Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Οσο αναφορα τον ορισμο του υποχρεωτικου ακαλυπτου και τις κατασκευες που δεν μετρανε στην καλυψη εγω βρισκω μια άλλη αντιφαση εκτος και αν κανω καπου λαθος στο σκεπτικο μου:

Συμφωνα με το αρθρο 2

«Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.»

 

Αρα σε ένα οικοπεδο με εμβαδον 300 τμ με επιτρεπομενη καλυψη 40% =120 τμ......ο υποχρεωτικος ακαλυπτος είναι 180 τμ.

180 τμ λοιπον πρεπει να είναι αδομητα

 

Στο οικοπεδο αυτό χτιζουμε ένα πετρινο σπιτι με επιφανεια στα ορια της επιτρεπομενης καλυψης δηλαδη 120 τμ

 

Στο αρθρο 12&4 αναφερεται:

4. Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο:

……..

γ. Χώρων και κατασκευών που αναφέρονται στις περιπτώσεις ...,κβ,.. της παρ.6 του Αρθ-11.

 

Και η 6κβ του αρθρου 11

Στο Συντελεστής δόμησης (σδ) δεν προσμετρώνται η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ.

 

Αρα εφοσον οι πετρινοι τοιχοι δεν μετρανε σε δομηση και σε καλυψη μπορω να εχω 120 μ2 οφελιμη επιφανεια κτιριου.

 

Από την μια ο ορισμος του υποχρεωτικου ακαλυπτου μου λεει ότι τα 180 τμ πρεπει να είναι αδομητα και από την άλλη η &12&4γ μου λεει ότι μεσα στα 180 τμ που είναι το οριο για να μην εχω υπερβαση καλυψης μπορω να εχω τους πετρινους τοιχους……

Το ιδιο συμβαινει και με την επιφανεια της θερμομονωσης μετα την τροποποιηση με τον 4258/14 , τις εσοχες στο σωμα κτιριου κτλ.  

 

Ουσιαστικα οπως το αντιλαμβανομαι εγω αν εχουμε πετρινα,θερμοπροσοψεις, εσοχες κτλ θα πρεπει

καλυψη του κτιριου + καλυψη κατασκευων που δεν μετρανε στην καλυψη αλλα και δεν συμετεχουν στον υποχρεωτικο ακαλυπτο< επιτρεπομενης καλυψης

Δηλαδη σε αυτες τις περιπτωσεις δεν μπορουμε να παμε την καλυψη του κτιριου στα ορια της επιτρεπομενης αλλα πρεπει να κανουμε και τον παραπανω ελεγχο

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οταν λεμε οτι ο ακαλυπτος ειναι αδομητος υποχρεωτικα,

σημαινει ότι σε καθε σημείο του πρέπει να "βλέπει" ουρανό καθαρά (εκτος απο περιπτωση ανοιχτου/κλειστου εξωστη);;

 

Περίπτωση:

Αν έχω εξασφαλισμένο υποχρεωτκό ακάλυπτο βάσει σχεδιασμού του κτιρίου

και παω και κάνω αλλαγή στην κάτοψη υπερκειμενου ορόφου (πχ. στο 2ο οροφο)

με το να τραβηξω πχ. το δοκαρι πιο εξω προς τον ακάλυπτο,

για να αυξησω το χωρο πχ ενος δωματιου (δε δημιουργω δηλαδη κλειστο εξωστη-ερκερ).

Σε αυτη την περιπτωση ο χωρος που δημιουργείται (που απο κατω του εχει κενο και βλεπει ακαλυπτο)

μετραει στην καλυψη;;;

 

Δειτε κ παραδειγμα:

103wrdh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετράει στην κάλυψη υποπτεύομαι όμως ότι δημιουργείται και ΑΗΧ στο ισόγειο (διπλού ύψους!).

 

Άλλο θέμα  είναι ότι η προέκταση πρέπει να απέχει από το όριο Δ (ή δ; ) αφού η γραμμή δεν είναι κάθετη ως προς το όριο όπως το κυρίως κτίριο.

