Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Το προεδρικο του 87 μιλαγε για μειωση του υποχρεωτικου ακαλυπτου που υπολογιζοταν στην φυτευση επιφανειας ισης με 10% της επιφανειας του οικοπεδου

Η τεχνικη οδηγια μιλαει για μειωση του υποχρεωτικου ακαλυπτου που υπολογιζεται στην φυτευση επιφανειας 6% η 4% κτλ (αναλογα την επιτρεπομενη καλυψη) της επιφανειας του οικοπεδου.Με τα δεδομενα της τεχνικης οδηγιας προφανως και υπαρχει διαφοροποιηση σε σχεση με το προεδρικο του 87 για το υπολογισμο της φυτευσης οταν βγαζουμε θεσεις στον ακαλυπτο.

 

Ερωτημα

Αν κανουμε θεσεις σταθμευσης στον ακαλυπτο  και τις στεγασουμε με περγκολα ασκεπη και δειξουμε οτι στην περγκολα πανω εχουμε φυτευση (περγκολα για στηριξη φυτων οπως το αναφερει το αρθρο 17 και η οποια προσμετραται στην φυτευση συμφωνα και παλι με το αρθρο 17) ισχυει ο περιορισμος της τεχνικης οδηγιας που αναφερει οτι:

 

Στην περίπτωση που δημιουργούνται υπαίθριοι χώροι στάθμευσης με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια έως 10% της επιτρεπομένης κάλυψης, τότε ο υπολογισμός των 2/3 της υποχρεωτικής φύτευσης λαμβάνεται επί του απομειούμενου κατά τα ανωτέρω υποχρεωτικά ακαλύπτου χώρου του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ του 87

 

Ως μη στεγασμένος (υπαίθριος) χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί:

 

Ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου που ανεγείρεται το κτίριο.

Στην περίπτωση αυτή το μέγιστο ποσοστό της συνολικής επιφάνειας του οικοπέδου που επιτρέπεται να καλυφθεί από το κτίριο και το χώρο στάθμευσης,
ορίζεται κατά 10% μεγαλύτερο του επιτρεπόμενου.

 

ο τύπος που χρησιμοποιούσαμε λοιπόν ήταν:

πραγματοποιούμενη κάλυψη + εμβαδόν οχημάτων στον ακάλυπτο < επιτρεπόμενη κάλυψη *1,1

μην μπλέκουμε τον παραπάνω τύπο με τον έλεγχο της φύτευσης...

 

για τον έλεγχο της φύτευσης τώρα και προκειμένου να ορίσουμε τον υποχρεωτικά ακάλυπτο αφαιρούσαμε το 10% του εμβαδού του οικοπέδου..

έχω περάσει ουκ ολίγες άδειες με αυτόν τον (λανθασμένο) τρόπο, μέχρι που έπεσα σε έναν πολεοδόμο ψείρα (ίσως ο καλύτερος έλεγχος που μου έγινε ποτέ) και  μου ανέτρεψε τον έλεγχο της φύτευσης.

μου εξήγησε ότι το 10% που αφαιρώ προκειμένου να βρεθεί ο υποχρεωτικά ακάλυπτος δεν είναι σωστό μέγεθος.

Αφαιρείται το εμβαδόν των αυτοκινήτων στον ακάλυπτο μέχρι το 10% του οικοπέδου για να βρω τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο επί του οποίου υπολογίζεται η φύτευση

αν δηλαδή έχω ένα αυτοκίνητο 15τμ ενώ το 10% είναι 40τμ, δε θα αφαιρέσω 40 αλλά 15τμ.

Ρωτώντας αρκετούς πολεοδόμους έκτοτε, μου το επιβεβαίωσαν αλλά μου είπαν ότι πρόκειται για λεπτομέρεια που δεν πολυελέγχεται πλην όμως είναι το σωστό.

 

αξίζει τον κόπο να διαβάσετε τον παρακάτω μίτο από την αρχή και δείτε στα 7 & 19 post, πως υπολογίζει το τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας την απαιτούμενη φύτευση...

ακριβώς όπως περιγράφω παραπάνω, ενώ όλοι οι συνάδελφοι βρίζουν την πολεδομία που δε ξέρει τι της γίνεται.

 

http://www.michanikos.gr/topic/13809-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%A6%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD/

 

ερχόμαστε τώρα στον ΝΟΚ...

Δεν αναφέρει απολύτως τπτ όσον αφορά το θέμα και έρχεται το τέυχος Τ.Ο του ΝΟΚ να αναφέρει έναν τύπο που μας θυμίζει αυτόν του Π.Δ του 87.

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται ακριβώς για το ίδιο πράγμα.

Επειδή όπως λέει ο ΝΟΚ ό,τι δεν καταργείται ή δεν έρχεται σε σύγκρουση με τον ΝΟΚ, όπως ρητά αναφέρεται, ισχύει, έρχεται το τεύχος Τ.Ο ουσιαστικά να επιβεβαιώσει ότι ισχύει το Π.Δ του 87

 

λέει το τέυχος..

