Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 11/6/2019 at 10:03 ΠΜ, markod said:

σε οικοπεδο εντος σχεδιου πολεως εμβαδου 107,80τ.μ. τι ποσοστο κάλυψης ισχυει τελικα? Το 60% ή το 70% εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει τα 120τ.μ.?

 

απαντήθηκε; έχω παρόμοια περίπτωση και το γραφείο ΝΟΚ στο ΤΕΕ μου απάντησε 60% αλλά δεν το εμπιστεύομαι

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα, 

ράμπα προς υπόγειο γκαράζ μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ επιτρέπεται; 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ναι μεν το άρθρο 17 ορίζει ότι επιτρέπεται στον υποχρεωτικό ακάλυπτο αλλά η παράγραφος 4 με προβληματίζει.....

"4. Μέσα στις  ελάχιστες αποστάσεις Δ του  υποχρεωτικού  ακάλυπτου χώρου  επιτρέπονται στεγασμένοι ανελκυστήρες οχημάτων,  σκίαστρα, προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές  και αρχιτεκτονικά στοιχεία, σύμφωνα  με το  άρθρο  16, καθώς και  κατασκευές για την  εξυπηρέτηση των ατόμων  με αναπηρία  ή εμποδιζόμενων ατόμων."

Γιατί γράφει ξεχωριστά για το Δ;

Link to comment
Share on other sites

Η ράμπα στην επιφάνεια της που δεν είναι στεγασμένη με δομικό στοιχείο την θεωρούμε τμήμα του ακαλύπτου (όπως και με ΓΟΚ).

Φυσικά δεν μπορεί να συνυπολογιστεί στην επιφάνεια υποχρεωτικής φύτευσης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απ' ότι καταλαβαίνω μπορώ να έχω ράμπα μέσα στο Δ σωστά; 

Αυτό θεωρώ και εγώ απλά έγραψα παραπάνω για το άρθρο 4 ότι με προβληματίζει που γράφει ο Νοκ στο άρθρο 17 παράγραφος 4 πως μέσα στο Δ επιτρέπονται συγκεκριμένες κατασκευές και η ράμπα δεν είναι μία από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
On 28/4/2014 at 6:12 ΜΜ, kan62 said:

Ο ΝΟΚ, εκτός της παραπάνω παραξήγησης με το Εοικοπέδου, δεν λέει κάτι διαφορετικό για την φύτευση ...

Ισχύει το ΠΔ και πάντα είχαμε :

1.   Ευποχρεωτικά ακάλυπτου  =  (100% - Κάλυψη%) Χ Εοικοπέδου

2.   Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης  <=  10% Χ Εοικοπέδου

3.   Εφύτευσης  >= 2/3 Χ (Ευποχρεωτικά ακαλύπτου - Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης)

 

On 29/4/2014 at 9:31 ΠΜ, verda said:

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος διατυπωμένη αλλά σαφέστατα αναφέρεται στο ΠΔ του 87 το οποίο και ισχύει

Έχουμε τεύχος ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ του ΝΟΚ... προσοχή πρόκειται για τεχνικές οδηγίες...

στο ΝΟΚ δεν αναφέρει τπτ όσο αφορά τον έλεγχο του 10% άρα το τέυχος δε μπορεί να αναφέρεται στο ΝΟΚ καθότι δεν υπάρχει κάτι να αναφερθεί ..

το πρόβλημα είναι ότι αναφέρει "10% της επιτρεπόμενης κάλυψης" αντί του ορθού "10% εμβαδού οικοπέδου"

Καλησπέρα 

Τελικά η μέγιστη επιφάνεια ακαλύπτου που μπορούμε να δώσουμε για θέσεις στάθμευσης πάει βάσει του τύπου από το ΠΔ του 87 

Επιφάνεια Θέσεων Ακαλύπτου ≤ (Ποσοστό Κάλυψης+10%) Χ Εοικ ?

Η πολεοδομία μου ζήτησε Επιφάνεια Θέσεων Ακαλύπτου ≤ Επιτρ.Κάλυψη+10%Επιτρ.Κάλυψης 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.