Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

καλησπέρα, σε οικόπεδο στην περιοχή Σελήνια Σαλαμίνας το 2011 μου είχαν δοθεί όροι δόμησης και πιο συγκεκριμένα κάλυψη 'ως ΓΟΚ' που για πρώην πανταχόθεν ελεύθερο σήμαινε 40%. Σήμερα και χωρίς κάποια άλλη ειδική πολεοδομική διάταξη μου δόθηκε 50%. Το 'ως ΓΟΚ' δε γίνεται 'ως ΝΟΚ' και άρα από 40% γίνεται 60%?  ευχαριστώ

 

edit: λύθηκε το θέμα, υπήρχε ένα ΦΕΚ ακόμα που διευκρίνιζε αυτό το 50%

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου θέλω να τοποθετησω σκάλα (2-3 σκαλοπάτια) στην είσοδο της κατοικίας. Επιτρέπεται εντός Δ; υπάρχει περιορισμός ως προς το πλάτος της σκάλας; κάπου είδα 1,20μ πλάτος ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

γενικά μπορείς να τις κατασκευάσεις οπουδήποτε

γιατί θεωρούνται ως μικρές και τοπικής σημασίας διαμορφώσεις εδάφους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οικόπεδο εμβαδού 175 τμ που χτίστηκε με το άρθρο 25 του ΓΟΚ/85 και με κάλυψη του άρθρου 14 40+10 = 50 % , σήμερα πηγαίνει στο 60 % και στην διάταξη των 120 τμ κάλυψης ή 70 % ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα.

Γρήγορη ερώτηση:

Εντός σχεδίου, το ισόγειο μου είναι υπερυψωμένο κατά 1.5μ από το πέριξ διαμορφ. έδαφος, και μπαίνω στο κτίριο με πλατιά ανοιχτή σκάλα πλ. 4.00μ (στο συγκεκριμένο σημείο). Από κάτω έχω υπόγειο στο οποίο μπαίνω ομοίως με ανοιχτή (ακάλυπτη) σκάλα από τον ακάλυπτο, που όμως καταλήγει σε μεγάλο φαρδύ πλατύσκαλο στο περίγραμμα του πλατύσκαλου της από πάνω σκάλας, με αποτέλεσμα το υπόγειο πλατύσκαλο να μου το στεγάζει το πλατύσκαλο του ισογείου. Στην πολεοδομία μου ζητούν να μετρήσω το κάτω πλατύσκαλο σε κάλυψη, γιατί αυτό είναι πλέον το περίγραμμα του κτιρίου. Αλλιώς θεωρείται υπόγειο εκτός περιγράμματος. Σημειωτέον, το υπόγειο έχει κύρια χρήση, αλλά αυτή η σκάλα δεν είναι η μοναδική έξοδος από αυτό.

Σωστό ή λάθος?

Γιατί μου φαίνεται λάθος?

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο σύμφωνα με τον ΝΟΚ,

μπορώ να κάνω στέγαστρα οποιουδήποτε μεγέθους,

χωρίς να μετράει στην κάλυψη στην δόμηση και στον όγκο;

Αρκεί σε περίπτωση που έχω εξαντλήσει την κάλυψη με κάποιο πχ κτίριο (ωστε να έχει μείνει μόνο ο υποχρεωτικός ακάλυπτος),

να μην είναι μεγαλύτερα από 3,75Χ3,75 (1/4Δ=15μ./4=3,75) το κάθε ένα.

Ακόμα και μέσα στα 15μ. από το όριο του αγροτεμαχίου,

διότι δεν θεωρείται κτίριο για απόσταση Δ ή δ, αλλά κατασκευή στον ακάλυπτο.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

#Άννα

το πλατύσκαλο του ισογείου σου εδράζεται στο υπόλοιπο κτίριο από την μία και στην σκάλα από την άλλη - δύο γραμμικά στοιχεία. Δεν είναι ακριβώς εξώστης αυτό, οπότε δημιουργεί ημιυπαίθριο χώρο που μετράει στην κάλυψη.

 

#steve100

τα στέγαστρα, ανάλογα με τον τρόπο κατασκευής (αναρτώμενα ή σε υποστυλώματα), μπορούν να είναι και ημιυπαίθριοι χώροι (με υποστυλώματα). Σε αυτή την περίπτωση τα ελέγχεις ως προς την δόμηση, κάλυψη και όγκο. Αν τα αναρτήσεις από το κυρίως κτίριο, είσαι εντάξυ, αλλά τότε υπάρχουν τεχνικά και μορφολογικά όρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι κάνω το Διάγραμμα Κάλυψης για 4178 μιας 2όροφης κατοικίας προ ΄75 (με μικρή υπ. δομησης) και με κατοικία αυθαίρετη στο δώμα, μετα το 2004. Η καμινάδα (του καλοριφερ) είναι χτιστή μπαίνει στην κάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.