Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

η μόνωση στην εξωτερική τοιχοποιία νομίζω ότι δεν προσμετράται όταν είναι πάνω από 6εκ. Οπότε έχω την εντύπωση ότι η μόνωση στις εξωτερικές τοιχοποιίες όταν έχει πάχος 6εκ και στον ΣΔ πρέπει να μπει και κατά συνέπεια στην κάλυψη και τον όγκο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά . 
Θερμομόνωση οποιουδήποτε πάχους συν επένδυση κτιρίου 20 εκατοστών. Δεν μετράνε πουθενά .

78DF6D39-E94E-47A9-96B3-7AE25495466E.thumb.jpeg.215113ee6b2cba97061a97b47ac65dac.jpeg

Edited by subrosaval
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω άλλη μια ερώτηση αν μου επιτρέπετε . 
 

Σε εκτός σχεδίου έχουμε δυο διώροφες κατοικίες που ενώνονται με  ημιυπαιθριο χώρο ο οποιος στεγάζεται με ξύλινη στέγη . 
Συνεπώς το μέγιστο ύψος είναι 8.70.

Οι κατοικίες έχουν υψος 7.40μ και δεν έχουν στέγη αλλά δώμα με περιμετρικό στηθαίο . 

Μπορώ να δείξω στηθαίο μεγαλύτερο των 30 εκ εντός του μέγιστου ύψους ; Δηλαδη μπορώ να δείξω ένα στηθαίο 1μ πάνω από τα 7.40μ ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν συγχωρέστε με για την άγνοια μου, έχω καιρό να βγάλω άδεια και δεν το ήξερα ότι πλέον δεν ισχύει ότι η μόνωση ως τα 6εκ δεν μετράει στον ΣΔ. Ευχαριστώ και για την διευκρίνηση σας. 
Αυτό τώρα με το αν επιτρέπεται στηθαίο >30 εκ στα εκτός σχεδίου, δεν το ξέρω σίγουρα τι ισχύει σήμερα, τελευταία μου άδεια κατέθεσα το 2018 και εκδόθηκε αργότερα, εμένα μου είχε επιτραπεί τότε να κάνω πάνω από 30εκ. Τι ισχύει όμως σήμερα δεν το γνωρίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,

Να πω περιληπτικά τα εξής:

2όροφη μονοκατοικία που έχει άδεια σε ισχύ, σχεδόν ολοκληρωμένη (σκελετός, τοιχοποιίες) έχει υπόγειο (αυθαίρετο) το οποίο δεν αποτυπώνεται στα σχέδια της αδείας.

Καλούμαι να αναθεωρήσω την άδεια για την αποπεράτωση των εργασιών της οικοδομής όμως πρέπει να αναθεωρήσω και ως προς το υπόγειο.

Ο χώρος του υπογείου βρίσκεται από την οριστική στάθμη εδάφους και κάτω (και εντός κάλυψης οικοδομής). Με πρόσβαση από εξωτερικό  κλιμακοστάσιο εκτός περιγράμματος/κάλυψης.

Το ερώτημα λοιπόν είναι:

Ο χώρος του υπογείου/προαναφερόμενου κλιμακοστασίου προσμετρώνται στον όγκο της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.