Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληρώνει πρόστιμο και η περίφραξη;


Recommended Posts

Εγώ αυτού του τύπου τις περιφράξεις δεν τις λαμβάνω υπόψη μου ούτε στις βεβαιώσεις 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ψιλομπερδεύτηκα... σε εκτός σχεδίου έχουμε το διαχωρισμό με περίφραξη από συρματόπλεγμα (μη συμπαγής δλδ) του οικοπέδου, σε δύο κομμάτια ΜΗ άρτια πλέον. Αυτή η περίφραξη (στο εσωτερικό του οικοπέδου) , πρέπει να μπει?

 

εαν η περίφραξη από συρματοπλεγμα χωρίζει το οικόπεδο σε δυο τμήματα, το ένα μη άρτιο, εντός οικισμού, πρέπει να βγει πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Το συρματόπλεγμα είναι πρόχειρο ή μα πασσάλους θεμελιωμένους και καλό σύρμα?.Καταλαβαίνεις που το πάω.

Αν είναι πρόχειρο μην το τιμωρήσεις. :???:

Link to comment
Share on other sites

εχει βάση από οπλισμένο σκυρόδεμα. Αλλα όπως γράφουν οι συνάδελφοι πιο πάνω είναι μια απλή περίφραξη που δεν υπερβαίνει τα νόμιμα, και ουτε έχουμε υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κτλ. Το ιδιο γράφει και η Λεμπέση, το υπολογίζουμε όταν υπερβαίνει τα νόμιμα

 

Το κτίριο είναι προ του 55 και δεν έχει καμια παράβαση δόμησης κτλ, να τους βάλω στην διαδικασία τακτοποίησης, για την περιφραξη?

έχει αλλάξει και την μεταλλική εξώπορτα στην αυλή, αλλά δεν είναι κάτι το σπουδαίο για να τους πω ότι είναι αυθαίρετο, μια εξώπορτα υψους 1,20 μ. ?

 

 

Μια λεπτομέρεια.

το κρινεις στην αυτοψια,αν ειναι κανας μαντροτοιχος τον βαζεις,αν ειναι τυπικη περιφραξη,μπετο στους 60-80 ποντους και απο πανω καγκελακι,προσωπικα ουτε τις κοιταω εκτος αν ο ιδιοκτητης αφου ενημερωθει πει το οκ

 

Σε αυτές τις περιφραξεις, ανα διαστήματα υπάρχει συνήθως μια κολώνα για να διακόπτονται τα κάγκελα και να μην είναι ενα ενιαίο κόμματι πχ 20μ ή υπάρχουν κολώνες για να στηρίζεται η πόρτα. Αυτές θεωρούνται ως συμπαγές τμήμα της περιφραξης και υπάρχει παράβαση επειδη υπερβαίνουν το 1,50μ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Περίπτωση εκτός σχεδίου.

 

Κατασκευάστηκε με Ο.Α. άδεια, (εμφανίζεται στο σχέδιο διαμόρφωσης υπαιθρίου) περίφραξη σε εσοχή από το όριο του οικοπέδου 3,00 μέτρα (για διευκόλυνση κυκλοφορίας αυτοκινήτων).

α) Θεωρείται παράβαση?

 

β) Αν στην συνέχεια θέλω να εκδόσω νέα άδεια στο ίδιο οικόπεδο, το εμβαδό του γηπέδου μειώνεται κατά το τμήμα που άφησε η υλοποιημένη περίφραξη, δηλαδή είμαι μείον 3,00 Χ 50μ  μήκος πλευράς οικοπέδου = -150 μ2 ?

Με άλλα λόγια χάνω το εμβαδόν αυτό από το αγροτεμάχιο και δεν έχω δικαίωμα να το υπολογίσω στο συνολικό εμβαδόν, ώστε να προκύψει επί τον Σ.Δ. το υπόλοιπο της δόμησης?

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Α) Από την στιγμή που αποτυπώνεται σε σχέδιο της άδειάς τότε δεν είναι αυθαίρετη

Β) τα όριά υποδεικνύονται από τον ιδιοκτήτη σε σχέση με τον τίτλο. Προφανώς δεν χάνονται τα τμ

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί ponireas εμένα μου ζητά η Υπηρεσία Δόμησης να μειώσω τα μέτρα της Δόμησης, καθόσον έχω τώρα μικρότερο αγροτεμάχιο.

Λέει χαρακτηριστικά ότι το εμβαδόν του αγροτεμαχίου θα μετρήσει από τα ΥΛΟΠΟΙΗΜΕΝΑ όριά του και όχι από τα πραγματικά.

Εγώ ομως δεν παραχώρησα τα υπόλοιπα μέτρα πουθενά. Απλώς εφάρμοσα την άδεια (μεταφέροντας την περίφραξη κατά τρία μέτρα) έτσι ώστε να είναι πιό άνετη η προσέγγιση και διέλευση οχημάτων από τον αγροτικό δρόμο!

 

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

Που βασίζετε και μου υπαγορεύει τα παραπάνω?

Πως μπορώ να αντικρούσω τα λεγόμενά τους? (υπάρχει κάπου κάτι γραμμένο?)

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Λένε π@@@ιες 

 

και στα εκτός σχεδίου με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο έχεις υποχρέωση να βάλεις την περίφραξη 1 μέτρο μέσα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χάνεις το οικόπεδο 

 

Στην δήλωση λέμε ότι: τα όρια υπεδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη και είναι καλώς υλοποιημένα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Ήρθε κυριος για αδεια αγροτικης αποθηκης σε μη αρτιο ο οποιος εχει ξεκινησει μονος του και σχεδον τελειωσε περιτοιχιση..Τι γίνεται με αυτην την περιτοιχιση; σε μη αρτια εκτος μπορεις μονο συρματοπλεγμα ετσι;αρα γκρεμισμα ;

Edited by PanagiwtaArch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.