Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aμοιβή επίβλεψης φωτοβολταϊκού έργου 100kW


mech.eng

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι να δώσανε?220.000ευρώ*10%=22.000ευρώ?Για ένα κατοστάρι?"Πλάκα με κάνετε" που θα λεγε και ο Μπαοκτζής...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συγχώνεψη θέματος - miltos

 

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

ζητώ συγνώμη προκαταβολικά που ανοίγω παρόμοιο θέμα (αλλά δεν με κάλυψε το παρεμφερές, βασικά δεν το πιστεύω)

 

Στο δια ταύτα.

 

Κατασκευαστής (με 4 πάρκα των 100kW) άσχετος επί του θέματος (πλειοψηφία δυστυχώς) έχει δώσει τιμή σε πελάτη, έχει κλείσει τα έργα, έχει βρει και κάποια συνεργεία (αμφιβόλου εμπειρίας θεωρώ) και θέλει ένα μηχανικό με εμπειρία που να του κάνει τα πάντα...! Χωροθέτηση, μελέτη εφαρμογής, διατομές αγωγών, stringing, επίβλεψη, ΥΔΕ, παράδοση έργου.

 

Σημείωση: θέλει επίβλεψη μόνο στα ηλεκτρολογικά, με βάση στημένη..

 

Να παραθέσω τιμές που θεωρώ λογικές να μου πείτε αν εγώ πατάω στα σύννεφα ή αν καταστρέφω την πιάτσα.

 

Τιμές ανά πάρκο 100kW (εκτός έδρας μου) χωρίς Φ.Π.Α.

 

Πλήρης μελέτη εφαρμογής (Χωροθέτηση, σκαψίματα, panels stringing, επιλογή αγωγών με πτώσεις τάσης και οικονομοτεχνικά κριτήρια, μελέτη γείωσης ...): 2.000 ευρώ

Μεταφορικά: 0,2 ευρώ ανά χιλιόμετρο + διόδια. : 150 ευρώ

Διαμονή: 4 ημέρες * 30 ευρώ/ημ= 120 ευρώ

Διατροφή: 4 ημέρες * 30 ευρώ/ημ= 120 ευρώ

Επίβλεψη: 4 ημέρες * 130 ευρώ/ ηέρα= 520 ευρώ

ΥΔΕ και παραλαβή έργου = 400 ευρώ.

 

Συνολικό κόστος εκτός απροόπτων: 3.310 ευρώ...

 

Για κάθε μέρα που θα καθυστερώ λόγω έλλειψης υλικών, λόγω κακής τοποθέτησης βάσης ή λόγω καιρού 100 ευρώ/ ημέρα.

 

Θεωρούμε πως οι ηλεκτρολόγοι θα είναι καλοί όπως λέει οπότε γείωση, πανέλωμα, σορτάρισμα, πίνακες, καλώδια γίνονται σε 4 ημέρες.

 

Με το που το συζητάμε σήμερα στο τηλ. μου λέει πως οι τιμές παίζουν γύρω στα 1.200 ευρώ...!!!!!!!

 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, δεν μπορεί συνάδελφοι οι οποίοι έχουν στήσει έστω ένα πάρκο να δουλεύουν με αυτά τα χρήματα.

 

Παρακαλώ πολύ πείτε μια γνώμη, δεν είναι ωραίο να ξεφτιλίζουμε το επάγγελμα τόσο πολύ και για αυτό το λόγο παραθέτω ανοιχτά τις τιμές.....

 

Ευχαριστώ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Με 4 ημέρες επίβλεψη δεν κάνεις σωστή επίβλεψη, γνώμη μου

Τα χρήματα που ζητάς δεν είναι πολλά αλλά ναι κάποιοι το κάνουν και με 1200 και λιγότερα (ο νόμος προσφοράς και ζήτησης), αν ο άλλος έχει κλείσει το πάρκο σε τιμή ξεφτύλε ολέ τα 3200 προφανώς και του φαίνονται πολλά γιατί δεν ξέρει τι θα κάνεις και το χειρότερο δεν ξέρει τι θα συμβεί αν δεν κάνεις ΕΣΥ σωστά την δουλειά σου το Impact σε βάθος 20 ετών που θα πρέπει να δουλέψει το έργο αν πριν πούλαγε σοκοφρέτες και πακοτίνια πως θα αξιολογήσει μια μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις μηχανικών έχει ξεφτιλιστεί το επάγγελμα.Μετά μην απορείτε που βλέπουμε πεα με 100 ευρώ....Δέν καταλαβαίνω τον λόγο που το θεωρείτε υπερβολή το ποσό που ζήτησα και έλαβα.Γιατί δηλαδή να κοστολογήσεις 130 ευρώ/ημέρα? Μήπως είσαι εργάτης? Υποτίθεται αναλαμβάνεις την ευθύνη ενός έργου 25 ετών.Όταν κάτι στραβώσει , εσύ θα έχεις την ευθύνη.Εκεί θα του πείς άλλα 130 ευρώ για την επίσκεψη ? Εγώ όταν κάνω επίβλεψη , κάνω και συμφωνητικό και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου. Και ναι , κύριοι , υπάρχουν επενδυτές σοβαροί , που δεν θα τσιγκουνευτούν το 10% του ποσού της επένδυσής τους , για να διασφαλίσουν το 100% της επένδυσής τους. Φυσικά , αν αναφέρεστε σε πελάτες τύπου <<πόσο πάει το kw ή η ντομάτα>> , τότε και βέβαια θα του κάνω εικονική επίβλεψη χωρίς κάν συμφωνητικό και θα του την κάνω και δώρο.Το κόστος της επίβλεψης δεν αναφέρεται στις εργατοώρες , άλλα στην ΕΥΘΥΝΗ του έργου. Το σωστό για ορισμένους , κατάντησε ....απίστευτο. Εκέι φτάσαμε.

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.