Edited by georg coco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον georg coco το τριγωνο 3-4-5 ειναι ΑΗΧ διπλου υψους και σαφως μετραει και σε καλυψη ενω και η πλευρα 3-4 δεν εχει δ απο το οριο

Ερωτηση: Αν δεν γινοταν η επεκταση στον δευτερο οροφο η γωνια που σχηματιζουν οι πλευρες 1και 2 του κτιριου δεν θα επρεπε να ειναι απο ενενηντα μοιρες και πανω ενω οπως φαινεται τωρα στο σχημα η γωνια ειναι οξεια?

post-20632-0-17610500-1412112883_thumb.jpg

post-20632-0-17610500-1412112883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλήσαντες, όμως δεν υπαρχει υποχρέωση για 90 μοίρες γωνία.άλλωστε ο λόγος της κατασκευής της είναι το Δ... που μαλλον περνάει από το 3 και όχι από το 5...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πειτε οτι δεν υπαρχει θεμα με το πλαγιο "δ", (τραβαμε ενα τοιχο στο οριο μεχρι τη νοητη γραμμη που μας εξασφαλιζει "δ").

αλλωστε η πλευρα πισω γενικα ειναι < 9,0μ. οποτε μπορει να υπαγεται στις εξαιρεσεις...

 

Δηλαδη γενικως οποιοδηποτε σημειο στο οικοπεδο που δεν "βλεπει" σε κατακόρυφη προβολη του ουρανο θεωρείται

οτι μετρα στην καλυψη, εκτος απο τις περιπτωσεις που λεει ο ΝΟΚ (σεισμ. αρμος, θερμομονωση, κλπ κλπ)!!!

 

Δηλαδη αφηνουν ερκερ ν μην μετρα στη καλυψη κ οχι πχ αυτη την περιπτωση!...οποτε ερκερ!

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1 )  πιστεύετε ότι δεν μπορώ να τοποθετήσω κτίσμα σε γωνιακό τριγωνικό οικόπεδο σε σημειακή επαφή με την Ο.Γ.-Ρ.Γ. γιατί έτσι κατακερματίζω τους ακαλύπτους ; ( 1,2,3 )

2 )  θεωρείτε ότι η πρόσβαση σ αυτούς από το πεζοδρόμιο περιμετρικά με καλύπτει ;

3 )  κι αν όχι ,θα πρέπει ίσως να αφήνω περιμετρικά μια " λωρίδα "στα 1,30 μ. για την κίνηση των ΑΜΕΑ ;( στα σημεία Δ και Β )

post-49784-0-06152200-1412699308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι  ο ΝΟΚ μιλαει για προσπελαση του υποχρεωτικου ακαλυπτου απο τους κοινοχρηστους χωρους του κτιριου και οχι για αναγκη συνεχειας των τμηματων του υποχρεωτικου ακαλυπτου μεταξυ τους.Κατι τετοιο ισχυε και με το ΓΟΚ και διευκρινηση ειχε δωθει με την εγκ 12/86.

 

Ν.4067/12 Αρθρο 12 &1δ

Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου αφήνεται σε επαφή, με ένα ή περισσότερα όρια του οικοπέδου, έχει διαστάσεις τουλάχιστον δ ή Δ και πρέπει να είναι προσπελάσιμος από τους χώρους κοινής χρήσης του κτιρίου.

 

Εγκ 12/86

Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου μπορεί να είναι διασπασμένος σε μη συνεχόμενα τμήματα.Ολοι οι χώροι αυτοί πρέπει να είναι προσπελάσιμοι από κοινής χρήσεως χώρους του κτιρίου.

 

Εγκ 113/86

Ακάλυπτος χώρος έστω και με διαστάσεις πλάτους και μήκους Δ που δεν είναι προσπελάσιμος από δρόμο, πρασιά, PILOTIS, κλιμακοστάσιο, διάδρομο, ή από κοινής χρήσης χώρο του υπογείου ορόφου ή από άλλο ακάλυπτο χώρο του κτιρίου που εξασφαλίζει τέτοια προσπέλαση, προσμετράται στην κάλυψη.

