Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 06.5 Cadware


domie

Recommended Posts

Το AllPlan είναι πολύ εξελιγμένο αρχιτεκτονικό και πολύ διαδεδομένο στη Γερμανία. Το ArchiCAD είναι πολύ διαδεδομένο στην Ελλάδα και θα έχεις πιο πλούσια υποστήριξη, συμβατότητα με συναδέλφους και κόσμο που να το χρησιμοποιεί. Μεταξύ των δύο προτείνω ArchiCAD για δουλιά στην Ελλάδα. Αν εννοείς μήπως η Nemetschek το σταματήσει επειδή το εξαγόρασε, νομίζω οτι αν πουλάει το ArchiCAD δεν πρόκειται να το σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς ο ανταγωνισμός από το AchiCAD για το Allplan ήταν μεγάλος, οι Γερμανοί είχαν τα λεφτά τα οποία για τους Ούγγρους ήταν πολλά και τι πιο φυσικό από την εξαγορά της Graphisoft που ακολούθησε.

 

Συμφωνώ με τον Τ-911 ότι είναι απίθανο ένα προϊόν που σου φέρνει λεφτά να το πετάξεις στα σκουπίδια.

Ίσως τα δυο προγράμματα να γίνουν ένα στο μέλλον.

Η επένδυση πάντως σ' όποιο από τα δύο κάνεις δε θεωρώ ότι θα πάει χαμένη.

 

Όπως ανέφερε ο Τ-911 το ArchiCAD εκτός από καλό πρόγραμμα έχει και σημαντική πελατεία στην Ελλάδα και αυτός είναι σημαντικός παράγοντας για την επιλογή λογισμικού οποιουδήποτε είδους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι αποψεις σας.Ευχαριστώ!

Μεχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Αutocad,αλλά πιστεύω πως δεν έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω όσον αφορά κυρίως την 3διάστατη απεικόνηση.Εκεί υπερτερούν πολύ κατά τη γνώμη μου τα 2 παραπάνω προγράμματα.

Βέβαια το θέμα είναι ότι το ARCHICAD βασίζεται σε εντελώς διαφορετική φιλοσοφία και σίγουρα η εκμάθησή του απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο!

Link to comment
Share on other sites

goliath, αφού είσαι ήδη στο AutoCAD και θέλεις 3D, δοκίμασε να βάλεις και το CADware πριν αλλάξεις πρόγραμμα. Τα δουλεύω και τα δύο χρόνια και είμαι ικανοποιημένος όχι επειδή είναι τα καλύτερα (ποιά είναι τα κριτήρια?) αλλά επειδή τα έχω μάθει καλά και μπορώ τώρα να κάνω τα πάντα γρήγορα και εύκολα. Από τα προσχέδια μιας μελέτης μέχρι μελέτη εφαρμογής και από σχέδια παρουσίασης μέχρι φωτορεαλισμό και κίνηση. Σηκώνουν πολύ ψάξιμο αλλά είναι διαχρονική λύση.

Το άσχημο είναι η τιμή και η εκβιαστική πολιτική του AutoCAD.

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψή μου!Χρησιμοποιώ το Αutocad μαζί με το cadware του 2005,αλλά δεν έχω ξετρελαθεί κιόλας από τα αποτελέσματα του φωτορεαλισμού.Μου φαίνεται ότι υστερεί στα 3D σε σχέση με το archicad τόσο στην πληθώρα υλικών όσο και στην παραμετρικότητα των αντικειμένων (να διορθώσεις κάτι δηλ. χωρίς να χρειαστεί να το περιγράψεις από την αρχή).

Η σκέψη μου είναι να συνεχίσω να χρησιμοποιώ Autocad+cadware για όλα τα σχέδια της μελέτης αφού το γνωρίζω ήδη πολύ καλά και το Archicad αποκλειστικά για φωτορεαλισμούς και animation.

