Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα.

Αλλά εγώ πως θα κάνω μελέτη, μπορείς να με πεις ή έχω την δυνατότητα να πως στον πελάτη να έρθει όταν θα βγάλουν διευκρινήσεις;

 

υ.γ. Δεν πιστεύω να αισιοδοξείς πως θα βγει κάποια εγκύκλιος πριν τον φθινόπωρο του 2012.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...εγώ πως θα κάνω μελέτη, μπορείς να με πεις ...

...

να σε πω μία πρακτικήστικη λύση για να μπορέσεις να προχωρήσεις.

 

Αναζήτησε την οικοδομική άδεια του όμορου, (τηλέφωνο στον συνάδελφο μηχανικό που την έβγαλε, ή στην ηλεκτρονική κατάθεση κλπ) να δεις τα πλαϊνά όριο που σε αφορούν κλπ

Τράβα και ένα ερώτημα γραπτό στο ΥΠΕΚΑ για ερμηνεία και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11,

δυστυχώς ούτε αισιόδοξος για την εγκύκλιο είμαι ούτε μπορώ να σου υποδείξω σίγουρη διαδικασία ...

Για τις λύσεις που προτέινει και ο @Didonis,

η πρώτη δε διασφαλίζει κάτι, γιατί και να βρεις τι λέει ο όμορος, πως θα πάρεις την ευθύνη να ζημιώσεις τον πελάτη σου σχεδιάζοντας κάτι που δεν τον συμφέρει ... πλήρως ακάλυπτος !

η δεύτερη θα ήταν καλή αν είχες διασφαλισμένο το χρόνο και το οριστικό της απάντησης ... χρονικά ακάλυπτος !

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι μια ανοικτή συζήτηση με τον πελάτη για το θέμα.

Αν φύγει, θα έφευγε και με το να πάρεις το ρίσκο πάνω σου ... μάλιστα με άσχημο τρόπο.

Αν μείνει, σημαίνει ότι εμπιστεύεται τη γνώση του θέματος ... κανείς άλλος δε θα μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο.

Την καθυστέρηση πάντως την έχεις ... σίγουρα μέχρι να μπορείς να καταθέσεις στις 10/7 ...

Συγνώμη γι' αυτά, αλλά σίγουρα δεν έχουν το χαρακτήρα υπόδειξης ... σκέψεις είναι ...

Link to comment
Share on other sites

kan62, δεν παρεξηγώ. Αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου. Και σας ευχαριστώ και τους δύο για τις σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

να υποβάλλω και γω την ερώτησή μου για να τσεκάρω αν κατάλαβα σωστα. Σε περίπτωση γωνιακού οικοπέδου σε περιοχή με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7,5 μ, μπορείς να κάνεις χρήση της παρ.2 του άρθρου 14 και να αφήσεις ελάχιστη απόσταση 2,5 μ από τα όρια των πλάγιων ορίων (βλ.ορισμό 64).

 

σωστά κατάλαβα ? τα φώτα σας παρακαλώ !

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι μπορεί να εννοεί ο ποιητής;

Για να έχεις γωνιακό οικόπεδο σημαίνει ότι τα όριά σου νοούνται πλάγια.

Ερωτήματα: α) είναι δομημένα τα όμορα; β) τι σύστημα ίσχυε προ ΓΟΚ85, γ) βγαίνει κτίριο 9 μ αφήνοντας πλάγιες αποστάσεις;

Αν είναι αδόμητα τα όμορα τότε επαφή ή δ. Αν υπάρχει όμορο κτίσμα σε τέως συνεχές σύστημα πάλι επαφή ή δ. Αν ίσχυε το παλαιό πανταχώθεν με όμορο κτίσμα, εξετάζεις την δυνατότητα να υλοποιήσεις 9 μ κτίσμα αφού αφήσεις δ και αν όχι, μειώνεις πλάγιες για να το πετύχεις.

Η πργρ. 2, αναφέρει μόνον Δ και όχι δ, που πιθανόν( ; ) σημαίνει ότι αναφέρεται σε πίσω όριο μια και Δ αφήνουμε πλέον μόνον πίσω. Και σε αυτή την περίπτωση όμως, με το όχι μικρότερο από Δ που γράφει στο τέλος, έρχεται σε αντίθεση με την πργρ1στ' που προβλέπει ακόμα και επαφή αν δεν βγαίνει κτίσμα 9 μ.