Στην περίπτωση που δημιουργούνται υπαίθριοι χώροι στάθμευσης με μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια έως 10% της επιτρεπομένης κάλυψης (θα μπορούσε να το πει καλύτερα), τότε ο υπολογισμό των 2/3 της υποχρεωτικής φύτευσης λαμβάνεται επί του απομειούμενου κατά τα ανωτέρω(των θέσεων στάθμευσης) υποχρεωτικά ακαλύπτου χώρου του οικοπέδου. (πάλι θα μπορούσε να το πει καλύτερα)

 

κατά τη γνώμη μου και πάλι δε μπορεί να έρχεται τεύχος οδηγιών και να νομοθετεί, άρα ουσιαστικά διευκρινίζει κάτι που ήδη ισχύει άρα το Π.Δ του 87 ισχύει κανονικότατα.

 

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις με την πέργκολα, πραγματικά θα μπορούσε να αποτελεί εξαιρετική ιδέα πλην όμως λέει:

Οι πέργκολες εφόσον είναι ασκεπείς και προορίζονται για στήριξη φυτών μπορούν να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης

δυστυχώς λέει να κατασκευάζονται στην επιφάνεια του χώρου φύτευσης (δεν αποτελουν φύτευση οι ίδιες δηλ).
Προσμετράται δηλ η φύτευση που είναι από κάτω τους και προφανώς οι θέσεις στάθμευσης δε μπορούν να προσμετρηθούν στη φύτευση

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

ο τύπος που χρησιμοποιούσαμε λοιπόν ήταν:

πραγματοποιούμενη κάλυψη + εμβαδόν οχημάτων στον ακάλυπτο < επιτρεπόμενη κάλυψη *1,1

 

Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν οι ΤΟ του ΝΟΚ ...

 

Πρέπει : Ε(κτηρίου + υπαίθριων θέσεων στάθμευσης)  <  Εοικοπέδου Χ (Κάλυψη +10%)

 

Για το θέμα πέργκολες ... αυτές διαχωρίζονται σε :

α) "ασκεπείς ή στήριξης φυτών" που μπορούν να είναι πάνω από φύτευση και

β) "με προσωρινά ή κινητά σκίαστρα" που επιτρέπονται αφού έχουν καλυφθεί οι απαιτήσεις φύτευσης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν οι ΤΟ του ΝΟΚ ...

 

Πρέπει : Ε(κτηρίου + υπαίθριων θέσεων στάθμευσης)  <  Εοικοπέδου Χ (Κάλυψη +10%)

 

Για το θέμα πέργκολες ... αυτές διαχωρίζονται σε :

α) "ασκεπείς ή στήριξης φυτών" που μπορούν να είναι πάνω από φύτευση και

β) "με προσωρινά ή κινητά σκίαστρα" που επιτρέπονται αφού έχουν καλυφθεί οι απαιτήσεις φύτευσης.

 

συμφωνώ με τον τύπο, αυτός είναι που χρησιμοοιούσαμε πάντα.. δικό μου λάθος που τον έγραψα έτσι..

και συμφωνώ ότι δεν το περιγράφουν σωστά στο Τ.Ο ΝΟΚ..

ο έλεγχος αυτός αφορά το επιτρεπόμενο εμβαδό αυτοκινήτων στον ακάλυπτο..

το βασικό μου θέμα είναι ο υπολογισμός της φύτευσης.

Διάβασε αν μπορείς αυτά που γράφω για αυτό και πες μου τη γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ, εκτός της παραπάνω παραξήγησης με το Εοικοπέδου, δεν λέει κάτι διαφορετικό για την φύτευση ...

 

Ισχύει το ΠΔ και πάντα είχαμε :

1.   Ευποχρεωτικά ακάλυπτου  =  (100% - Κάλυψη%) Χ Εοικοπέδου

2.   Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης  <=  10% Χ Εοικοπέδου

3.   Εφύτευσης  >= 2/3 Χ (Ευποχρεωτικά ακαλύπτου - Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ, εκτός της παραπάνω παραξήγησης με το Εοικοπέδου, δεν λέει κάτι διαφορετικό για την φύτευση ...

 

Ισχύει το ΠΔ και πάντα είχαμε :

1.   Ευποχρεωτικά ακάλυπτου  =  (100% - Κάλυψη%) Χ Εοικοπέδου

2.   Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης  <=  10% Χ Εοικοπέδου

3.   Εφύτευσης  >= 2/3 Χ (Ευποχρεωτικά ακαλύπτου - Ευπαίθριων θέσεων στάθμευσης)

 

κατ' αρχάς ευχαριστώ

όσον αφορά τα 2 και 3 συμφωνούμε απόλυτα..

απλώς στο μίτο που ανέφερα προηγούμενως όλοι οι συνάδελφοι έκαναν λάθος στον 3ο τύπο ενώ η πολεοδομία είχε δίκιο.

 

όσον αφορά τον τύπο 1 ισχύει στο 95+ % των περιπτώσεων.

