θελεις να παρακολουθησεις ειναι επιδοτουμενο, δωρεαν ή κοστιζει.

Αποψη μου ειναι να παρεις καποιο αρχιτεκτονικο προγραμμα, πραγματικα θα μειωσεις το χρονο που δουλευεις εμφανεστατα.

Θα προτεινα να ζητησεις απο την εταiρεια που λες μια δοκιμαστικη εκδοση για να το αξιολογησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 2004 δεν παρέχει ουσιαστικές διαφορές με την έκδοση 2002 και 2000. Η έκδοση 2006 είναι σαφώς ποιοτικότερη. Το 2008 δεν το έχω δει. Ελπίζω να το κάναν πιο εύκολο και όχι πιο πολύπλοκο.

 

Το cadware κάνει εκνευριστικά "λάθη". Δες το Architecural desktop που θεωρητικά κάνει την ίδια δουλειά και είναι πιο εξελιγμένο.

 

Αντιστάθμισμα του autocad είναι το InteliCAD της 4Μ με 275€ (χωρίς 3D και κάποια άλλα extra). Ενώ αν δώσεις γύρω στα 1500€ παίρνεις το IDEA 9G με ισχυρότατα αρχιτεκτονικά εργαλεία (της 4Μ) που πατάνε πάνω στο InteliCAD (το οποίο παρεπιπτώντως μοιάζει εκληκτικά με το AutoCAD)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω το autocad για αρχιτεκτονικη σχεδιαση, και οταν οταν θελω να κανω 3d, το κανω απο την αρχη sto autocad 2004 το οποιο χειριζομαι.

το σεμιναριο του 3d autocad 2008 ειναι 270ευρω.

Απλα ειμαι στην διαδισκασια να βρω ενα προγραμμα που ενω κανω το σχεδιο δισδιαστατο να το βγαζει αυτοματα τρισδιαστατο χωρις να το κανω εγω απο την αρχη ενα-ενα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το AutoCAD είναι ένα ευρέως χρησιμοποιούμενο γενικό πρόγραμμα σχεδίασης.

Το αναφέρω αυτό γιατί νομίζω ότι άδικα παιδεύεσαι.

 

Αν θέλεις να σχεδιάσεις αρχιτεκτονικά υπάρχουν οι εξής εναλλακτικές:

1) "ξερό" Autocad -> κάνεις ό,τι θέλεις αλλά αντιπαραγωγικό

 

2) Autocad ή IntelliCAD (για οικονομία) + άλλο πρόγραμμα που "κάθεται" στο AutoCAD/IntelliCAD και αυξάνει την παραγωγικότητα και τις δυνατότητές σου.

 

3) ανεξάρτητο της πλατφόρμας του AutoCAD/IntelliCAD πρόγραμμα όπως:

α) Τέκτων της LH-Λογισμική με περιορισμένες συγκριτικά δυνατότητες αλλά με πλεονέκτημα την ευκολία εκμάθησης και την αυξημένη παραγωγικότητα για "σχέδια άδειας".

β) ArchiTECH.PC της Softcad πολύ καλό πρόγραμμα με φανταστικούς φωτορεαλισμούς

γ) ArchiCAD της Graphisoft επίσης πολύ καλό πρόγραμμα με φανταστικούς φωτορεαλισμούς που επιπλέον το χρησιμοποιούν σε πολλά αρχιτεκτονικά γραφεία τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για 3d φτιαχνω το σχεδιο στο autodesk architecture (ή architectural desktop λέγεται) το οποιο δεν εχει καμια σχεση μετο autocad γιατι δουλευει με ογκους και οχι με γραμμες που εχουν παχος - thickness.Στην συνεχεια το περναω στο viz και βαζω φωτα καμερες υλικα και οτι αλλο θες.Για μενα το viz ειναι προγραμματαρα και αξιζει να κανεις ενα μικρο σεμιναριο σε αυτο.παντως εγω οταν πηγα για σεμιναριο τους ειπα οτι θελω να μαθω 3d δεν τους ανεφερα καποιο προγραμμα και αυτοι μου προτειναν αυτα τα δυο.δεν ξερω αν το cadware εχει βελτιωθει τοσο πολυ στο 3d αλλα λογικα δουλευει ακομη με γραμμες στις οποιες δινεις ενα παχος το οποιο για μενα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα ισως παλι να ειναι πρακτικοτερο για να φταξεις ενα μικρο σπιτι.

 

προσοχη

1)!!!το viz δουλευει με ογκους επομενως αν του βαλεις ενα dxf απο το autocad(γραμμες) θα εχεις προβλημα γιαυτο και χρησιμοποιω το architecture.

 

2)πρεπει να αφιερωσεις πολυυυυ... χρονο! :D

Link to comment
Share on other sites

Εφόσων γνωρίζεις το autocad πάρε το cadware(*********** ****** ********) και κάνε κάτοψη-τομή κ όψεις ενός κτίριου σε μιάμιση ωρίτσα το πολύ.!

Βέβαια ανάλογα στο τι autocad έχεις κολλάει πάνω του το αντίστοιχο cadware(π.χ εγώ που έχω το autocad 2005 κολλάει το cadware 9.5)

 

Όσω αναφορά το 3d σχεδιασμό τότε ασυζητητή ARCHICAD.!

Μιλάμε για το πρόγραμμα..!Κατέβασε την εκπαιδευτική έκδοση από το: http://www.topsw.gr και θα καταλάβεις τι εννοώ..Μαζί παντα με το ARTLANTIS STUDIO που κάνει τον φωτορεαλισμό..!Το download βέβαια θα κρατήσει πολύ ώρα(αρκετή για ένα καφέ 8-) )αλλά πίστεψε με αξίζει το κόπο..!

Να ξέρεις πάντως απο το λίγο που έχω ασχοληθεί είναι ότι έχει διαφορετική φιλοσοφία από το autocad.

 

Αν θές τη γνώμη μου ψάξε για σεμινάριο archicad και όχι παλι autocad που το γνωρίζεις..(Η λογική στον σχεδιασμό δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε όταν θα βγεί το autocad 2050..!)

Αυτό κάνω και γώ αυτό το καιρό αλλά πίστεψε με δε ξέρω τι γίνεται και δεν υπάρχει ένα φροντιστήριο που.? στην Αθήνα μία σχολή/φροντιστήριο για archicad όταν στη Θεσσαλονίκη όπως είπε και ο Χάρης γίνεται χαμός..!!

Τι να πω.. :( Άν γνωρίζει κανείς άς στειλει γιατί με βλέπω να μετακομίζω Θεσσαλονικη.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Άν θές βέβαια όπως είπες ένα πρόγραμμα που απλά ενώ κάνεις π.χ έναν τοίχο πάχους 20cm να εμφανίζεται αυτόματα σε 3d χωρίς να κάνεις thickness η extrude face τότε το cadware μια χαρά τη κανεί τη δουλειά του.Το ίδιο ισχύει στα ανοίγματα όπου γλιτώνεις την εισαγωγή block και σου κανει αυτόματα το πρόγραμμα ακόμα και την κάσα της πόρτας 3d.!Για να μη πούμε για σκάλα,στέγη κ.α. όπου να τα κάνεις μόνος σου 3d το θεωρώ χαρακίρι-αυτοκτονία..

 

Y.Γ.:Όποιος γνωρίζει για σεμινάρια ΑRCHICAD στην Αθήνα ας στείλει μήνυμα.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.