Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω το παρακάτω οικόπεδο, το οποίο προέκυψε από άρση της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης και δημιουργίας του νέου Ο.Τ. αΑΒΓΔΕα με ΦΕΚ το 2021. Το οικοπεδό μου είναι το ΑΒΓΔΕΑ. Στην πλευρά ΒΓΔ εγώ θα ήθελα να αφήσω δ (κατα την άποψη μου θα μπορούσα και να κολλήσω), όμως στην πολεοδομία μου ζητούν να αφήσω Δ. Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάποια εγκύκλιο ή νομολογία που να με βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση. Θεωρώ ότι ένα οικόπεδο το οποίο είναι ολόκληρο Ο.Τ. δεν έχει πίσω όριο οπότε δεν έχω υποχρέωση για Δ, επειδή όμως στην πλευρά αυτή δεν υπάρχει δρόμος, αλλά κοινόχρηστος χώρος πρασίνου και μία εκκλησία στην πολεοδομία δεν το δέχονται.

Επίσης υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω σχετικά με την εκκλησία?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 λεπτά πριν, dimakon said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω το παρακάτω οικόπεδο, το οποίο προέκυψε από άρση της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης και δημιουργίας του νέου Ο.Τ. αΑΒΓΔΕα με ΦΕΚ το 2021. Το οικοπεδό μου είναι το ΑΒΓΔΕΑ. Στην πλευρά ΒΓΔ εγώ θα ήθελα να αφήσω δ (κατα την άποψη μου θα μπορούσα και να κολλήσω), όμως στην πολεοδομία μου ζητούν να αφήσω Δ. Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάποια εγκύκλιο ή νομολογία που να με βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση. Θεωρώ ότι ένα οικόπεδο το οποίο είναι ολόκληρο Ο.Τ. δεν έχει πίσω όριο οπότε δεν έχω υποχρέωση για Δ, επειδή όμως στην πλευρά αυτή δεν υπάρχει δρόμος, αλλά κοινόχρηστος χώρος πρασίνου και μία εκκλησία στην πολεοδομία δεν το δέχονται.

Επίσης υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω σχετικά με την εκκλησία?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

1.jpg

Υπάρχουν ορισμοί στον ΝΟΚ, δεν αποφασίζει ο καθένας ότι θέλει.

Δεν έχεις υποχρέωση να αφήσεις καμία απόσταση.

Άρθρο 2 ΝΟΚ:

 

63. Πίσω όριο μεσαίου οικοπέδου είναι αυτό, που δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη ρυμοτομική γραμμή, το μέσο του απέχει τη μέγιστη απόσταση από τη ρυμοτομική γραμμή και δεν είναι πλάγιο όριο.

64. Πλάγια όρια μεσαίου οικοπέδου είναι αυτά, που το ένα άκρο τους βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής ή έχουν κοινό άκρο με το τμήμα πλάγιου ορίου που βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής και δεν είναι πίσω όριο. Πλάγια όρια γωνιακού, δισγωνιαίου ή διαμπερούς οικοπέδου είναι όλα τα όρια των οικοπέδων αυτών με τις όμορες ιδιοκτησίες.

73. Πρόσωπο οικοπέδου ή γηπέδου είναι το όριο του προς τον κοινόχρηστο χώρο.

76. Ρυμοτομική γραμμή είναι η γραμμή, που καθορίζεται από εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο και οριοθετεί το οικοδομικό τετράγωνο ή γήπεδο σε σχέση με τον κοινόχρηστο χώρο, που το περιβάλλει ή εκτός σχεδίου περιοχή.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Latg said:

Υπάρχουν ορισμοί στον ΝΟΚ, δεν αποφασίζει ο καθένας ότι θέλει.

Δεν έχεις υποχρέωση να αφήσεις καμία απόσταση.

Άρθρο 2 ΝΟΚ:

 

63. Πίσω όριο μεσαίου οικοπέδου είναι αυτό, που δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη ρυμοτομική γραμμή, το μέσο του απέχει τη μέγιστη απόσταση από τη ρυμοτομική γραμμή και δεν είναι πλάγιο όριο.

64. Πλάγια όρια μεσαίου οικοπέδου είναι αυτά, που το ένα άκρο τους βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής ή έχουν κοινό άκρο με το τμήμα πλάγιου ορίου που βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής και δεν είναι πίσω όριο. Πλάγια όρια γωνιακού, δισγωνιαίου ή διαμπερούς οικοπέδου είναι όλα τα όρια των οικοπέδων αυτών με τις όμορες ιδιοκτησίες.

73. Πρόσωπο οικοπέδου ή γηπέδου είναι το όριο του προς τον κοινόχρηστο χώρο.

