Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παρεσύρθην από το Άρθρο 14... (του ΓΟΚ όμως!) τους όρους δόμησης του 2002 και της εγκυκλίου του 2000...

 

Ας το πάρουμε πάλι από την αρχή.

 

Το άρθρο 14 παρ. 2 (ΝΟΚ!) αναφέρει καθαρά ότι επιτρέπεται η απόσταση να είναι μικρότερη του Δ και μέχρι 2,50μ. όταν το ύψος των κτιρίων της περιοχής είναι μέχρι 8,50μ.

 

(Το σκεπτικό μπορεί και να προήλθε από τα χαμηλά κτίρια - έχουμε και στις δύο περιπτώσεις max 8,50 ύψος οπότε εξισώνουμε και τις αποστάσεις σε 2,50μ.)

 

Τώρα η εγκύκλιος του 2000 δεν πρέπει να μας αφορά αλλιώς θα έπρεπε να είχε γίνει αναφορά σε αυτήν στην παρ. 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. "Εννοείται" ότι αναφέρεται σε κτήρια που έχουν απόσταση μεταξύ τους. Σαφώς και μπορούν να εφάπτονται μέσω αντισεισμικού αρμού περισσότερα κτήρια ...

2. Το ύψος του κτηρίου είναι 7,5 μ. και αυτό λαμβάνεται υπόψη. Το 1,5 μ. είναι το ύψος της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα, ερώτηση απλή αλλά κόλλησα:

1) Ύψος οικοδομής 2,00μ: στα μέτρα αυτά συμπεριλαμβάνεται το κεραμίδι και το στηθαίο: ΝΑΙ

2) Στην στέγη που θα κατασκευαστή σε υπάρχον κτίριο επιτρέπονται οι φεγγίτες(2): ΝΑΙ  

 

Ευχαριστώ :idea:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση. Σε οικόπεδο ενδιάμεσο, εντός σχεδίου, με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7,50 μ. Τα γειτονικά οικόπεδα στα πλάγια όρια είναι αδόμητα. Κολλάω στο ένα όριο. Στο άλλο όριο μπορώ να εκμεταλλευτώ την παρ. 2 του άρθρου 14 και να πάρω δ=2,50 αντί για 2,88;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρ. που ανέφερες, την ομοιότητα με τα "χαμηλά" ή τα εντός οικισμών και την κοινή λογική ... ΝΑΙ.

Για την ερμηνεία που δίνει η τοπική ΥΔΟΜ στην ανάγνωση της σχετικής παραγράφου ... θα ρωτήσεις την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει λίγο αυτό το "επιβάλλεται" μέσα στην παράγραφο, που μπορεί να οδηγήσει σε πολλές ερμηνείες...

Ευχαριστώ kan62

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

είναι σημαντικό το επιβάλλεται , αν έχεις τη δυνατότητα να κολλήσεις στο πλάγιο όριο (που την έχεις αφού είναι αδόμητο) τότε δεν μπορείς να αφήσεις τα 2.50μ. δες και με ποιο σύστημα χτίζει η περιοχή πχ πανταχόθεν / συνεχές κτλ και οπωσδήποτε επίσκεψη στην ΥΔΟΜ  . ρπιν από 1 χρόνο που είχα ρωτήσει κάτι παρόμοιο δεν δέχθηκαν τα 2.50μ , Δ ή κολλάς μου είπαν

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

killertomato, παρεμπιπτόντως "τρελή" ταινία, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, ότι δεν..., αλλά ο αρχιτέκτονας επιμένει. Τεσπά, θα το πάω έτσι κι ας πέσει άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

ερώτηση για επιτρεπόμενο ύψος, διότι είμαι οριακά στην εξάντληση των 8,5μ.!

Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 8,5μ. Ο πελάτης μου θέλει να χτίσει κτίριο με χρήση προσωρινή διαμονή. Από τη μελέτη που έχω κάνει εγώ για να πληρούνται όλες οι απαιτήσεις του για δόμηση στο εμβαδόν κάλυψης που μου επιτρέπεται στην περιοχή με βάση το οικόπεδό μου (μόνο 100τ.μ.) προκύπτουν: ισόγειο (με κύρια χρήση) με ύψος 2.69μ, α' και β' όροφος με 2,68μ, και πλάκες από ΟΣ με 0,15μ, οπότε πάμε στα 8,5μ.

Το ερώτημά μου είναι αν κατασκευαστικά στα 2,68μ ελεύθερο ύψος "χωράνε" η τσιμεντοκονία και τα πλακάκια. Εγώ πιστεύω πως όχι, αλλά αναρωτιέμαι τότε γιατί προβλέπεται κατ' ελάχιστο αυτή η τιμή από τον Κανονισμό. 

Από άποψη πάχους πλάκας δε θέλω να μειώσω το ύψος τους σε λιγότερο από 15εκ.

Θα μπορούσα να χαμηλώσω το κτίριο κατά 1-2 σκαλοπάτια από το διαμορφωμένο έδαφος, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν το θέλει, γιατί λέει θα μαζεύονται νερά λόγω της περιοχής κτλ κτλ.

Επίσης να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει καμία διάταξη ευνοϊκή για αύξηση του επιτρεπόμενου ύψους κτιρίου, (πέραν των διατάξεων για +1,00μ σε περίπτωση πυλωτής ή πάρκινγκ στο 50% του ισογείου οι οποίες δεν εφαρμόζονται στο παρόν σχέδιο γιατί και στο ισόγειο θα έχω δόμηση για χώρο κύριας χρήσης οπότε δε μου περισσεύει 50% για πυλωτή).

Αν έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια περίπτωση, πώς το αντιμετώπισε τελικά κατασκευαστικά, ήταν πρόβλημα οι τόσο χαμηλοί όροφοι?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

3 x ( 2,65 υποχρεωτικό ελεύθερο + 0,10 επικάλυψη-γέμισμα + 0,15 πλάκα ο.σ. ) = 3 Χ 2,90 = 8,70 > 8,50 ... και δεν έβαλα πρόσθετη μόνωση δώματος ...

Μήπως εννοείς σκαλοπάτια προς τα κάτω ;

Γιατί προς τα πάνω δε γίνεται ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.