Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε οικόπεδο που κάνω χρήση του 9μετρου, μπορώ στο απομειωμένο δ να έχω εξώστη και αν ναι ισχύει το πλάτος δ/4 που δίνει ο ΝΟΚ αν τηρώ το 1μ. από τα όρια?

Το 9μετρο όπως το διαβάζω αναφέρεται σε διαστάσεις κτηρίου, επομένως εγώ εκτιμώ πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 6/12/2012 at 12:56 ΠΜ, dimitris11140 said:

Σε πλαγιο οριο οικοπεδου αδομητου σε πρωην πανταχοθεν μερος του ομορου κτισματος ειναι με προ γοκ 85 και σε αποσταση απο το οριο.Εκανε στην συνεχεια προσθηκη με μετα γοκ 85 και η προσθηκη εφαπτεται στο οριο.Το αδομητο οικοπεδο προχωραει σε ανεγερση οικοδομης. Μπορει λοιπον η νεα οικοδομη να κολησει σε ολο το πλαγιο οριο μια και τμημα του ομορου εφαπτεται?????Με τον γοκ 85 κολουσε στο τμημα της προσθηκης (κολουσε δηλαδη οσο κολουσε ο ομορος) και αΦηνε Δ κατα το τμημα που συνορευε με το ομορο προ 85

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΟΡΙΟ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΝΩ (ΤΟΥ 1967 ΓΩΝΙΑΚΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΕΧΕΣ- ΠΛΑΓΙΟ ΟΡΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 2,5Μ. ΜΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ  ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ  ΜΟΥ  ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 2,5Μ. ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ (Ο ΤΟΙΧΟς) ΚΑΙ 1,70Μ. (Ο ΕΞΩΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ) ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟ ΥΨΟΥΣ 21Μ.  ΚΑΙ ΑΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΕΡΑ...ΑΡΑ ΘΑ ΖΩ ΣΕ ΦΩΤΑΓΩΓΟ.... ΚΑΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ...ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΟ ΑΓΩΝΑ...ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ...

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορεί να κολλήσει ο διπλανός σε όλο το μήκος της δικής σας πλευράς (δες και αρθρο 14 τευχος τεχνικών οδηγιών ΝΟΚ), σας το απάντησε και η πολεοδομία. Αν έχετε αμφιβολίες βρείτε κάποιο μηχανικό να ελέγξει την οικοδομή σας και να σας συμβουλεύσει. Νομικά δεν ξέρω αν θα βρείτε άκρη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, killertomato said:

Όντως μπορεί να κολλήσει ο διπλανός σε όλο το μήκος της δικής σας πλευράς (δες και αρθρο 14 τευχος τεχνικών οδηγιών ΝΟΚ), σας το απάντησε και η πολεοδομία. Αν έχετε αμφιβολίες βρείτε κάποιο μηχανικό να ελέγξει την οικοδομή σας και να σας συμβουλεύσει. Νομικά δεν ξέρω αν θα βρείτε άκρη

Θα συμφωνήσω και εγώ. Σύμφωνα με τον Νέο Οικοδομικό κανονισμό , εφόσον το δικό σας κτίριο εφάπτεται σε τμήμα του κοινού ορίου , ο ομμορος έχει την δυνατότητα να κολλήσει ακόμα και σε όλο το μήκος του κοινού σας ορίου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Έχω κάποιες απορίες γιατί πρώτη φορά ασχολούμαι με οικοδομικές άδειες και θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας, καθώς θέλει ο πελάτης να δει τι μπορεί να χτίσει.

Έχουμε ένα οικόπεδο στην Αθήνα περίπου 113 τμ. Υπάρχει υφιστάμενο κτίριο 98.66 τμ ενός ορόφου ύψος. Οι όροι δόμησης είναι ΣΔ=3.6, Η=32μ. Προσωπο 6μ, κάλυψη 60% και 70% υπό όρους.

Έχω δύο ερωτήματα.
1. Αν διατηρήσω το υφιστάμενο κτίριο και κάνω καθ' ύψος προσθήκη, στην πίσω πλευρά θα πρέπει για τους πάνω ορόφους να αφήσω Δ? ή λαμβάνω υπόψιν μόνο το ιδεατό στερεό από μπροστά και πίσω ανεβάζω το οικοδόμημα βάση της κάλυψης?
 
2. Σε περίπτωση κατασκευής νέου κτιρίου  μπορώ να το τοποθετήσω όπως φαίνεται στο σχέδιο? Δηλαδή στο πίσω όριο μερικώς να εφάπτεται παρόλο που δεν έχει όμορο κτίριο σε εκείνο το σημείο όπως αναφέρει το άρθρο 14 του ΝΟΚ και να έχω ακάλυπτο που έχω εξασφαλίσει Δ-δ?
 
Ευχαριστώ πολύ
 
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Η κατηγορία ιδιωτών αφορά ερωτήματα που τίθενται από μη μηχανικούς. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκη καθ' ύψος μπορεί να χρησιμοποιηθεί το περίγραμμα του νομίμως υφιστάμενου. Υπάρχει σχετικό άρθρο στον κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε νέα μελέτη μπορώ να αξιοποιήσω το +1μ. του φυτεμένου κατά 0,50μ. στην κατασκευή του φυτεμένου και 0,50μ. να μοιράσω στους ορόφους;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/1/2020 at 9:17 ΜΜ, cendroid said:

Καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί...μπορείς να μου πει κάποιος πότε μπορεί να ισχύει το άρθρο 19, παρ.2;

Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:

Σε όλα τα σκαριφήματα του ΝΟΚ για ιδεατό στερεό το άνω όριο είναι το μέγιστο της περιοχής.

τώρα που το διαβάζω, αυτή την απορία την έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 29/12/2020 at 3:34 ΜΜ, antnatal said:

τώρα που το διαβάζω, αυτή την απορία την έχω και εγώ.

Το ιδεατό στερεό ξεκινάει από την οικοδομικη. Το ύψος μετριέται από το διαμορφωμένο έδαφος σε κάθε σημείο της όψης που μπορεί να είναι πιο μέσα από την οικοδομικη και χαμηλότερα

Edited by vck
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, vck said:

Το ιδεατό στερεό ξεκινάει από την οικοδομικη. Το ύψος μετριέται από το διαμορφωμένο έδαφος που μπορεί να είναι πιο μέσα και χαμηλότερα

Ναι. Έτσι που το λες βγάζει νόημα. Να σε διορθώσω ότι το ύψος του ιδεατό (1.5*Π) μετράται από το ύψος του πεζοδρομίου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.