76. Ρυμοτομική γραμμή είναι η γραμμή, που καθορίζεται από εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο και οριοθετεί το οικοδομικό τετράγωνο ή γήπεδο σε σχέση με τον κοινόχρηστο χώρο, που το περιβάλλει ή εκτός σχεδίου περιοχή.

 

Συμφωνώ μαζί σου, θα ήταν περισότερο ξεκάθαρο βέβαια στη δική μου περίπτωση εάν στους ορισμούς του πίσω ορίου και των πλάγιων ορίων δεν υπήρχε ο διαχωρισμός του μεσαίου οικοπέδου. Διότι εγώ δεν είμαι μεσαίο οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimakon said:

Συμφωνώ μαζί σου, θα ήταν περισότερο ξεκάθαρο βέβαια στη δική μου περίπτωση εάν στους ορισμούς του πίσω ορίου και των πλάγιων ορίων δεν υπήρχε ο διαχωρισμός του μεσαίου οικοπέδου. Διότι εγώ δεν είμαι μεσαίο οικόπεδο. 

Είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Έχεις πρόσωπο οικοπέδου όχι πλάγιο ή πίσω όριο.

 

Αλλά ακόμη και αν αναγκαστείς να συμβαδίσεις με τον παραλογισμό τους θα είχαμε γωνιακό οικόπεδο και άρα απόσταση δ.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Αν ΟΓ=ΡΓ τότε κολλάς. Αν όχι δες που είναι η ΟΓ. (ΡΓ χωρίς δρόμο μπροστά; περίεργο φαίνεται !!)

Που ειναι ?

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jbosdas said:

Αν ΟΓ=ΡΓ τότε κολλάς. Αν όχι δες που είναι η ΟΓ. (ΡΓ χωρίς δρόμο μπροστά; περίεργο φαίνεται !!)

Που ειναι ?

 

Ναι και εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε το τοπογραφικό του ΦΕΚ να έχει και οικοδομική πίσω από την ρυμοτομική. Από εκεί ξεκινάν όλες οι αμφισβητήσεις. ΄Δυστυχώς δεν υπάρχει οικοδομική σε αυτή τη πλευρά στο τοπογραφικό του ΦΕΚ. Στην πολεοδομία μου λένε ότι ο ΝΟΚ δεν το διευκρινίζει και θα πρέπει να πάμε με ΓΟΚ κατά τον οποίο θα πρέπει να αφήσουμε Δ. Δεν μου είπαν όμως που το στηρίζουν νομικά. Στην επόμενη επίσκεψη μου θα το διευκρινίσω και θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

Στην ΡΓ να αφήσεις Δ; μα τι λέμε;!! 

Από που προκύπτει κάτι τέτοιο στον ΓΟΚ, σου έχουν αναφέρει παράγραφο;

Αν θες να δούμε το ΦΕΚ...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους...

Σε αγροτεμάχιο για λειτουργικούς λόγους μιας επιχείρησης, σχεδιάζουμε τον ακάλυπτο χώρο, σε δύο διαμορφωμένα επίπεδα. Το ένα επίπεδο που επικρατεί στα 3/4του γηπέδου θεωρώ ότι είναι το 0,00 και το υπόλοιπο τμήμα είναι υποβαθμισμένο κατά 0,80μ.. Το κτίριο πατάει στο 0,00, αλλά είναι σε επαφή στη μία πλευρά με το -0,80. Για την μέτρηση του όγκου του κτιρίου, μπορώ κάπως να λάβω υπόψιν μου και τα δύο επίπεδα; θα θεωρήσω ως αφετηρία μέτρησης του ύψους το δυσμενέστερο δλδ το -0,80;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν το πλάτος της οδού είναι 4μ. η κατακόρυφη επιφάνεια στην οικοδομίκη γραμμή για τον σχηματισμό του ιδεατού στερεού είναι 1,5Χ4=6μ. ή 7,5μ.

Αν έιναι 7,5μ. για τον σχηματισμό της εφαπτόμενης θα θεωρήσω ότι το πλάτος του δρόμου είναι 4μ. ή 7,5/1,5=5μ.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σχετικά με το αν επιτρέπεται να κολλήσω στο πλαϊνό όριο.

Αν σε κοινό πλάγιο όριο  ΑΒ μήκους 9μ.  υπάρχει κτίσμα που δεν είναι παραλληλα τοποθετημένο αλλα με τέτοιο τρόπο ώστε

από το σημείο «Α» απέχει 0,7μ. και η απόσταση από το όριο ανοίγει

και φτάνει στο σημείο «Β» να απέχει 1,7μ.

έχω την δυνατότητα να κολλήσω σε όλο το μήκος της πλευράς ΑΒ;

Ή στο τμήμα που το κτίσμα απέχει  <1μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.