Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ, στο ενδιάμεσο το έλυσα και εγώ χωρίς αναβάθμιση σε 10.

Η λύση ήταν με επικαιροποίηση του προγράμματος στην έκδοση 2015.03 από το παρακάτω:

http://www.art-cad.gr/dl-cw.htm

ΥΓ: Όποτε κάτι πάει στραβά η Art Cad δεν ξέρει, θυμάμαι ακόμα εκείνο το πρόβλημα με την σκάλα το οποίο ακόμα συμβαίνει μετά από 10+ χρόνια χωρίς να μπορούν να βρουν τι φταίει.

Επίσης απαράδεκτο ότι μου είπαν να καλέσω σε νούμερο που αρχίζει από 090 προφανώς λόγω ληγμένης συνδρομής. Κατα άλλα ξεχνάμε ότι επί 15+ χρόνια αγόραζα κάθε χρόνο την τελευταία έκδοση.

Τέλος το 2015 μου κολλάει σε ανύποπτο χρόνο και αρνούνται να μου δώσουν προγενέστερη έκδοση.

Αυτά...

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ενημερωτικά για όποιον συνάδελφο (όπως εγώ) με παλαιότερη έκδοση του Cadware Classic δηλ. που τρέχει τοπικά στον η/υ με το κλασσικό κλειδί η εταιρία ενημερώνει πλέον ότι για εκδόσεις νεώτερες του 2021 θα πρέπει να μεταβούμε σε μοντέλο χρονομίσθωσης.

http://www.art-cad.gr/CADware-Classic.htm

Και φυσικά είναι δικαίωμα της εταιρίας να αλλάζει την πολιτική της όπως αυτή νομίζει, όμως εγώ που έχω το Cadware 2015 έχω παρατηρήσει ότι εκπτώσεις για αναβάθμιση του cadware classic σε νεότερη έκδοση έχουν σταματήσει εδώ και 3-4 χρόνια, όπως επίσης δεν γίνεται και κάποια  έξτρα έκπτωση σε όσους χρήστες θέλουν να μεταπηδήσουν από την έκδοση classic στην έκδοση i-net.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι το cadware απαιτεί για να τρέξει και άδεια autocad, το καθιστά ένα πανάκριβο αρχιτεκτονικό (με μηδενικές ετήσιες βελτιώσεις) που σίγουρα δεν αξίζει τα λεφτά του.

Το μοντέλο της χρονομίσθωσης (που η εταιρία το έχει και για τον ΚΕΝΑΚ) μπορεί να λειτουργήσει σε άλλες χώρες με πολλαπλάσιες αμοιβές μηχανικών σε σχέση με την Ελλάδα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ σωστό αυτό που έγραψες για μηδενικές βελτιώσεις, το πρόγραμμα από άποψη δυνατοτήτων είναι ακριβώς το ίδιο από τότε που το προωτοαγόρασα δηλ. περίπου το 2000. Τώρα επειδή έχω μείνει με το  Cadware 2015 για να πάρω την τελευταία έκδοση, πρέπει να δώσω όσο περίπου κάνει μία νέα άδεια, απαράδεκτο κατ' εμέ. Αναφορικά με το κόστος του Autocad, η εταιρία δεν ζητάει επίδειξη άδειας Autocad για να σου πουλήσει το Cadware, οπότε η ευθύνη είναι 100% του αγοραστή, όσον αφορά αυτό το κομμάτι.

Σχετικά με το κόστος της χρονομίσθωσης, οι τιμές είναι βέβαια πολύ χαμηλότερες σε σχέση με αυτές της χρονομίσθωσης ξένων λογισμικών αλλά νομίζω και εγώ ότι στις σημερινές δύσκολες εποχές, δεν είναι ότι καλύτερο. Για να το γυρίζει πλέον η εταιρία (δεν έχω δει κάποια άλλη να το κάνει με Ελληνικό λογ/κό) κάτι θα ξέρει ίσως παραπάνω, τι να πω...

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά σε περίπτωση που κάποιος θέλει να είναι νόμιμος σε περίπτωση ελέγχου,
πρέπει να πληρώσει την συνδρομή του Αutocad + την συνδρομή του Cadware

Το Revit LT που είναι κλάσεις ανώτερο αρχιτεκτονικό λογισμικό και βελτιώνεται σε ετήσια βάση, φθηνότερα βγαίνει.

Για λιγότερα γνωστά ΒΙΜ λογισμικά ή CAD με αρχιτεκτονικές προσθήκες, ακόμα φθηνότερα. Πολλά πάμφθηνα CAD (με μόνιμη άδεια), έχουν ενσωματωμένες δυνατότητες ή addon που κάνουν σχεδόν τα πάντα.

Στην ουσία (κατά την άποψη μου) το Cadware συντηρείται από τους παλιούς χρήστες, που έχουν βολευτεί και δεν έχουν χρόνο ή διάθεση να ασχοληθούν και να μάθουν άλλο λογισμικό.

Την ίδια τακτική ακολουθεί και στο ΚΕΝΑΚ, που με τα χρήματα 1-2 συνδρομών βρίσκεις από άλλες εταιρίες μόνιμη άδεια. Για μένα δεν αξίζει με τίποτα το μοντέλο της μίσθωσης αν μιλάμε για μικρά γραφεία του είναι το 99% στην Ελλάδα.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου για τιμολόγιο, εννοείται αν το θες για επαγγελματική χρήση όλα πρέπει να είναι νόμιμα με ότι αυτό συνεπάγεται για λειτουργικά κόστη. Οπότε αν κάνεις την σύγκριση για κόστος Acad + Cadware, το Revit LT βγαίνει φτηνότερο. Θέλει όμως αρκετό σετάρισμα σαν λογισμικό και είναι εκτός της Ελληνικής πραγματικότητας, έχει μεγάλη διάρκεια εκμάθησης και ίσως αυτό ξενίζει/τρομάζει τον μέσο χρήστη. Δεν γνωρίζω κάποιο άλλο Ελληνικό πρόγραμμα που να τρέχει όπως το Cadware και να συμφέρει πιο πολύ κοστολογικά πάντως, τα περισσότερα είναι γύρω στα 800-1000Ε για αρχική αγορά. Και εγώ παλιός χρήστης είμαι και το έχω μάθει, θα ήθελα όμως μετά από 20+ χρόνια ανάπτυξης να έχουν προστεθεί αρκετά παραπάνω χαρακτηριστικά. Αντιθέτως, βλέπω απλά copy/paste την ίδια έκδοση κάθε χρόνο να τρέχει στην νεώτερη έκδοση του Autocad.

Είμαι και εγώ της άποψης ότι το μοντέλο της χρονομίσθωσης απλά δεν ταιριάζει στην Ελληνική πραγματικότητα.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.