 

Εγγρ-19295/89 (ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ)

η  μονοκατοικία  δεν περιλαμβάνει "χώρους   κοινής  χρήσεως   του   κτιρίου"   και  ως   εκ  τούτου δημιουργείται πρόβλημα κατά την εφαρμογή  

της παρ.2 του άρθ.8 του Ν-1577/85, σύμφωνα  με την οποία οι  υποχρεωτικοί ακάλυπτοι χώροι πρέπει  να  είναι  προσπελάσιμοι  από  χώρους  

κοινής  χρήσης του κτιρίου.
 Η άποψη  της Δ/νσής μας είναι ότι, εφόσον στην μονοκατοικία δεν  είναι επιβεβλημένο να  υπάρχουν  κοινόχρηστοι χώροι  δεν θα πρέπει  να  εξαρτάται  ο  χαρακτηρισμός  ενός  ακαλύπτου χώρου σε υποχρεωτικό ακάλυπτο από την ύπαρξη κοινόχρηστης προσπέλασης".

 

 Εγγρ-20393/89 (ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ)

Διάδρομος  προσπέλασης   προς  τον   ακάλυπτο  μπορεί   να κατασκευαστεί στο υπόγειο και εφόσον  το υπόγειο είναι σύμφωνα με την παρ.8β του άρθ-7 του  ΓΟΚ/85, ο διάδρομος δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ΣΔ ".Αρθ-7 παρ.8 ΓΟΚ/85

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  dimitris 11140 για την απάντηση.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το οικόπεδό μου είναι τόσο μικρό που κατ' ανάγκη οι ακάλυπτοι που αφήνω θα θεωρηθούν υποχρεωτικοί ακάλυπτοι γιατί είναι και οι μοναδικοί ώστε να μην υπερβώ την κάλυψη.

Επομένως φαντάζομαι ότι

 

-δεν με καλύπτει η πρόσβαση από δρόμο ,

-δεν μπορεί να μην επικοινωνούν με κοινόχρηστο χώρο  του κτιρίου

-και πολύ φοβάμαι ότι καμία διάστασή τους δεν πρέπει να ναι μικρότερη από δχδ  άρα δεν πρέπει να είναι τριγωνικού σχήματος 

 

Κάνω κάπου λάθος ;;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο νομος ειναι ξεκαθαρος πανω σε αυτο το θεμα.

Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου αφήνεται

1.σε επαφή, με ένα ή περισσότερα όρια του οικοπέδου,

2.έχει διαστάσεις τουλάχιστον δ ή Δ και

3.πρέπει να είναι προσπελάσιμος από τους χώρους κοινής χρήσης του κτιρίου.

 

Το δ ή Δ του υποχρεωτικου ακαλυπτου μπορει να μειωθει μονο στην περιπτωση που κανουμε χρηση της εννιαμετρου.

Για την προσβαση απο το δρομο που αναφερεις ενω ο νομος μιλαει για προσπελαση απο τους κοινοχρηστους χωρους του κτιριου εχω μια μικρη επιφυλαξη.και αυτο γιατι η εγκ 113/86 που εχω επισυναψει πιο πανω αναφερει στο κειμενο της και προσβασιμοτητα απο δρομο.

 Να κανω μια ασχετη ερωτηση?Το οικοπεδο το εχεις τσεκαρει ειναι "καθαρο"??

 

Υ.Γ Το θεμα το εχεις στον ακαλυπτο 1 που δεν εχεις δ απο το οριο του οικοπεδου που ειναι η πλευρα ΑΖ του κτιριου σου.Οι  αλλοι ειναι υποχωρηση απο την ΟΓ η οποια και θεωρειται υποχρεωτικος ακαλυπτος.Υπαρχει εγγραφο αλλα δεν το εχω ευκαιρο.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.