Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή αρχείου από dwg σε pdf και από pdf σε dxf


jimis9497

Recommended Posts

θέλω να μετατρέψω dwg σε pdf και μου εμφανίζει το μνμ "Cannot find or create the font AerialMT". ενώ την γραμματοσειρά την έχω. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ιδιότητες του plotter εκτυπωτή, στο παράθυρο που ανοίγει πήγανε στο custom, εκεί που λέει font handling διάλεξε capture all.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα!

Είμαι φοιτήτρια της ΣΕΜΦΕ (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών στο ΕΜΠ, για όποιον δεν ξέρει τη σχολή) και κάνω τη διπλωματική μου αυτήν την περίοδο. Για τις ανάγκες της εργασίας χρησιμοποιώ το autocad, όπου τα προβλήματα ξεκινάνε στη μετατροπή του αρχείου dwg to pdf. Για τη μετατροπή η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής (λογικά πρέπει να είναι σωστή) :

 

print->DWN TO PDF->papper size->A4->whqat to plot->window->center the plot->ok (κάνω και ένα priview για να βεβαιωθώ ότι φαίνονται όλα όσα θέλω)

 

όμως το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω ένα αψεγάδιαστο σχέδιο στο περιβάλλον του autocad, όταν το κάνω pdf και το ζουμάρω αρκετά αυτό το αψεγάδιαστο δεν αποτυπώνεται και βγαίνουν διάφορα προβλήματα όπως :

1)δεν υπάρχει συνεκτικότητα μεταξύ των γραμμών και των καμπύλων και στα σύμβολά μου, αλλά και στο γενικό σχέδιο

2)οι κόμβοι αντί να φαίνονται σαν ομοιόμορφα χρωματισμένα δισκία, φαίνονται σαν κουτσουλίες

 

Έχω ανεβάσει ένα δείγμα πως φαίνεται στο pdf και πως είναι στο dwg.

Αυτό που δείχνει το pdf το έχω ανεβάσει ως φωτογραφία, φαντάζομαι σε όλους τους υπολογιστές μπορεί να ανοίξει.

 

post-102321-0-93799500-1439370495_thumb.png

deigma.dwg

Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν αυτό θές??

 

deigma-Model2.pdf

 

Γενικά να ξέρεις ότι με το acad μπορείς μεν να κάνεις πάρα πολλά αλλά δεν είναι τόσο απλό. Χρειάζεται ρυθμίσεις και υπάρχουν και ειδικά θέματα κι εδώ για αυτό.

Αλλά θέλει μια καλή βασική υποδομή να αποκτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό θέλω!

Πως το έκανες; Ποιες εντολές ζρησιμοποίησες για να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα; Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες εντολές που χρησιμοποίησες και εσύ. Η διαφορά είναι στο pdf driver. Διάβασε την προηγούμενη σελίδα και δοκίμασε κάποιο άλλο driver, το ενσωματωμένο στο AutoCAD δεν τα πάει και πολύ καλά.

 

Με μια αναζήτηση στο forum θα βρεις και άλλα θέματα που ίσως βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

...

Πως το έκανες; Ποιες εντολές ζρησιμοποίησες για να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα;...

Σου ανεβάζω το dwg σου με τις πρόχειρες ρυθμίσεις που έκανα για το plot έτοιμες. Δεν ξέρω αν θα έρθουν σωστά και στο δικό σου οι ρυθμίσεις.

Δες και την συνημμένη εικόνα τι έχω βάλει

Στη δεύτερη εικόνα τα πάχη γραμμών με βάση το χρώμα (τα πρώτα 6 χρώματα τα θεωρούμε βασικά) οπότε το 1 με 0,1 το 2 με 0,2 κλπ)

Οπότε παίζω και με τα χρώματα στο dwg για να υπάρχουν τα επιθυμητά πάχη γραμμών.

 

Για περισσότερη επεξήγηση διάμεσου φόρουμ δεν μπορώ (όπως σου είπα υπάρχουν αρκετά νήματα και αρκετά μαθήματα σε βίντεο να βρεις). Στην διάθεση σου όμως κάποια επεξήγηση βασική σε τηλέφωνο για να ξεμπερδεύεις. Σίγουρα όμως θα χρειαστείς κάποια εμβάθυνση. Όπως σου είπα το autocad δεν είναι παιχνιδιάρικo.

 

Και ότι σου πρότεινα εγώ μπορεί να γίνει και με άλλους 10 τρόπους με φαινομενικά ίδια οπτικά αποτελέσματα.

 

Untitled.png

 

Untitled2.png

 

deigma-2.dwg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.