Δεν νομίζω ότι σε βοήθησα. Αν μας διαβάζει κάποιος κριτικός της τέχνης, καλό θα ήταν να μας κάνει μία προσέγγιση-ανάλυση της καλλιτεχνικής έκφρασης του ποιητή.

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική ερμηνεία του ποιητή (ποιητής = ασκούμενος ή νέος δικηγόρος + γραμματεύς γνωρίζουσα επεξεργασίαν εις λογισμικόν Word δια το αναγκαίον "ράβε-ξήλωνε" κοινώς copy-paste) :

Στην παρ. 2 καθορίζεται η μείωση της γενικευμένης έννοιας της απόστασης Δ/δ στην περίπτωση των "χαμηλών κτηρίων" του ΓΟΚ85.

Η μείωση δίνεται ως πλεονέκτημα δόμησης, με τη λογική ότι αφού κρατιέσαι χαμηλά δεν επιβαρύνεις τη ζωτική απόσταση Δ/δ.

Το ίδιο πλεονέκτημα δίδεται και στην παρ. 1 ι).

 

Επομένως :

1. Σε όλες τις αποστάσεις (Δ ή δ) σε πλάγια ή πίσω όρια "χαμηλού κτηρίου" έχουμε κάτω όριο τα 2,50 μ.

2. Στην παρ. 2 μετά το Δ πρέπει να προστεθεί το "ή δ" γιατί το γενικό "της παραγράφου 1" δεν το καθορίζει σαφώς.

 

Υ.Γ. τα ορθά προαναφερθέντα (από τον @sgp), εφαρμόζονται μετά την παραπάνω ελάφρυνση της απόστασης ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος !</p>

Σύμφωνα με το 2 του kan62 καταλαβαίνω ότι ισχύει αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο post, ότι δλδ αφήνοντας 2,5 και 2,5 είμαι καλυμένος. Δεύτερον, υπάρχουν περιοχές που δεν ισχύουν οι διατάξεις για τα χαμηλά κτήρια διότι το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι μικρότερο ττου 8,5μ και εφόσον δεν διευκρινίζεται από την παρ.2 ότι εννοεί περιοχές όπου έχει εφαρμογή το άρθρο γι&#39; αυτές τις διατάξεις, θεωρώ ότι ισχύει και στη συγκεκριμένη περίπτωση. </p>

Τρίτον, το δ ή Δ με προβλημάτισε αλλά θεώρησα επίσης ότι είναι παράλειψη του &quot;πιοιητή&quot;, ορθά ή όχι δεν ξέρω!</p>

Τέταρτον, το ένα όμορο είναι αδόμητο αλλά διαβάζοντας την παρ.2 κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία αλλά ...ίσως έτσι, εξαναγκάζεις τον όμορο ιδιοκτήτη ν΄άφήσει απόσταση δ ?

Edited by suben
Link to comment
Share on other sites

suben, προσοχή. Το άρθρο για τα χαμηλά δεν ισχύει όταν το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι μικρότερο των 11μ

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά μου σε "χαμηλά κτήρια" ήταν για να δείξω τι εννοεί ο ποιητής του ΝΟΚ.

Στο ΝΟΚ δεν υπάρχουν χαμηλά κτήρια του άρθρου 14 του ΓΟΚ85. Ούτε σαν ορισμός ούτε σαν χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν ...

Κάποια κατάλοιπά τους όμως (όπως η μείωση της πλάγιας απόστασης) παραμένουν στο ΝΟΚ με τη λιγική που ανέφερα παραπάνω.

Από τις 10/7 εφαρμόζεται μόνο ο ΝΟΚ και τίποτε άλλο ... άρα δεν υπάρχει @Faethon11 ισχύς χαμηλού κτηρίου .. ότι λέει ο ΝΟΚ και μόνο.

Στην προσπάθεια όμως να ερμηνεύσουμε το ΝΟΚ χρησιμοποιούμε τη λογική του πατέρα του ΓΟΚ85 (ή και του παππού του ΓΟΚ73) ... "σόϊ πάει το βασίλειο" ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.