Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  Σε νέο κτίριο με εμβαδόν δόμησης 250,00μ2. Τα 150,00μ2 αφορούν  κατάστημα ,ειδικό κτίριο, και τα 100μ2 κατοικία του Α΄ ορόφου. Έχω επικρατούσα χρήση > 50% κατάστημα.

Ο συντελεστής όγκου είναι 5 ή 5,50  ή γραμμική παρεμβολή ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα. Μελετάω συγκρότημα δύο κτιρίων, ένα με χρήση κατοικίας και ένα κτίριο καταστημάτων και γραφείων (ειδικό κτίριο). Διαβάζω στον ΝΟΚ ότι ο σ.ο. για ειδικά κτίρια είναι 5,5x(σ.δ.).

Σε αυτή την περίπτωση όμως που έχω δύο κτίρια θα πρέπει να υπολογίσω το καθένα με το δικό του σ.ο. (δηλαδή πραγματοποιούμενος σ.δ.x5 για την πολυκατοικία και πραγματοποιούμενος σ.δ.x5,5 για το ειδικό κτίριο);

Ή θα θεωρήσω ότι το συγκρότημα στο σύνολό του διέπεται από τους κανονισμούς για τα ειδικά κτίρια (εφόσον η χρήση κατοικίας είναι λιγότερο του 50% του συνόλου) και άρα ο σ.ο. είναι ο συνολικός επιτρεπόμενος σ.δ.x5,5 ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα του υπογείου του κτιρίου που αποκαλύπτεται από την ράμπα αυτοκινήτων (πρόσβαση προς το υπόγειο πάρκινγκ) μετράει στον όγκο του κτιρίου; 
Νομίζω πως όχι αλλά δεν ξέρω πως αιτιολογείται. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής . Είτε  εκτός  είτε εντός σχεδίου, ένα  κτίριο πόσο μπορεί να προεξέχει από το διαμορφωμένο έδαφος, όταν δεν έχει υπόγειο? ισχύει πάλι ο περιορισμός του 0,80 και του 1,20 αντίστοιχα, για μια υπερύψωση κτιρίου χωρίς υπόγειο επαναλαμβάνω?

Link to comment
Share on other sites

11. Ο χώρος του υπογείου δεν επιτρέπεται να εξέχει το περίγραμμα τουισογείου του κτιρίου.

«Η δε στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψηλότερη των ,0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος."

*** Το άνω εντός " " εδάφιο προστέθηκε με την παρ.4 άρθρ.10

    Ν.3212/2003,ΦΕΚ Α 308/31.12.2003.

 

Το αρθρο μιλαει για σταθμη οροφης υπογειου

Εσυ μιλας για σταθμη ισογειου χωρις κατασκευη υπογείου.

Μηπως θα επρεπε να δεις το θεμα της προσαρμογης

οπως προσφατα τροποποιηθηκε;

  1. Στην παρ. 4 του άρθρου 15 του ν. 4067/2012 τροποποιείται το πρώτο εδάφιο και η παρ. 4 διαμορφώνεται ως εξής:

«4.Στους ακάλυπτους χώρους των οικοπέδων επιτρέπεται η εκσκαφή ή επιχωμάτωση του φυσικού εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από το 1,50 μ. από τη φυσική στάθμη του.

Σε περίπτωση εκσκαφής ή επίχωσης ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου για οικόπεδα με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. και να επιχωθεί μέχρι 1,50 μ.

Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.»

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν δεν κάνω λάθος, η υπερύψωση των 0.80εκ έχει αλλάξει @dimitris GM

αρθ.11, παρ. 6ι: Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο (κάλυψη κτιρίου), προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις, με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

Η δική μου ερώτηση είναι όταν έχω γωνιακό οικόπεδο με υψομετρική διαφορά των όψεων 90εκ περίπου, από ποια στάθμη εδάφους μετράω την υπέρβαση; Η λογική μου λέει από την πιο χαμηλή, αλλά δεν είμαι και σίγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κτίριο τοποθετείται επί της ρ.γ./ο.γ., από τη χαμηλότερη στάθμη του παζοδρομίου (εφόσον η οροφή του υπογείου είναι σε ένα επίπεδο)

Εάν το κτίριο τοποθετείται εσώτερον της ρ.γ., από την τελική στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση!

το κτίριο τοποθετείται επί της ΟΓ και υπάρχει πρασιά 4,0μ

Η οροφή του υπογείου θα είναι όντως σε ένα επίπεδο. Παραθέτω κάτοψη με θέση του κτιρίου και σχηματική όψη όπου πιστεύω πως έχω κάνει ορθά την τοποθέτηση.  

ΟΨΗ.jpg

ΘΕΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αφού υπάρχει πρασιά μπορείς να κάνεις διαμόρφωση του π.χ. (εφόσον δεν δημιουργείται κάποιο άλλο πρόβλημα) και να πάρεις ως αφετηρία μέτρησης των υψών την τελική στάθμη του εδάφους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, desptsouk said:

ευχαριστώ για την απάντηση!

το κτίριο τοποθετείται επί της ΟΓ και υπάρχει πρασιά 4,0μ

Η οροφή του υπογείου θα είναι όντως σε ένα επίπεδο. Παραθέτω κάτοψη με θέση του κτιρίου και σχηματική όψη όπου πιστεύω πως έχω κάνει ορθά την τοποθέτηση.  

ΟΨΗ.jpg

ΘΕΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ.jpg

Η τομή σου έιναι λάθος. Το 1,2 μετράει από το κάτω μέρος της πλάκας του ισογείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.