Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Από ότι έχω καταλάβει, πίσω όρια δεν υφίστανται μόνο σε γωνιακό οικόπεδο... Τότε υπάρχουν μόνο πλάγια όρια...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικες αποριες:

1)Αποσταση μεταξυ κτιριων στο ιδιο οικοπεδο με μεγιστο υψος 7.50μ + στεγη μπορει να ειναι 2,50 μ. Το Δ ειναι 3+0.1H ;

2) οπου Η παιρνουμε το μεγιστο υψος χωρις την στεγη σωστα;

3)Την αποσταση Δ μεταξυ των κτιριων την μετραμε απο το κτιριο

α) αν υπαρχουν εξωστες απο το τελος των εξωστων;

β)αν υπαρχει εξωτερικο κλιμακοστασιο απο που παιρνω το Δ απο το κτιριο;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, που το επιτεπόμενο ύψος είναι 7,50 +1,20 προσαύξηση λόγω κεκλιμένης στέγης, πάιρνουμε συντελεστή όγκου 5 ή 5,50?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ως νέος μηχανικός η εμπειρία μου σε άδειες είναι ελάχιστη, οπότε χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.
Για νέα άδεια κατοικίας στην Καστέλλα στον Πειραιά βρήκα στο e-poleodomia οτι για τα μέγιστα ύψη στην περιοχή και τον υπολογισμό τους ισχύει το ΦΕΚ 196/1975 (το επισυνάπτω σε φωτογραφίες).
Στο κόκκινο πλαίσιο λοιπόν σημειώνω το σημείο που με προβληματίζει. Έχοντας ένα μεσαίο οικόπεδο με κλίση στην όψη, αλλά και στο βάθος, προσπάθησα στην τρίτη εικόνα να εικονοποιήσω την περίπτωση. Στην πρώτη σειρά δείχνω το ιδεατό στερεό κατα ΝΟΚ, ενώ στην δεύτερη σειρά ακολουθώ την διαδικασία του ΦΕΚ. Η διαφορά στα δυο ιδεατά στερεά είναι μεγάλη και με την εφαρμογή του ΦΕΚ χάνω σημαντικό ύψος της οικοδομής (φαίνεται στην τρίτη σειρά στην σύγκριση των στερεών).
Γνωρίζεται αν αυτό το ΦΕΚ ισχύει? Έχετε ξαναδεί να εφαρμόζεται σε άλλη περιοχή κάποια αντίστοιχη διαδικασία μέτρησης ιδεατού?


ideatasterea.thumb.jpg.4c1117a5b6a12e5169b2b0099740c14e.jpg196-1975-2.thumb.jpg.e879c43d45d5f15cd856bd3e995ed9cb.jpg196-1975.thumb.jpg.d5d7867448d93244e3a54072c81678ed.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

Ως νέος μηχανικός έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη θέση του κτηρίου. Αφορούν το άρθρο 14 παρ.1 (α-ε). Από όλες αυτές τις περιπτώσεις εγώ καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

α) Στο πίσω όριο είναι υποχρεωτική η απόσταση Δ εκτός εάν σε όμορο οικόπεδο εφάπτεται κτήριο, σε αυτή τη περίπτωση και το υπό εξέταση ακίνητο μπορεί να εφάπτεται στο πίσω όριο.

β) Πλάγιο όριο:

- Περίπτωση ύπαρξης κτίσματος σε όμορο οικόπεδο σε απόσταση > 1 μ. από το όριο με άνοιγμα σε αυτή την όψη τότε το υπό εξέταση ακίνητο τοποθετείται σε απόσταση δ από το όριο.

-Περίπτωση όμορου ασκεπους οικοπέδου ή όμορου οικοπέδου που έχει κτίσμα που κατασκευάστηκε πριν την ενταξη της περιοχής στο σχέδιο, τότε το υπο εξέταση κτίσμα μπορει να εφάπτεται στο όριο.

Είναι σωστή η προσέγγιση μου; 

Σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σύμφωνα με το απ. 19 παρ.2

Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται :

α) Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35
τμ. και μέγιστου ύψους 3,40 μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος που καλύπτει το 80%
της συνολικής επιφάνειας του δώματος και με αναλογία ένα (1) τμ. χώρου ανά πέντε (5) τμ. φύτευσης.

Αν έχουμε προσαύξηση του ύψους +2μ (λόγω φύτευσης δώματος και χώρου στάθμευσης στο ισόγειο) μπορούμε να έχουμε το χώρο αυτό πάνω στο δώμα?

Στην περίπτωση της απόληξης κλιμακ/σιου μιλάει για "μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου."

Στην ΥΔΟΜ μου λένε προφορικά πως κανονικά το 3,40μ πρέπει να είναι πάνω από το μέγιστο ύψος χωρίς την προσαύξηση, δηλαδή να είναι κλιμακωτό το επίπεδο του δώματος, τότε όμως δεν έχει νόημα ο χώρος στο δώμα αν δεν έχεις άμεση πρόσβαση στον ανοικτό χώρο...

έχουν κάνει ερώτημα στο υπουργείο, αλλά δεν έχουν πάρει απάντηση.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος σε νέα άδεια??

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανείς??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσουν, μια που δεν έχει κανένα νόημα μιά απάντηση σε μη γνωρίζοντες την ελληνική γλώσσα, δεν μας λες ποιά η ξενόγλωσση πολεοδομία ;

Στο ερώτημά σου τώρα, δεν έπρεπε να απευθυνθείς στην ΥΔΟΜ. Την απάντηση στο θέμα αυτό τη δίνει μόνο το ΣΑ. Παίρνεις τη θετική απάντηση για το μέγιστο ύψος και μετά στην ΥΔΟΜ για τα νόμιμα ...

  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

παρακαλώ αν γνωρίζετε εκτός ιδεατού στερεού (στις όψεις, όχι καθ'ύψος) επιτρέπονται μόνο εξώστες και κινητά προστεγάσματα ? (ΝΟΚ άρθρο15 παρ.5)

Ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

άρθρο 15 παρ. 5 :

Το κτίριο (πλην εξωστών και κινητών προστεγασμάτων) που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να
εγγράφεται στο ιδεατό στερεό

αυτό σημαίνει ότι εξώστες μπορούν να εξέχουν από το ιδεατό στερεό? (λαμβάνοντας υπ' οψιν τις υπόλοιπους περιορισμούς πχ. 1/10Δ εντός ΡΓ. .....κτλ.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.