Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάγραμμα δόμησης Ν.4030 (νέος τρόπος έκδοσης αδειών)


Altair

Recommended Posts

Εννοείς πχ τα περιγράμματα των ορόφων και τις ενδεικτικές όψεις;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει στανταρ (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

Εγω συνήθως τα κάνω σε διπλάσια κλίμακα από αυτή του διαγράμματος δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σχέδια τα οποία ενσωματώνουμε στο Δ.Δ. σε τι κλίμακα τα βάζετε; Σε 1/100;

 

Το 1 προς 100 είναι ένα καλό μέγεθος για να μπορούν να οπτικοποιηθούν οι μετρητικές διαστάσεις που είναι αναγκαίες για τον ελεγχο σε ένα ΔΔ.

 

Γενικά σε οδηγεί σχεδιαστική εμπειρία και η κλίμακα και το μέγεθος του κτιρίου ως σύνολο και τι θα χρειαστείς να μετρήσεις (αρα να δείξεις ως διαστάσεις).

 

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που το ΔΔ (πιο σωστά ΔΚ πιο παλιά) που ήταν περισσότερα από ένα χαρτί μεγέθους Α0 διότι δεν χωρούσε το σύνολο του κτιρίου ή του συγκροτήματος.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ένα υπόδειγμα διαγράμματος κάλυψης για την έκδοση οικοδομικής άδειας. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σίγουρα υπόδειγμα για διάγραμμα δόμησης στα downloads (κάνε αναζήτηση και θα βρεις) όπως και στην σελίδα του ΥΠΕΚΑ.

Οπως υπάρχει(-ουν) και θέμα(-τα) ανοικτό(-τα) σχετικά με το διάγραμμα δόμησης.

Κάνετε έναν κόπο και ενημερωθείτε με τους Κανόνες Συμμετοχής, θα βοηθηθείτε και εσείς αλλά βποηθάτε και τους συναδέλφους αν γνωρίζεται γενικότερα τους κανόνες συμμετοχής.

3. Πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα χρησιμοποιούμε την αναζήτηση.

  • Έτσι αποφεύγουμε να ανοίγουμε θέματα που υπάρχουν ήδη και συμβάλουμε στην μείωση της όχλησης του περιεχομένου του forum. Επιπλέον είναι πάρα πολύ πιθανό να βρούμε την απάντηση που ψάχνουμε στις ήδη υπάρχουσες συζητήσεις.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ότι διαγράμματα δόμησης έχω σχεδιάσει πάντα πέρναγα και τα στατικά (κολώνες-τοιχία) στο διάγραμμα της κάτοψης κάθε ορόφου. Σε διάγραμμα που σχεδιάζω μου ειπώθηκε να μην βάλω τα στατικά για να μη "δυσκολεύω τον εαυτό μου...*

Συμφωνείτε με αυτή την άποψη;

Προσωπικά πιστεύω ότι τα στατικά είναι πολύ βασικά να δείχνονται για να είναι ξεκάθαρο το σχέδιο, μιας και είναι τα πρώτα στοιχεία που κατασκευάζονται, και να διευκολύνω και το έργο του ελεγκτή...

Link to comment
Share on other sites

Τα πρότυπα διαγράμματα είναι σαφή. Τα περιγράμματα των κατόψεων χρειάζονται για την αναλυτική εμβαδομέτρηση. Στις κατόψεις (και τα άλλα σχέδια, αρχιτεκτονικά και στατικά) φαίνονται όλες οι λεπτομέρειες που χρειάζεται ο ελεγκτής. Καμία άδεια δεν εκδίδεται μόνο με το διάγραμμα δόμησης.

Συνεπώς, σωστά σου είπαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.