Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα δόμησης Ν.4030 (νέος τρόπος έκδοσης αδειών)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Μας προέκυψε μια Άδεια Δόμησης για αποκατάσταση ζημιών στους προβόλους μιας πολυκατοικίας. Το υπόγειο, ισόγειο, Α΄ όροφος έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με τον ΓΟΚ 55 και η προσθήκη Β' ορόφου σύμφωνα με τον ΓΟΚ73.

 

Το ζήτημα είναι το εξής. Ο τίτλος περιγράφει το εμβαδόν του οικοπέδου ως 358 τμ περισσότερο ή λιγότερο. Η πρώτη άδεια βγήκε με εμβαδόν οικοπέδου 355,11 τμ και η δεύτερη άδεια με εμβαδόν οικοπέδου 367,20 τμ (έκανε χρήση του άρθρου 101 του γοκ73 με το υπόλοιπο συντελεστή). Εγώ το μέτρησα 358.50 τμ.

 

Στο διάγραμμα δόμησης που πρέπει να συμπληρωθούν τα στοιχεία δόμησης τι να γράψω; πως να τα υπολογίσω;

 

Αν τα κάνω με βάση το εμβαδόν που μέτρησα εγώ υπάρχει ένα θέμα με την προσθήκη. Προκύπτουν 5.5 τμ λιγότερα. Λογικό θα μου πείτε αφού εγώ υπολογίζω με εμβαδόν 358,5 και αυτός είχε υπολογίσει με 367,2.

Το θέμα είναι πως το αντιμετωπίζεις.

 

Να πω πως πέρα από αυτό το ζήτημα η πολυκατοικία σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια είναι κατασκευασμένη στον πόντο

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι εμφανές. Ακόμα και οι διαστάσεις που περιγράφει τι συμβόλαιο σε σχέση με αυτά που μέτρησα είναι εντός τις αποδεκτής ακρίβειας. Απλά επειδή οι πλευρές δεν είναι παράλληλες (σαν ένα ορθογώνιο ''στραβωμένο'' ) δεν εντοπίζεται εύκολα γιατί προκύπτει αυτή η διαφορά.

 

Υποθέτω ότι ή είναι λάθος στους υπολογισμούς λόγω του σχήματος (παραμορφωμένο ορθογώνιο) και του τότε τρόπου υπολογισμού του εμβαδού ή λόγω ''μπαλαμουτιού για να του βγει η προσθήκη του β' ορόφου ακριβώς όσο και των υποκείμενων ορόφων.

 

Για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι έγινε ''μπαλαμουτι''. Το συμβόλαιο λέει 358, η πρώτη άδεια 355.11 και εγώ το μέτρησα 358.50. Αυτές οι μετρήσεις είναι συμβατές μεταξύ τους.

Αυτή που ξεχωρίζει είναι της προσθήκης που το μέτρησε 367.2 και είναι ''όλος τυχαίως'' το εμβαδό που χρειαζόταν για να βγει ο β' όροφος όσο και οι υποκείμενοι όροφοι.

 

Το θέμα είναι τι γράφω εγώ τώρα....

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Iσως να μην ειμαι και στο σωστο μερος του φορουμ ....

 

 

περιπτωση προσθηκης κατ επεκτασης 30 τμ και υφισταμενο 50 τμ...οπου στο υφισταμενο γινονται και εσωτερικες διαρρυθμισεις (εργασιες αρχ/κων -αναλυτικος)

στην συμπληρωση στοιχειων και μεγεθων του διαγραμματος δομησης στα πραγματοποιουμενα βαζω και τα 80 η μονο τα 30??

 

σε παλιοτερη αδεια που ειχα βγαλει εβαλα μονο της προσθηκης αλλα τοτε δεν ειχα εσωτ διαρρυθμισεις

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα τις απόψεις σας, ετοιμάζω τα σχέδια για πρσθήκη καθ΄ύψος Β΄ορόφου. Το διαμέρισμα του Β΄Ορόφου θα ακολουθήσει το περίγραμμα του Α΄Ορόφου. Με την αποτύπωση που έκανα διαπίστωσα διαφορές στο κατακσευασμένο διαμέριρισμα σε σχέση με τα σχέδια της ο.α. Στο δικό μου όροφο θα δείξω τις πραγματικές διαστάσεις όπως ακριβώς τις μέτρησα. Για τον α΄όροφο τι πρέπει να δείξω? αυτό που αποτύπωσα ή ότι δείχνει η άδεια του?

Link to comment
Share on other sites

Υπαγωγη στον Ν4178 και δειχνεις την πραγματικη κατασταση.

Μην ξεχνας οτι ο Ελεγκτης Δομησης, ελεγχει και το υφισταμενο κτηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εγώ συμφωνώ με το Μανώλη στην παρατήρηση του ΚΑΝΑ ότι δεν μπορεί να περιλαμβάνεται η διαμόρφωση ακαλύπτου αφού θα έχει εξαντληθεί σε ξεχωριστό (υπο)σχέδιο με υψόμετρα κλπ.

Επίσης, δεν μπορεί να περιλαμβάνει το όλο οικόπεδο γιατί τις περισσότερες φορές είναι δύσκολο (λόγω κλίμακας) να δώσεις γενική εικόνα ταυτόχρονα κτηρίου και οικοπέδου.

Πιστεύω ότι το σκαρίφημα (ηλεκτρονικό ή όχι) πρέπει να δίνει άμεσα εικόνα των όγκων του κτηρίου χωρίς να επεκτείνεται σε λεπτομέρειες (και τα ανοίγματα θα μπορούσαν να λείπουν αφού υπάρχουν σχηματικές όψεις).

 

Εκείνο που δεν μπόρεσα μέχρι τώρα να καταλάβω είναι αυτό που επισημαίνω παρακάτω :

2. τους υπολογισμούς της επιτρεπόμενης και πραγματοποιούμενης κάλυψης και δόμησης, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος, τις πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις, τις προεξοχές, τον υπολογισμό των αναγκών σε χώρους στάθμευσης.

3. τα περιγράμματα όλων των επιπέδων του κτιρίου, υπόγειων και υπέργειων, οι διαστάσεις τους, η θέση τους σε σχέση με τις οικοδομικές γραμμές και τα πλάγια όρια του οικοπέδου, οι προεξοχές και όποιο άλλο βασικό στοιχείο είναι απαραίτητο για τον υπολογισμό της κάλυψης, της δόμησης, του ύψους, κ.λπ. του κτιρίου.

Για να καταλάβω στο δ.δ. φαίνεται το περίγραμα του κτιρίου στο τοπογραφικο ή τ περίγραμμα της στέγης σε ενα ισογειο κτισμα ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.