Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

εννοείς ότι θέλεις να κατασκευάσεις έναν εξωτερικό ανελκυστήρα, σωστά; οπότε και το κουβούκλιο του θα είναι εκτός του περιγράμματος του κτιρίου;

ωστόσο, έχω την εντύπωση πως η παρ. η του άρθρου 11 αναφέρεται στα μηχανολογικά φρεάτια για την όδευση σωληνώσεων εντός του κτιρίου και όχι σε εξωτερικό κουβούκλιο ανελκυστήρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι!Εχω την εξής ερώτηση:

σε οικόπεδο εντός σχεδίου με άδει;α που εκδόθηκε το 1997 ξεκίνησε οικοδομή δεν ολοκληρώθηκεκαι στης οποίας το διάγραμμα αναφέρει συντελεστή κάλυψης 70%.

Στους σημερινούς όρους δόμησης όμως στην κάλυψη αναφέρει ως ΝΟΚ. Στο άρθρο 12 λοιπόν αναφέρει έως 60% (εξασφαλίζω τα 120 με αυτό το ποσοστό).

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να χρησιμοποιήσω την παλιά κάλυψη?

Διότι θέλω να βγάλω μια άδεια να χτιστούν και οι υπόλοιποι όροφοι που δεν είχαν χτιστεί, και η κάλυψης η υφιστάμενη είναι στο 70%. Ή αφήνω τα υφιστάμενα και στα νέα υλοποιώ άλλη κάλυψη?

Δεν μου έχει ξανατύχει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Καλημέρα συνάδελφοι!.......

ΝΟΚ Άρθρο 23 - Υφιστάμενα κτίρια & Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ (απόφαση 63234/19.12.2012) όσον αφορά το σχετικό άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, spafent said:

ΝΟΚ Άρθρο 23 - Υφιστάμενα κτίρια & Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ (απόφαση 63234/19.12.2012) όσον αφορά το σχετικό άρθρο.

Σε ευχαριστώ πολυ, αρα πάω με τους τωρινούς για τη προσθήκη, αυτό καταλαβαίνω, βάσει του 23 παρ.3. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, 

σε εντός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων οικόπεδο θέλω να φτιάξω ενιαίο στεγασμένο χώρο στάθμευσης σε επαφή με το πλάγιο όριο του οικοπέδου. Βλέπω μέσα το άρθρο 17,παρ.4στ. αναφέρει τον όρο στέγαστρα με μέγιστο πλάτος δ/4 ή Δ/4. Η περ.4ζ αναφέρει "ενιαίοι χώροι στάθμευσης, σύμφωνα με την περίπτωση ιγ. της παρ.6 του άρθρου 11" η οποία περίπτωση ιγ. αναφέρει περιορισμό ύψους 2,6μ. και να είναι ανοιχτός από όλες τις πλευρές με μήκος μέχρι 1/2 της εφαπτόμενης πλευράς, χωρίς . Δεν υπάρχουν συμβολαιογραφικά καταχωρημένες θέσεις στάθμευσης στο οικόπεδο.

Μπορώ να χτίσω το εν λόγω στέγαστρο, το οποίο μελλοντικά θα μπορεί συμβολαιογραφικά να αποτελέσει χώρο στάθμευσης και να το τοποθετήσω σε επαφή με το πλάγιο όριο με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Καλημέρα σε όλους, 

σε εντός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων οικόπεδο θέλω να φτιάξω ενιαίο στεγασμένο χώρο στάθμευσης σε επαφή με το πλάγιο όριο του οικοπέδου. Βλέπω μέσα το άρθρο 17,παρ.4στ. αναφέρει τον όρο στέγαστρα με μέγιστο πλάτος δ/4 ή Δ/4. Η περ.4ζ αναφέρει "ενιαίοι χώροι στάθμευσης, σύμφωνα με την περίπτωση ιγ. της παρ.6 του άρθρου 11" η οποία περίπτωση ιγ. αναφέρει περιορισμό ύψους 2,6μ. και να είναι ανοιχτός από όλες τις πλευρές με μήκος μέχρι 1/2 της εφαπτόμενης πλευράς, χωρίς . Δεν υπάρχουν συμβολαιογραφικά καταχωρημένες θέσεις στάθμευσης στο οικόπεδο.

Μπορώ να χτίσω το εν λόγω στέγαστρο, το οποίο μελλοντικά θα μπορεί συμβολαιογραφικά να αποτελέσει χώρο στάθμευσης και να το τοποθετήσω σε επαφή με το πλάγιο όριο με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4;

Το Δ/4 σίγουρα δεν σε περιορίζει.
Αλλά φαντάζομαι ότι απαιτείται από πριν η συμβολαιογραφική δέσμευση της θέσης στάθμευσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

λέτε δηλαδή πως θα πρέπει εκ των προτέρων να δεσμευτεί ο χώρος ως θέση στάθμευσης και να χτιστεί μετά το στέγαστρο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

σε εκτός σχεδίου περιοχή επιτρέπεται ράμπα κάθετη στην πρόσοψη του κτιρίου που οδηγεί στο υπόγειο για εξυπηρέτηση οχήματος; 

Επίσης, επιτρέπεται το cour anglais για την πρόσβαση στο υπόγειο να εκτείνεται σε δυο προσόψεις του κτιρίου; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Σε οικόπεδο 787 εντός σχεδίου έχω βάση ΦΕΚ  σδ=2 σκ=γοκ85 (0,70) και ύψος 12,00 m. Με τον ΝΟΚ θα έχω ΣΔ=2 ΣΚ=0,60 και υψος 12,00m. O πελάτης θέλει κτίριο με πιλοτή. Οπότε 787*0,60 = 472,20 τ.μ *3               (3 όροφοι +πιλοτή =12,00 m ) = 1416,60 τ.μ < 787*2,00(ΣΔ) = 1574 τ.μ. Δηλαδή περισσεύουν 158,00 τ.μ που δεν μπορώ να τα δομήσω. Θα παω αναγκαστικά σε δυο κτίρια? 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ΜΕΜΟΣ ΜΟΣΧΑΚΗΣ said:

.....Θα παω αναγκαστικά σε δυο κτίρια? 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά....

Αφού με το Α κτήριο κάνεις εξάντληση ΣΚ (472τμ) πως θα κάνεις και δεύτερο κτίριο που κι αυτό θα θέλει και δεν θα έχει υπόλοιπο ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.