Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

13 ώρες πριν, kan62 said:

Δεν είπα ότι καταργήθηκε.

Έχεις ΠΠΕ σε κάποιο από τα 0,40 ; Αν ναι θα μάθεις τι εννοώ ...

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα που λες και με ΠΠΕ γιατί το έχω εφαρμόσει και με ΠΠΕ ούτε καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό που λες (σου έστειλα και ένα π.μ.). Νομίζω το ξεχειλώνουμε το θέμα ενώ η ερώτηση είναι απλή. 

Όταν έχουμε τρία πρόσωπα με δύο ΣΚ, ο μέσος όρος είναι ΣΚ1 + ΣΚ2 + ΣΚ2 / 3 ή ΣΚ1 + ΣΚ2 / 2 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναδελφοι καλησπερα,

διαβασα το νημα αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμένη. Σε περιοχή η κάλυψη εχει καθοριστεί με Π.Δ. να ειναι 0,4 εγω μπορω να εκμεταλλευτω το αρθρο του ΝΟΚ οπου σου λεει οτι μπορεις να πας μεχρι 120,00 τμ η 70%??? Η συνεχίζει να ισχύει το Π.Δ.? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. πέργκολα επιφάνειας ~ 30τ.μ. ξύλινη με κεραμοσκεπή ανοιχτή στις 3 πλευρές της (στη μια εφάπτεται με το κτίσμα μετράει στην κάλυψη σύμφωνα με τον ΝΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, anavatis said:

καλησπέρα. πέργκολα επιφάνειας ~ 30τ.μ. ξύλινη με κεραμοσκεπή ανοιχτή στις 3 πλευρές της (στη μια εφάπτεται με το κτίσμα μετράει στην κάλυψη σύμφωνα με τον ΝΟΚ?

Βάσει των κατωτέρω άρθρων τα στέγαστρα και προστεγάσματα   δεν μετράνε στην δόμηση ή στην κάλυψη και τοποθετούνται σε όλους τους ακάλυπτους και προκήπια υπό προϋποθέσεις.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Άρθρο 11. 6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :

.ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16, 17 και 19(όχι ΕΚΤ) του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Άρθρο 12. 4. (ΕΚΤ,ΟΙΚ) Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο :

δ. Χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Άρθρο 17

4. Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου επιτρέπονται προστεγάσματα,

7. Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με τη νπαράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές :

ι) Κινητά ή μόνιμα προστεγάσματα με μέγιστο πλάτος προεξοχής 1/2 Δ.

ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

8. (όχι ΕΚΤ) Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν πάντοτε δένδρα, φυτά ή και υδάτινες κατασκευές σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.

Β. Στην επιφάνειά τους επιτρέπονται εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση :

α) Οι κατασκευές των περιπτώσεων α΄, δ΄, ι΄, ια΄, ιβ΄ της παραγράφου 7 χωρίς προϋποθέσεις μέγιστου πλάτους και πάντοτε έως το όριο της ρυμοτομικής γραμμής.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ομως ότι η "πέργκολα" εχει επισετεγαστεί με κεραμοσκεπή, άρα δεν ξέρω αν καλύπτεται από τις παραπάνω περιτώσεις έχουμε δλδ μια κατασκευή με μια δίριχτη στέγη με κεραμίδια ανοιχτή στις τρεις πλευρές της, μάλλον θα πρέπει να μετρήση στην κάλυψη αλλά όχι στη δόμηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 13/11/2020 at 4:26 ΜΜ, tipispok said:

Συναδελφοι καλησπερα,

διαβασα το νημα αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμένη. Σε περιοχή η κάλυψη εχει καθοριστεί με Π.Δ. να ειναι 0,4 εγω μπορω να εκμεταλλευτω το αρθρο του ΝΟΚ οπου σου λεει οτι μπορεις να πας μεχρι 120,00 τμ η 70%??? Η συνεχίζει να ισχύει το Π.Δ.? 

 

Έχω ακριβώς την ίδια απορία. Τελικά τι ισχύει: μπορώ να πάω ως 120,00τ.μ. αν έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 33% που μου βγάζει λιγότερη επιφάνεια ;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, adadim said:

Έχω ακριβώς την ίδια απορία. Τελικά τι ισχύει: μπορώ να πάω ως 120,00τ.μ. αν έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 33% που μου βγάζει λιγότερη επιφάνεια ;

Συμφωνα με την πολεοδομία Μενιδίου μπορεις κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

 καλο θα ηταν να δουμε την παρ. 5 του αρθρου 1 του ΝΟΚ

και τα συνοδευτικα εγγραφα

εδω απο τον καν62

https://www.michanikos.gr/files/file/675-νοκ_x4-τεύχος-τεχνικών-οδηγιών/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.