Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος σε τακτοποιούμενο χώρο


Recommended Posts

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες όλα θα ελευθερώνονται με το 30% του προστίμου... μεταβιβάσεις, άδειες, επισκευές, τα πάντα... μπας και προχωρήσει περισσότερος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης να πω ότι μου είπε ότι σύντομα βγαίνει κάποια οδηγία που θα λέει ότι για ΒΚΧ με 4014, θα απαιτείται η πληρωμή τουλάχιστον του 30% του συνολικού προστίμου! Απλά το αναφέρω προς σχολιασμό..

 

Να της πεις να μάθει να διαβάζει!!

 

Η πληρωμή του 30% αποτελεί προϋπόθεση για μεταβιβάσεις, λοιπές δικαιοπραξίες και εκδόσεις οικ. αδειών, δηλ. για τις περιπτώσεις που πριν απαιτούσαν εξώφληση του προστίμου.

 

Η ΒΚΧ στην περίπτωσή σου εκδίδεται κανονικότατα και τώρα !!

 

Αλλιώς,,, όπως έχουν πει και συνάδελφοι νωρίτερα.... ας σου απαντήσει εγγράφως.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κανονίσω με τον ιδιοκτήτη να πληρώσει το 30% για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι δε μου δίνει ΒΚΧ για εστιατόριο - μπαρ, επειδή στο 4014 γράφει αναψυκτήριο - μπαρ. Στο κατάστημα όμως δε θα γίνει καμία εργασία, πέρα από τον τοίχο που περιγράφω, τον οποίο η ίδια μου πρότεινε να δείξω στην κάτοψη του 4014. Γίνεται να βγάλεις άδεια αλλαγής χρήσης από αναψυκτήριο σε εστιατόριο, ενώ δε γίνεται καμία εργασία? Ποιό το νόημα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ότι γίνεται γίνεται...και σου ζητάνε και τις Παναγίας τα μάτια από μελέτες..εμένα μου ζήτησε να λύσω η στατικός την πλάκα ισογείου που πατάει πατάρι (ρυθμισμένο με 4014) να δώ αν αντέχει.Όταν της είπα ότι αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ γράφει η άδεια και ότι το κτίριο είναι του 80 και ο φάκελος έχει χαθεί μου απάντησε "Έλα μωρέ βάλε εκεί μερικά σιδεράκια στην πλάκα..."..Τρελαααααα!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που σκεφτομαι είναι, δε μπορεί ο 4014 να γράφει αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ - συνάθροιση κοινού, ώστε να καλύπτονται όλες οι περιπτώσεις? Ούτως ή άλλως το μαγαζί λειτουργούσε ως αναψυκτήριο - μπαρ, έγινε καταγγελία για αυθαίρετη προσθήκη στην πολεοδμία και η αυτοψία γράφει αναψυκτήριο - μπαρ, όμως όταν έγινε η τακτοποίηση το μαγαζί ήταν σφραγισμένο λόγω καταγγελίας, οπότε δεν είχε συγκεκριμένη χρήση.

Στην περίπτωση μου το μαγαζί είναι ισόγειο, χωρίς υπόγειο, πατάρια ή άλλους ορόφους, οπότε μια άδεια αλλαγής χρήσης από αναψυκτήριο σε εστιατόριο νομίζω θα έπαιρνε δεν απαιτείται σε όλες τις μελέτες, οπότε ποιός ο λόγος αυτής της άδειας? Δλδ αν είχαμε ένα κατάστημα, καθ'όλα νόμιμο, χωρίς 4014, που είχε στο παρελθόν γίνει με άδεια αλλαγή χρήσης από κατάστημα, ΚΥΕ - αναψυκτήριο ή ακόμα καλύτερα ήταν ΚΥΕ από την αρχική άδεια και πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις για εστιατόριο, σα μηχανικοί δε θα δίναμε ΒΚΧ αλλά θα ξανακάναμε αλλάγη χρήσης από αναψυκτήριο σε εστιατόριο?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αλλαγή χρήσης, εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις. Η αλλαγή χρήσης απαγορεύεται στους χώρους που δηλώθηκαν με τον 3843 (ημιυπαίθριοι κτλ.).

 

Δλδ, άσχετα με τον 4014, μέχρι σήμερα, σε έναν νόμιμο χώρο που κατά την ΟΑ είναι κατάστημα, για να λειτουργήσει ΚΥΑ, βγάζαμε άδεια αλλαγής χρήσης???