Στα 3D άλλωστε και μόνο διακρίνω μειονέκτημα του cadware!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όπως το θέτεις σηκώνει πολύ κουβέντα. Ενοείς οτι θα κάνεις το 2D στο Autocad - Cadware και θα ξαναστήνεις το 3D στο ArchiCAD? Αν αυτό ενοείς τότε είναι πιό γρήγορο να ολοκληρώνεις σε Autocad - Cadware όλο το 3D και να το περνάς στο VIZ που περνάει αυτόματα. Με τις κατάληλες ρυθμίσεις το VIZ καταλαβαίνει και τα υλικά του Cadware και έχεις καλό φωτορεαλισμό και animation χωρίς να ξαναστήνεις το 3D.

Όσο αφορά τον φωτορεαλισμό του Cadware, το πρόγραμμα απλώς προσφέρει κάποιους (λίγους αλλά εύκολους) αυτοματισμούς. Μπορείς όμως να κάνεις σχεδόν τα πάντα, αφού το σύστημα φωτορεαλισμού του Autocad πάνω στο οποίο πατάει, και ειδικά η 2007 και πάνω, έχει τον ίδιο πυρήνα με τα VIZ και MAX και μπορεί να δίνει το ίδιο ποιοτικά αποτέλεσμα. Απλώς του λείπουν οι αυτοματισμοί των VIZ και MAX. Αν όμως σε βολεύει καλύτερα το ArchiCAD τότε κάνε αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κόστους δεν το ανέφερε κανένας.

Πόσο κοστίζει Autocad + Cadware + Viz + Max;

Πόσο κοστίζει το ArchiCAD;

Νομίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια.

Προϋπόθεση βέβαια για τα παραπάνω να είναι κανείς νόμιμος χρήστης όλων των προγραμμάτων. :wink:

 

Πιστεύω ότι αν πας στο ArchiCAD θα κάνεις τα πάντα μ' αυτό και όχι μόνο φωτορεαλισμούς. Διαφορετικά καλύτερα να μείνεις στο Autocad και να πάρεις τα VIZ, MAX που είπε ο Τ-911.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή δουλέυω και είμαι γνώστης από autocad 2008 και έχω δουλέψει και παλιότερες εκδόσεις είναι τα ίδια πράγματα μόνο αλαγές στα "σημεία" έχουν γίνει...Αυτό που θα άξιζε να μάθεις είναι το architectural desktop της autodesk και αυτό το οποίο είναι το δυνατότερο πρόγραμμα της αγοράς σε 3d αρχιτεκτονική σχεδίαση και αυτό αφού λες ότι γνωρίζεις το autocad..από την άλλη το cadware είναι ένα αρκετα ελαφρύ κ έυκολο προγραμμα που κάθετε στο autocad το οποίο έχω δουλέψει λίγο αλλά δεν έμεινα ευχαριστιμένος....αφού ήθελα ένα καλό φοτορεαλισμό για τον οποίο το arch. desktop δίνει ρέστα...πραγματικά δεν πιάνεται

βέβαια και η τιμή αγοράς του architectural desktop είναι πολύ πιο τσουχτερη από το cadware..η απόφαση δικιά σου....

αα!!!...άμα θες να ασχολιθείς με 3d πρέπει κατά την ΄γνώμη μου να κάνεις σεμινάριο πρώτα στο autocad 3d και μετά στο architectural desktop...αλλά αυτό ρώτα το και στο εκπαιδευτικό κέντρο.....

Link to comment
Share on other sites

Το viz στην ουσία είναι ενα κομμάτι του 3dsmax, που διαβάζει από το Architectural desktop (σημερινό Architecture 2008) όγκους και επιφάνειες με υφές και απόδοση υλικών για φωτορεαλισμό. Από το 3dsmax έχει δυνατότητες κάποιων βασικών components και δυνατότητες επεξεργασίας αυτών. Δεν ξέρω άν έχουν μπεί και άλλα από το max, το τελευταίο viz που δούλεψα ήταν το 2006.

Το viz ξεκίνησε με την έκδοση ACAD 2006 άν δεν κάνω λάθος, οπότε μπορεί να γίνεται και εισαγωγή παλαιότερων αρχείων στο viz2008.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.