επειδή η πρασιά αλλά και άλλοι χώροι (πχ ΔxΔ) είναι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι, υπάρχει πιθανότητα το άθροισμά τους να υπερβαίνει το (100% - Κάλυψη%) Χ Εοικοπέδου

οπότε θα πρέπει να ληφθεί το άθροισμά τους ως υποχρεωτικά ακάλυπτος και επ' αυτού να βγει η φύτευση.

Έχω τέτοια περίπτωση που ασχολούμαι τώρα..

γωνιακό οικόπεδο με τεράστιες πρασιές, όπου των εμβαδόν τους είναι κατά πολύ μεγαλύτερο του   (100% - Κάλυψη%) Χ Εοικοπέδου  , με αποτέλεσμα να μη μπορεί να εξαντληθεί η κάλυψη και η φύτευση που απαιτείται να πρέπει να ληφθεί σαν 2/3 του εμβαδού της πρασιάς.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ, ορισμοί ... το ίδιο και κατά ΓΟΚ :


 


89.   Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.


 


 


Καμία σχέση με τον τρόπο τοποθέτησης κτηρίου ή τις ιδιαιτερότητες οικοπέδου !


Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

 

ΝΟΚ, ορισμοί ... το ίδιο και κατά ΓΟΚ :

 

89.   Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

 

 

Καμία σχέση με τον τρόπο τοποθέτησης κτηρίου ή τις ιδιαιτερότητες οικοπέδου !

 

 

ΝΟΚ άρθρο 17:

β. Τα προκήπια είναι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι.

 

θεωρείς ότι μπορώ να το αγνοήσω αυτό?

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

1.verda εστω οτι ο ακαλυπτος για να μην εχουμε υπερβαση καλυψης ειναι Ε1=Εοικ-Επιτρ καλυψη.Αυτος ειναι ο υποχρεωτικος ακαλυπτος

Εστω τωρα οτι εσυ εχεις ακαλυπτο Ε2>Ε1.Δεν σημαινει οτι επειδη εχεις ακαλυπτο εμβαδου Ε2 πρεπει να εξασφαλισεις φυτευση για αυτον.Η υποχρεωση σου ειναι να εξασφαλισεις φυτευση σε επιφανεια 2/3 Ε1.

 

2.Η τεχνικη οδηγια για τις θεσεις σταθμευσης και την φυτευση ειναι λαθος και ισχυει το προεδρικο του 87?
 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

1.verda εστω οτι ο ακαλυπτος για να μην εχουμε υπερβαση καλυψης ειναι Ε1=Εοικ-Επιτρ καλυψη.Αυτος ειναι ο υποχρεωτικος ακαλυπτος

Εστω τωρα οτι εσυ εχεις ακαλυπτο Ε2>Ε1.Δεν σημαινει οτι επειδη εχεις ακαλυπτο εμβαδου Ε2 πρεπει να εξασφαλισεις φυτευση για αυτον.Η υποχρεωση σου ειναι να εξασφαλισεις φυτευση σε επιφανεια 2/3 Ε1.

 

thanks but..

έχουμε από ΝΟΚ

Ορισμός:

Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος

ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής

και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα,

τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

 

ΝΟΚ άρθρο 17:

2. α. Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου τουλάχιστον κατά τα 2/3 του πρέπει να παραμένει χωρίς επίστρωση και να φυτεύεται, ...

β. Τα προκήπια είναι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι.

 

φαίνεται σα να υπάρχει μία αντίφαση μεταξύ του ορισμού και του άρθου 17 (2β).

Πλην όμως έχουμε ένα νόμο που στην μία παράγραφο λέει ότι οι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι φυτεύονται κατά τα 2/3

και στην αμέσως επόμενη ότι οι πρασιές είναι υποχρεωτικοί ακάλυπτοι (προσοχή; όχι υποχρεωτικά ακάλυπτοι αλλά υποχρεωτικοί)

Δε βρίσκω πως μπορώ να το αγνοήσω αυτό (αν και θέλω πάρα πολύ!!), άσχετα αν κανένας δε το εξέταζε αυτό κατά ΓΟΚ..

 

2.Η τεχνικη οδηγια για τις θεσεις σταθμευσης και την φυτευση ειναι λαθος και ισχυει το προεδρικο του 87?

 

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος διατυπωμένη αλλά σαφέστατα αναφέρεται στο ΠΔ του 87 το οποίο και ισχύει

Έχουμε τεύχος ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ του ΝΟΚ... προσοχή πρόκειται για τεχνικές οδηγίες...

στο ΝΟΚ δεν αναφέρει τπτ όσο αφορά τον έλεγχο του 10% άρα το τέυχος δε μπορεί να αναφέρεται στο ΝΟΚ καθότι δεν υπάρχει κάτι να αναφερθεί ..

το πρόβλημα είναι ότι αναφέρει "10% της επιτρεπόμενης κάλυψης" αντί του ορθού "10% εμβαδού οικοπέδου"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.