Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές απωλειών στο PVSYST


clayman

Recommended Posts

Γειά σας. Μελετάω την περίπτωση ενός συστήματος 10kw σε ταράτσα και επειδή μου φαίνεται μικρό τα ποσά ενέργειας που μου βγάζει το πρόγραμμα πως παράγεται ετησίως (11333 kwh) ψάχνω την περίπτωση οι απώλειες που έχει default το πρόγραμμα να είναι πολύ μεγάλες. Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά αν οι τιμές που έχει default το πρόγραμμα:

 

constant loss factor= 29.0 w/m^2 k

NOCT coefficient = 45 βαθμοί κελσίου

Module efficiency loss 3.0%

Power loss at MPP 2%

Loss when running at fixed voltage 4%

Incident angle effect b0=0.05

οι τιμές απωλειών λόγω καλωδίων είναι υπολογισμένες και όχι default.

 

θεωρούνται υψηλές για να ανταποκριθούν στην πραγματικότητα και για να "κόψουν" σημαντικά ποσά ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εισαγάγει δεδομένα από το PVGIS(http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#) για Χαλκίδα. Όσον αφορά την επιλογή classic, δεν την έχω δει. Περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

αφορα irradiation data.Στην PV Estimation και συγκεκριμενα στην επιλογη Radiation Database εχεις την επιλογη να επιλεξεις απο την βαση Classic ή την βαση Climate-SAF (με εκτιμησεις για την μεση μηνιαια ολικη ηλιακη ακτινοβολια περι τα 20% υψηλοτερες τιμες). Πατα το μπλε What is this για να καταλαβεις ποια η διαφορα των βασεων (που θα σου δωσουν και τα διαφορετικα αποτελεσματα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Το πρόβλημα λύθηκε, η αιτία ήταν ακριβώς αυτή. Όταν επέλεξα να πάρω τα δεδομένα από τη βάση Climate-SAF, οι τιμές ακτινοβολίας ήταν υψηλότερες και έτσι, οι τιμές της ενέργειας που παίρνω από το Φ/Β είναι οι αναμενόμενες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.