Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Αιφνίδιε με αιφνιδίασες!!!

 

Έχω και μιά κάποια ηλικία :smile:

 

Δεν έχεις πρόβλημα με τα 3 ή τα 10 εκατοστά ας πούμε ότι ο γείτονας άφησε αντισεισμικό αρμό μέσου όρου 6,5 εκ.!

Συζήτησέ το με τον ΠΜ σου γιατί και εσύ πρέπει να αφήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση και εγώ.

Ανέγερση κτιρίου σε μεσαίο οικόπεδο Α,Β,..Η,Α άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Το αριστερά όμορο οικόπεδο φέρει κτίσμα 1 σε επαφή, το δε δεξιά φέρει κτίσμα 2 μέρος του οποίου είναι σε επαφή το δε υπόλοιπο σε απόσταση 1,10μ. Το πρόσωπο του οικοπέδου έχει μήκος 6,58μ < 9μ.

Είναι δυνατόν το υπό ανέγερση κτίριο να τεθεί σε επαφή με τα πλάγια όρια του οικοπέδου;

1 ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ patriko2000.pdf

Edited by mateoste
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η εννιάμετρη μετράει απο την ΟΓ εστω και αν τοποθετούμε το κτίριο σε υποχώρηση απο αυτή;

Σε αυτη την περίπτωση το κτίριο προκύπτει  μικροτερο των εννια μετρων λογω της υποχωρησης

 

 

wco10p.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα 

έχω ένα γωνιακό οικόπεδο με όμορα κτίσματα όπου  και τα δυο είναι σε επαφή με τα όρια εκτός από το ένα που έχει αφήσει στο μισό κομμάτι απόσταση μάλλον Δ η ακάλυπτο . σε μια παράγραφο του ΝΟΚ λέει ( Σε γωνιακά οικόπεδα αφήνεται υποχρεωτικά ακάλυπτος δΧδ στην απέναντι της γωνίας θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου.)ισχύει ? η πάω και κολλάω σε οποιοδήποτε όριο επιθυμώ ? το οικόπεδο έχει πρασιές 4μ άρα δεν μένει τίποτα αν δεν κολλήσει στα όμορα . ευχαριστώ πολύ .

 

 

Link to comment
Share on other sites

killertomato

Αν στο οριο ΓΔ υπαρχει ομμορο κτισμα σε αποσταση μεγαλυτερη του ενος μετρου τοτε μπορεις να εφαρμοσεις την εννιαμετρο ζωνη η οποια οπως πολυ σωστα δειχνεις μετραει απο την ΟΓ.Τωρα ειναι στην δικη σου ευχερεια το πως θα τοποθετησεις το κτιριο. Δηλαδη αν ξεκινας κτιριο απο την ΟΓ ή με υποχωρηση.Εσυ οπως δειχνεις στο σχημα επιλεγεις να κανεις υποχωρηση και αυτο εχει ως αποτελεσμα να προκυπτει σωμα κτιριου μικροτερο απο εννια μετρα.Οπως και να εχει η εννιαμετρος μετραει παντα απο την οικοδομικη

lourio

Δεν βαζεις κανα σχηματακι να δουμε ?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

στην ΥΔΟΜ δεν δέχθηκαν την τοποθέτηση που παρέθεσα παραπάνω και τελικά πήγα στα χαμηλά κτίρια με Δ=2,5μ , γενικά υπήρξε σύγχηση με το θέμα μου και παρόλο που ο ελεγκτής μου το δέχθηκε , ο προϊστάμενος ήταν κατηγορηματικός. Το αστείο είναι οτι αρχικά το είχα στα χαμηλά κτίρια και ο ελεγκτής μετα τον πρώτο έλεγχο μου πρότεινε την 9μέτρο (το έγραψε και στις παρατηρήσεις ως δυνατότητα) τα άλλαξα μου σφράγισε ΔΔ και τοπογραφικό και στην τελική υπογραφή επειδή έλειπε με άδεια και το ανέλαβε άλλος μου τα γυρίσαν τούμπα με τον προϊσταμενο....μπάχαλο

Link to comment
Share on other sites

Στο οριο ΓΔ (πισω οριο) υπαρχει ομμορο κτισμα σε αποσταση μεγαλυτερη απο ενα μετρο?

Αν υπαρχει ομμορο κτισμα σε αποσταση μεγαλυτερη απο ενα μετρο δημιουργειται δεσμευση σε εσενα να αφησεις Δ και δεν βλεπω για ποιο λογο δεν μπορεις να κανεις χρηση της εννιαμετρου.Αν εφαπτεται κτισμα η ειναι το οικοπεδο αδομητο δεν μπορεις να την εφαρμοσεις και ειτε κολλας ειτε πας σε Δ

 

Οπως και να εχει αν θελεις ενημερωσε για ποιο λογο δεν σε αφησαν να κανεις την λυση με την εννιαμετρο

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.