Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σε έκδοση οικοδομικής άδειας μέσα από 4495 έχω μικρό τμήμα κτηρίου εντός δ και το κυρίως κτήριο σε νόμιμη θέση. Κατά την έκδοση της άδειας θα υπολογίσω αυτό το δ με βάση τον ΝΟΚ σήμερα ή με βάση τον κανονισμό που ίσχυε κατά την ημερομηνία που έγινε η παράβαση? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η νομιμοποίηση γίνεται

ή με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης της περιοχής και του τότε ΓΟΚ 

ή με τους σημερινούς της περιοχής  και του σημερινού ΝΟΚ

Κάτι που σημαίνει ότι δεν μπορείς να επικαλεστείς και τους ΔΥΟ 

ή τον ένα ή τον άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα μπορω να τοποθετησω το κτιριο σε επαφη με το πισω οριο?συμφωνα με το αρθρο 2 .Ορισμοι ". Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου
προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και ορίζονται σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους......"Αρα οταν κολαμε στο πισω οριο δεν υφισταται οψη

στο πισω οριο αφου δεν εχουμε πλευρα σε ακαλυπτο.Αρα δεν εχει εφαρμογη η παρ 1α του αρθρου 14.

Σωστα η λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Συν/φε

πόσο εύκολο θα ήταν να λάβεις μια γρήγορη απάντηση

αν πρώτος εσύ έκανες τον κόπο να αναφέρεις την παρ 1 του άρθρου 14!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

1. Η τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο γίνεται
σύμφωνα με τις ακόλουθες διατάξεις και διασφαλίζει
την απρόσκοπτη πρόσβαση ατόμων με αναπηρία ή εμπο-
διζόμενων ατόμων σε αυτό.
α) Η όψη του κτιρίου στο πίσω όριο του οικοπέδου α-
πέχει κατ’ ελάχιστο απόσταση Δ Δ από αυτό. Σε περί-
πτωση που δεν υφίσταται πίσω όριο λόγω σχήματος του
οικοπέδου, δεν είναι υποχρεωτική η απόσταση αυτή.

Ναι αλλα οταν κολαω στο πισω οριο εχω οψη στο πισω οριο?συμφωνα με τομ ορισμο των οψεων....δεν εχω ..διοτι " Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου
προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ".

Υπαρχει καμια διευκρινηση πανω στο θεμα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, πίσω όρια δεν υφίστανται μόνο σε γωνιακό οικόπεδο... Τότε υπάρχουν μόνο πλάγια όρια...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γενικες αποριες:

1)Αποσταση μεταξυ κτιριων στο ιδιο οικοπεδο με μεγιστο υψος 7.50μ + στεγη μπορει να ειναι 2,50 μ. Το Δ ειναι 3+0.1H ;

2) οπου Η παιρνουμε το μεγιστο υψος χωρις την στεγη σωστα;

3)Την αποσταση Δ μεταξυ των κτιριων την μετραμε απο το κτιριο

α) αν υπαρχουν εξωστες απο το τελος των εξωστων;

β)αν υπαρχει εξωτερικο κλιμακοστασιο απο που παιρνω το Δ απο το κτιριο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, που το επιτεπόμενο ύψος είναι 7,50 +1,20 προσαύξηση λόγω κεκλιμένης στέγης, πάιρνουμε συντελεστή όγκου 5 ή 5,50?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Ως νέος μηχανικός η εμπειρία μου σε άδειες είναι ελάχιστη, οπότε χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.
Για νέα άδεια κατοικίας στην Καστέλλα στον Πειραιά βρήκα στο e-poleodomia οτι για τα μέγιστα ύψη στην περιοχή και τον υπολογισμό τους ισχύει το ΦΕΚ 196/1975 (το επισυνάπτω σε φωτογραφίες).
Στο κόκκινο πλαίσιο λοιπόν σημειώνω το σημείο που με προβληματίζει. Έχοντας ένα μεσαίο οικόπεδο με κλίση στην όψη, αλλά και στο βάθος, προσπάθησα στην τρίτη εικόνα να εικονοποιήσω την περίπτωση. Στην πρώτη σειρά δείχνω το ιδεατό στερεό κατα ΝΟΚ, ενώ στην δεύτερη σειρά ακολουθώ την διαδικασία του ΦΕΚ. Η διαφορά στα δυο ιδεατά στερεά είναι μεγάλη και με την εφαρμογή του ΦΕΚ χάνω σημαντικό ύψος της οικοδομής (φαίνεται στην τρίτη σειρά στην σύγκριση των στερεών).
Γνωρίζεται αν αυτό το ΦΕΚ ισχύει? Έχετε ξαναδεί να εφαρμόζεται σε άλλη περιοχή κάποια αντίστοιχη διαδικασία μέτρησης ιδεατού?


ideatasterea.thumb.jpg.4c1117a5b6a12e5169b2b0099740c14e.jpg196-1975-2.thumb.jpg.e879c43d45d5f15cd856bd3e995ed9cb.jpg196-1975.thumb.jpg.d5d7867448d93244e3a54072c81678ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, 

Ως νέος μηχανικός έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη θέση του κτηρίου. Αφορούν το άρθρο 14 παρ.1 (α-ε). Από όλες αυτές τις περιπτώσεις εγώ καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

α) Στο πίσω όριο είναι υποχρεωτική η απόσταση Δ εκτός εάν σε όμορο οικόπεδο εφάπτεται κτήριο, σε αυτή τη περίπτωση και το υπό εξέταση ακίνητο μπορεί να εφάπτεται στο πίσω όριο.

β) Πλάγιο όριο:

- Περίπτωση ύπαρξης κτίσματος σε όμορο οικόπεδο σε απόσταση > 1 μ. από το όριο με άνοιγμα σε αυτή την όψη τότε το υπό εξέταση ακίνητο τοποθετείται σε απόσταση δ από το όριο.

-Περίπτωση όμορου ασκεπους οικοπέδου ή όμορου οικοπέδου που έχει κτίσμα που κατασκευάστηκε πριν την ενταξη της περιοχής στο σχέδιο, τότε το υπο εξέταση κτίσμα μπορει να εφάπτεται στο όριο.

Είναι σωστή η προσέγγιση μου; 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.