Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Νομίζω μπορείς. Δεν θα πρέπει όμως να είναι στην πρασιά. Κοίταξε και άρθρο 17 του ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Eκτος σχεδιου σε κατα παρεκκλιση οικοπεδο, ισχυει ο υπολογισμος φυτευσης 2/3 του ακαλυπτου? Μπορω να κανω επιστρωση ολου του  ακαλυπτου? βεβαια για επιστρωση αναφερεται οτι χρειαζεται αδεια δομησης γι΄αυτο ρωταω αν κανω τον σχετικο υπολογισμο  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς. Δεν θα πρέπει όμως να είναι στην πρασιά. Κοίταξε και άρθρο 17 του ΝΟΚ

 

ευχαριστώ για την απάντηση, το έχω κοιτάξει το άρθρο 17 του ΝΟΚ δε λέει κάτι για γεννήτριες. Μιλάμε για μηχάνημα 1,00x2,00 μ περίπου, κλειστού τύπου με ηχομονωτικό κάλυμμα. 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου έχω δει τέτοια εγκατάσταση στον ακάλυπτο εκτός Δ. Εκτιμώ λοιπόν πως μπορεί. Δεν μπορώ να βρω απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites

Eκτος σχεδιου σε κατα παρεκκλιση οικοπεδο, ισχυει ο υπολογισμος φυτευσης 2/3 του ακαλυπτου? Μπορω να κανω επιστρωση ολου του  ακαλυπτου? βεβαια για επιστρωση αναφερεται οτι χρειαζεται αδεια δομησης γι΄αυτο ρωταω αν κανω τον σχετικο υπολογισμο  

Η φύτευση δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου ή οικισμού

Ο λόγος είναι προφανής

Η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι μικρή, οπότε ο, εκ των πραγμάτων, ακάλυπτος χώρος είναι αρκετός 

 

Αλλά ακόμη κι αν κάνεις επίστρωση, μπορείς (και πρέπει) να δημιουργήσεις θέσεις δέντρων

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σε ξενοδοχείο εκτός σχεδίου έχω δει τέτοια εγκατάσταση στον ακάλυπτο εκτός Δ. Εκτιμώ λοιπόν πως μπορεί. Δεν μπορώ να βρω απαγόρευση.

 

thanks Αλέξανδρε

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον ακάλυπτο χώρο.

Σε μια καινούρια οικοδομή τα τετραγωνικά που βγαίνουν για το χώρο αυτό είναι ~17.

Μπορώ να αφήσω διάδρομο στη πίσω πλευρά του οικοπέδου διαστάσεων 17m χ 1m (δηλαδή η οικοδομή να μην ακουμπίσει στο διπλανό) και αυτο να θεωρηθεί ως ο ακάλυπτος χώρος, ή θα πρέπει ο ακάλυπτος να έχει μορφή ας πούμε σαν κήπος πχ. 4.2m x 4.2m;

Επίσης ο ακάλυπτος χώρος μπορεί να είναι στην πρόσοψη ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι στην πίσω πλευρά της οικοδομής;

 

Ευχαριστώ 

 

ΜΦΧ

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, άρτιο και οικοδομήσιμο, επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας στην περιοχή των 15 μ από τα πλάγια όρια ? 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, animalinstict said:

Μπορώ να αφήσω διάδρομο στη πίσω πλευρά του οικοπέδου διαστάσεων 17m χ 1m

oxi, δεν μπορεις να αφησεις 1 μ αποσταση αλλα Δ

Link to comment
Share on other sites

 

15 λεπτά πριν, Largy said:

oxi, δεν μπορεις να αφησεις 1 μ αποσταση αλλα Δ

όπου Δ = 3μ σύμφωνα με το παρακάτω

"

Δ: είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οι− κοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε: 3,00 μ.+0,10Η, " ;

 

 

Και μπορεί να γίνει στην πρόσοψη ή μόνο πίσω?

Edited by animalinstict
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.