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που σκεφτομαι είναι, δε μπορεί ο 4014 να γράφει αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ - συνάθροιση κοινού, ώστε να καλύπτονται όλες οι περιπτώσεις? Ούτως ή άλλως το μαγαζί λειτουργούσε ως αναψυκτήριο - μπαρ, έγινε καταγγελία για αυθαίρετη προσθήκη στην πολεοδμία και η αυτοψία γράφει αναψυκτήριο - μπαρ, όμως όταν έγινε η τακτοποίηση το μαγαζί ήταν σφραγισμένο λόγω καταγγελίας, οπότε δεν είχε συγκεκριμένη χρήση.

Στην περίπτωση μου το μαγαζί είναι ισόγειο, χωρίς υπόγειο, πατάρια ή άλλους ορόφους, οπότε μια άδεια αλλαγής χρήσης από αναψυκτήριο σε εστιατόριο νομίζω θα έπαιρνε δεν απαιτείται σε όλες τις μελέτες, οπότε ποιός ο λόγος αυτής της άδειας? Δλδ αν είχαμε ένα κατάστημα, καθ'όλα νόμιμο, χωρίς 4014, που είχε στο παρελθόν γίνει με άδεια αλλαγή χρήσης από κατάστημα, ΚΥΕ - αναψυκτήριο ή ακόμα καλύτερα ήταν ΚΥΕ από την αρχική άδεια και πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις για εστιατόριο, σα μηχανικοί δε θα δίναμε ΒΚΧ αλλά θα ξανακάναμε αλλάγη χρήσης από αναψυκτήριο σε εστιατόριο?

Πολύ σωστές οι απορίες σου!!Ρώτα και τον άσχετο υπάλληλο της πολεοδομίας να μας πεις τι είχε να σου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ, άσχετα με τον 4014, μέχρι σήμερα, σε έναν νόμιμο χώρο που κατά την ΟΑ είναι κατάστημα, για να λειτουργήσει ΚΥΑ, βγάζαμε άδεια αλλαγής χρήσης???

Δυστυχώς στις περισσότερες άδειες στα αρχιτεκτονικά γράφανε απλά την λέξη κατάστημα!Έτσι έχει προκύψει ένα μεγάλο θέμα και ΝΑΙ οι περισσότερες πολεοδομίες και υπηρεσίες ζητάνε αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα τα φώτα σας στην εξής περίπτωση:

σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε ζώνη γεωργικής γης όπου επιτρέπεται από Γ.Π.Σ. του 2010 να γίνουν μόνο έως 50 τμ αποθήκη με 4,5μ ύψος και επεκτάσεις υπαρχουσών κατοικιών έχω αναλάβει ένα αυθαίρετο. Πρόκειται για αυθαίρετη προσθήκη σε υπάρχον κτίσμα με άδεια του 1961 και χρήση ως κατοικία. Τ ο 1965 είχε βγάλει ο πελάτης μου Άδεια Λειτουργίας μονίμου Τυροκομείου (στο έντυπο της οποίας παραδόξως μνημονεύεται η άδεια του 1961 ως άδεια οικοδομής τυροκομείου... :|)

Αυτή τη στιγμή το κτίσμα είναι εντελώς ερειπωμένο, δεν περιλαμβάνει ούτε τουαλέτα, ούτε κουζίνες, τίποτα...Στο Ε9 ο πελάτης μου το δηλώνει ως αποθήκη, και θέλει αργότερα λέει να το κάνει κατάστημα ή ταβέρνα..Οι απορίες μου είναι:

1) Ως τι θα το τακτοποιήσω στο 4014? Ως Υπηρεσίες ή ως κατοικία? Ως κύριο ή ως βοηθητικό χώρο?

2) Άντε και το τακτοποιώ ως Υπηρεσίες, μετά όταν πάει να βγάλει άδεια λειτουργίας για ταβέρνα ή κατάστημα θα του τη δώσουν?Δυστυχώς η Πολεοδομία δεν έχει απάντηση για όλα αυτά....Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ προκύπτει άυξηση των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης. Επίσης στο ίδιο κατάστημα τακτοποιέιται με 4014 η ήδη κλεισμένη πρασιά (που αντιστοιχούσε σε 5 θέσεις στάθμευσης) καθώς και παράνομο πατάρι (60 μ2) σαν ΚΥΕ. Οι θέσεις στάθμευσης που θα πρέπει να εξαγοραστούν θα είναι Α) για το κυρίως κατάστημα (120μ2) + Β) πρασιά (70μ2) + Γ) πατάρι (60μ2) δηλαδή συνολικά 250/40= 6 + 2 που καταργήθηκαν λόγω πρασιάς και άνηκαν στην υπόλοιπη οικοδομη ? Δηλαδή 8 ? ή μήπως δεν λαμβάνονται υπόψιν τα τακτοποιημένα για τις απαιτούμενες θέσεις ? καμιά γνώμη ?μπέρδεμα, και κυρίως ΚΟΣΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.