Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Θεωρω οτι ισχυει το ΠΔ.

γνωμες ανταλλασουμε

ξανασυζητησε το με την ΥΔΟμ με βαση την  διεξοδικη αναλυση των εδαφιων του νομου

και

τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@adadim νομίζω ότι κατισχύει το ΦΕΚ ως "ειδικότερο", οπότε δεν μπορείς να υπερβείς τα 120 τ.μ., το επόμενο βήμα είναι αυτό που αναφέρει ο @dimitris GM παραπάνω: να το επιβεβαιώσεις στην αρμόδια ΥΔΟΜ με τις απαραίτητες επιφυλάξεις ως προς τις απαντήσεις τους.

Στις προφορικές απαντήσεις των ΥΔΟΜ και άλλων Δημοσίων Υπηρεσιών ισχύει πάντα το: "Απολαύστε Υπεύθυνα"

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

@adadim νομίζω ότι κατισχύει το ΦΕΚ ως "ειδικότερο", οπότε δεν μπορείς να υπερβείς τα 120 τ.μ., το επόμενο βήμα είναι αυτό που αναφέρει ο @dimitris GM παραπάνω: να το επιβεβαιώσεις στην αρμόδια ΥΔΟΜ με τις απαραίτητες επιφυλάξεις ως προς τις απαντήσεις τους.

Στις προφορικές απαντήσεις των ΥΔΟΜ και άλλων Δημοσίων Υπηρεσιών ισχύει πάντα το: "Απολαύστε Υπεύθυνα"

Καλά οι πολεοδομίες ό,τι θέλουν λένε όταν είναι η απάντηση να δοθεί προφορικά...

Δεν θέλω να υπερβώ τα 120,00τ.μ., έχω κανονικά κάλυψη 33% που μου βγάζει κάλυψη μόνο 82,00τ.μ. και η διαφορά όπως καταλαβαίνεις είναι τεράστια...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, έχω σε όριο οικοδομική γραμμή που συμπίπτει με την ρυμοτομική, σε εκείνο το όριο η όψη του κτιρίου μου είναι σε υποχώρηση 1,4μ αφήνοντας προαιρετικό ακάλυπτο χώρο καθώς έχω εξαντήσει τον υποχρεωτικό. Μπορώ να αφήσω το 1,4 απόσταση από το όριο ή πρέπει να έχω δ όπως στους υποχρεωτικά ακάλυπτους.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μέσα στο χώρο που σου επιτρέπεται να κτίσεις. Αν είσαι οκ με το ιδεατό στερεό δεν βρίσκω λόγο γιατί να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο την αποσταση που πραγματικά χρειάζεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Yanis83 said:

Καλησπέρα, ...

Το όριο, που αναφέρεις, είναι το πρόσωπο του οικοπέδου. Γι αυτό, δεν ισχύουν τα Δ & δ. Κατά τα λοιπά, ισχύει ό,τι αναφέρει ο συν. gi_arch

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρυνήσεις. Το ερώτημα πήγαζε από την ερμηνεία του άρθρου 12 παρ1 δ όπου "δ) Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου που αφήνεται σε επαφή, με ένα ή περισσότερα όρια του οικοπέδου, έχει διαστάσεις τουλάχιστον δ ή Δ." Επομένως καθώς και το πρόσωπο θεωρείται όριο του οικοπέδου  σύμφωνα με τον ορισμό θα έπρεπε να αφήσω δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.