Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εάν εφάπτετε κάποιο όμορο κτίριο (π.χ. στην δεξιά γωνία του οικοπέδου μου στα 3μ.μήκους) μπορώ να σχεδιάσω το κλιμακοστάσιό μου ωστε να εφάπτετε σε οποιοδήποτε σημείο (π.χ. στην άλλη γωνία 3,5μ.) ??? ή μόνο στη .....δεξιά πλευρά.?? Αρθρο 14- 1.γ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ισόγειο του κτιριου μπορεί να υπερυψωθεί μέχρι 1,00 από τη στάθμη του φυσικού εδάφους? (δεν έχουμε υπόγειο, είναι μπαζωμένο)

 

αυτό το μπαζωμένο 1,00μ που βρίσκεται ανω της στάθμης του εδάφους και κάτω από το ισόγειο μετράει στον όγκο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Είμαι νέος μηχανικός και έχω μία ερώτητση

 

Για ένα οικόπεδο στο δήμο μελισσίων Θ'εώ να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το υψόμετρο μπορώ να το πάρω από το ΝΟΚ ή πρέπει να παρθεί από το δήμο και το τι επιτρέπει αυτός?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Μία ερώτηση και από εμένα...σε εντός σχεδίου οικόπεδο με βάθος 15,98 μ και πλατος 12 μ. έχουμε υποχρέωση για πρασιά 6 μ. Αν δεν μπορούμε να κολλήσουμε στο πίσω όριο, λόγω του ότι είναι αδόμητο, σημαίνει πως αφήνοντας Δ (3.86 μ. )στο πίσω όριο, θα έχουμε μόνο 6,12 μ.(15.98 - 6,00 - 3,86) για να φτιάξουμε κτίριο?

 

Επειδή έχω κολλήσει, μπορώ να χρησιμοποιήσω το 9μετρο, για το πίσω όριο ή μονο για τα πλάγια? Δηλαδή να κάνω κτίριο με βάθος 6.12 + 2.88 = 9.00 πλάτος, αφήνοντας στο πίσω όριο 0.98 μ, που λόγω του ότι είναι < του 1μ. επιτρέπεται πλέον να κολλήσω πίσω?

 

Το 9μετρο επι ΓΟΚ διευκρινιζόταν πως ήταν μόνο για πρόσωπο οικοπεδου που σημαίνει τα 9 μέτρα τα υπολογίζαμε για τα πλάγια όρια. Η τωρινή διατύπωση στο ίδιο θέμα του ΝΟΚ το αφήνει ελεύθερο να χρησιμοποιηθεί και στο βάθος του οικοπεδου, κατά τη γνωμη μου. Τι λέτε?

 

Αν θελήσω να κάνω κτίριο 8μ. αφήνοντας στο πίσω όριο 1,98 μ. είμαι σύνομος ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά?

 

Το βάθος σου είναι 4,8 διότι δεν ισχύει για εσένα το Δ αφού δεν εξασφαλίζεις οικοδομή 9μ (παρ. 1 στ). Οπότε μπορείς να δομήσεις όπως τα όμορα. Επιπλέον αν η κάλυψη της περιοχής είναι >60% (δεν ξεκαθαρίζεις αν το 60% είναι λόγω ΝΟΚ ή βάσεις όρων δόμησης της περιοχής), τότε μπορείς να δομήσης με αυτή και μέχρι 70% αφού δεν εξασφαλίζεις 120τμ κτίριο (παρ. 1α του αρθρ. 12)

 

Συμπληρώνοντας το ποστ μου, μετά από καλύτερη μελέτη του θέματος και με αφορμή το ποστ του Αrmenopoulos, θεωρώ πως σε μία παρόμοια περίπτωση ανήκω και εγώ. Άρα λογικά το 9μετρο πλέον κατά ΝΟΚ,εφαρμόζεται και κατά το βάθος του οικοπέδου?

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου καλύπτεται πλήρως από αυτά που έγραψα παλιότερα και παραθέτεις. Η εξασφάλιση κτιρίου πλάτους 9μ εξετάζεται σύμφωνα με τον ΝΟΚ και σε σχέση με το βάθος (αφού στην παρ. 1στ του άρθρου 14 αναφέρεται και η απόσταση δ και η Δ). Οπότε στην περίπτωσή σου μπορείς να κολλήσεις. Πρέπει να διευκρινιστεί αν επιλέξεις να μην κολήσεις, αν υποχρεούσαι να αφήσεις 1μ όπως συνέβαινε με τον ΓΟΚ (διοτι η διατύπωση στον ΝΟΚ -παρ.1στ αρθρ.14- δεν είναι σαφής όπως ήταν στον ΓΟΚ -παρ.3α και 3β αρθρ.9-). Πάντως μπορείς να αφήσεις 1,98 με 8μ κτίριο διότι τα 9μ είναι δικαίωμα και όχι υποχρέωση (η διατύπωση είναι μέχρι 9μ).

 

Επισημαίνω παντως ότι και με τον ΓΟΚ τα 9μ ελέγχονταν και κατά το βάθος (σύμφωνα με την παρ.3δ του άρθρου 9) και όχι μόνο κατά το πρόσωπο όπως εσφαλμένα αναφέρεις. Δες σχετικά με το θέμα αυτό τα σχήματα 8α και 8β της εγκυκλίου 55/00.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην περίπτωση που αφήσω 1μ ή 1.98, γενικά λιγότερο από Δ, δεν έχω πρόβλημα να ανοίξω παράθυρο στην όψη αυτή, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.