Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το άρθρο αυτό όμως αναφέρεται στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και εσύ σε υπερύψωση εντός κάλυψης...

Επομένως πόσο μπορώ να υπερυψώσω την κατοικία μου; ισχύει το 1,50μ (εντός σχεδίου);

Link to comment
Share on other sites

Στον όγκο μετράνε πάντα "χώροι" του κτηρίου ...

Το κτήριο ορίζεται πάντα από "χώρους" και "εγκαταστάσεις" ...

Η υπερύψωση δεν είναι κάποιο από τα δύο ... επομένως δεν είναι και μέρος του κτηρίου.

Είναι απλά μιά διαμόρφωση του οικοπέδου για να δεχτεί το κτήριο (δηλ. συνήθως μέχρι +1,5 μ. ή μέχρι +1,0 μ. για κλίση πάνω από 20% ή όσο θέλεις για δημόσιο) ...

Όμως ο νόμος γράφει (από το 1985) μόνον "ακάλυπτος" ... επομένως μένεις και εσύ "ακάλυπτος" επειδή το θέλησε κάποτε κάποιος "αμόρφωτος" ή "άχρηστος" ...

Αυτά στην ακολουθία του "α" ... γιατί μετά ακολούθησαν οι νεώτεροι της ακολουθίας του "ε" ... όπως "επικίνδυνος" ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Σχετικα με την υπερυψωση κτιριου και τον ογκο βρηκα ενα σχετικο εγγραφο του 87 (αναφερεται στον ΓΟΚ αλλα προφανως εχει ισχυ και κατα ΝΟΚ)

 

Εγγραφο 44824/87

 

Σε απάντηση της από 3-7-87 αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι, ο στεγασμένος χώρος στάθμευσης (όχι PILOTIS) στο ισόγειο προσμετράται στο συντελεστή όγκου, εφ'όσον βρίσκεται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους.

      Επίσης στο συντελεστή όγκου προσμετράται και ο όγκος της υπερύψωσης του κτιρίου που βρίσκεται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους, σύμφωνα με την παρ.10 του Αρθ-9 του ΓΟΚ/85 και την Εγκ-12/86.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της παραπάνω άποψής μου για τον όγκο της υπερύψωσης, προσθέτω το παρακάτω απόσπασμα του άρθρου 5 του ΓΟΚ 55 ... εκεί είμαστε ακόμη ...

 

post-68089-0-57231400-1410212129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άρθρο 14 - Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων :

 

στ)  Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτιρίου 9 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9 μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

 

Σημειώσεις Λεμπέση σελ 71 :

 

- Εάν δεν εξασφαλίζεται σε κάθε θέση του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου κτίριο με διάσταση 9,0 μ.: η απόσταση από το όριο μειώνεται τόσο όσο απαιτείται για εξασφάλιση των 9,0 μ.

 

Το ερώτημα μου είναι: Έχω ένα τραπεζοειδές οικόπεδο στο οποίο αφήνοντας πρασιά μπροστά και Δ πίσω μπορώ να κάνω εγγράψω κτίσμα 9μ. στο μισό οικόπεδο που έχω μεγάλο βάθος . Όμως θέλω να οικοδομήσω στο άλλο μισό που δεν εγγράφεται. Μπορώ να μειώσω εδώ την πίσω απόσταση  ή θα μου πουν κτίσε στην άλλη πλευρά του οικοπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ορίζει το "οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου" σε σχέση με τις υποχρεωτικές αποστάσεις μόνο και όχι σε σχέση με προσωπικές απόψεις ή γούστα ελεγχόντων ...

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν υπάρχουν  προσωπικά γούστα, κι εγώ ακριβώς αυτό ρωτάω, τι ορίζει ο νόμος. Ο ΝΟΚ όμως (κατά την γνώμη μου) δεν κάνει σαφές το "σε κάθε θέση", σε αντίθεση με την Λεμπέση, η οποία όμως δεν είναι νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Θανο

καταρχην για την εννιαμετρο βασικη προυποθεση για να την εφαρμοσουμε ειναι να υπαρχει υποχρεωση για Δ.

Δηλαδη να μην υπαρχει δικαιωμα επαφης.Αν υπαρχει δικαιωμα επαφης στο οριο την ξεχναμε την εννιαμετρο.

Εστω λοιπον οτι υπαρχει υποχρεωση για Δ απο το πισω οριο το οποιο ονομαζουμε ΑΒ και το οποιο εχει διασταση 15 μ

Αφηνοντας το Δ παρατηρουμε οτι :

 

ι)κατα το τμημα ΑΓ του πισω οριου (Γ σημειο πανω στο ΑΒ και ΑΓ=8μ) το σωμα κτριου που προκυπτει απο την οικοδομικη

μεχρι το Δ ειναι >= 9μ

 

ιι)Κατα το τμημα ΓΒ του πισω οριου (ΓΒ= 7μ) το σωμα κτιριου που προκυπτει απο την οικοδομικη μεχρι το Δ ειναι <9μ

 

Σε αυτη την τυχαια περιπτωση λοιπον :

 

-Κατα μηκος του τμηματος ΑΓ οφειλεις οπωσδηποτε να σεβαστεις το Δ και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να το μειωσεις.

-Κατα μηκος του τμηματος ΓΒ το Δ μπορει να μειωθει.Ποσο μπορει? Τοσο ωστε απο την οικοδομικη να παιρνεις σωμα κτιριου 9μ.

 

Αν παιρνοντας τα 9μ σωματος κτιριου προκυπτει  αποσταση Δ μικροτερη απο 1μ τοτε εχεις δικαιωμα επαφης .Αν δεν θελεις να κολησεις πας στο 1μ απο το πισω οριο εις βαρος των 9μ διαστασης κτιριου.(Το δικαιωμα επαφης το εχεις μονο σε αυτο το τμημα του ΓΒ κατα το οποιο το Δ προκυπτει μικροτερο απο 1μ)

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

...

-Κατα μηκος του τμηματος ΓΒ το Δ μπορει να μειωθει.Ποσο μπορει? Τοσο ωστε απο την οικοδομικη να παιρνεις σωμα κτιριου 9μ.

...

 

ή λιγότερο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.