Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εγω πριν 2μηνο πέρασα σε προέγκριση ΔΔ με

 Επιφάνεια Θέσεων Ακαλύπτου+πραγματοποιούμενη ΚΑΛ ≤ (Ποσοστό Κάλυψης+10%) Χ Εοικ 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Επαναφέρω το ζήτημα της προσαύξησης της κάλυψης στα 120 τ.μ. ΝΟΚ αρ. 12 παρ.1α  μήπως υπάρχει κάτι καινούριο επί του θέματος.

και ερωτώ: Σε οικόπεδο με κάλυψη 30% (βάσει όρων δόμησης περιοχής  => επιτρεπόμενη κάλυψη  οικοπέδου 107τμ ) μπορώ να  πάω την κάλυψη μου στα 120τμ ή με μπλοκάρουν οι όροι δόμησης που υπερισχύουν (βάσει ΝΟΚ αρ. 1 παρ.5);;;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν μπορείς να έχεις στο οικόπεδο μεγαλύτερη κάλυψη από το 30% που ορίζουν οι όροι δόμησης του ρυμοτομικού σχεδίου. Η Υ.ΔΟΜ που ρώτησες τι σου απάντησε;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Θεωρώ ότι δεν μπορείς να έχεις στο οικόπεδο μεγαλύτερη κάλυψη από το 30% που ορίζουν οι όροι δόμησης του ρυμοτομικού σχεδίου. Η Υ.ΔΟΜ που ρώτησες τι σου απάντησε;

Η Υ.ΔΟΜ σε τηλεφωνική συνομιλία μου είπε ότι το δέχεται

Επίσης θεωρώ πως από την τροποποίηση με τον Ν. 4258/2014

"Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τ.μ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τ.μ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και το ισχύον ποσοστό κάλυψης"   

η πρόθεση που διαφαίνεται με την διαγραφή της τελευταίας φράσης αφορά την ισχύ ανεξάρτητα του ισχύοντος ποσοστού κάλυψης που βέβαια έρχεται σε σύγκρουση με το ΝΟΚ αρ.1 παρ.5 και για αυτό θέλω να δω αν κάποιος συνάδελφος έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο και αν βασίστηκε σε κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε τρίφατσο οικόπεδο με 3 πρόσωπα σε τρεις διαφορετικούς δρόμους έχω ΣΚ = 0,60 στον ένα δρόμο και ΣΚ= 0,40 στους άλλους δύο δρόμους.

Από ΝΟΚ ποια είναι η κάλυψη ? 

Παράθεση

γ) Σε οικόπεδο, με περισσότερα από ένα πρόσωπα σε κοινόχρηστους χώρους, όπου τυχόν ισχύουν διαφορετικά ποσοστά κάλυψης, εφαρμόζεται σαν ποσοστό κάλυψης του όλου οικοπέδου ο αριθμητικός μέσος των ποσοστών κάλυψης.

0,60 + 0,40 +0,40 / 3 = 1,40 / 3 = 0,47 

ή 0,60 + 0,40 /2 = 0,50 

?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kan62 said:

[0,6Χα1+0,4Χ(α2+α3)]/(α1+α2+α3)

όπου αi τα μήκη των προσώπων των τριών δρόμων.

ΚΑΝ μπερδευτηκες με δόμηση....απαραδεκτο για εσενα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το έμπλεξα, μεσημέρι και ζέστη ...

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Αν έχεις το ίδιο σύστημα παντού τότε η κάλυψη είναι το μέγιστο, δηλ. 0,6. Αν όμως έχεις διαφορετικά συστήματα τότε ισχύει το προηγούμενο μεταξύ του ίδιου συστήματος και ο Μ.Ο. για τα διαφορετικά (δηλαδή μικτό σύστημα με 0,6 και δύο με ελεύθερο που έχουν 0,4 δίνουν (0,6+0,4)/2 = 0,5).

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Δεν υπάρχει πλέον εφαρμογή της διάταξης. Ισχύει το δυσμενέστερο, ειδικά με πρώην Π.Ε. (αν δεν θέλεις να μπλέξεις ...).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Ναι όντως το έμπλεξα, μεσημέρι και ζέστη ...

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Αν έχεις το ίδιο σύστημα παντού τότε η κάλυψη είναι το μέγιστο, δηλ. 0,6. Αν όμως έχεις διαφορετικά συστήματα τότε ισχύει το προηγούμενο μεταξύ του ίδιου συστήματος και ο Μ.Ο. για τα διαφορετικά (δηλαδή μικτό σύστημα με 0,6 και δύο με ελεύθερο που έχουν 0,4 δίνουν (0,6+0,4)/2 = 0,5).

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Δεν υπάρχει πλέον εφαρμογή της διάταξης. Ισχύει το δυσμενέστερο, ειδικά με πρώην Π.Ε. (αν δεν θέλεις να μπλέξεις ...).

Πότε καταργήθηκε ο μέσος όρος ρε συ ΚΑΝ ?! Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.