Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τηλεμετρία σε Solaredge


barongr

Recommended Posts

Geia sas kai kalosoreisa stin parea sas

 

tha ithela na kano mia erotisi kai opoios gnorizei na mou apantisei.

exo kanei mia egatastasi me solaredge se10k kai tha ithela na to sindeso sto internet gia na vlepo ta dedomena.

 

borei kapoios na mou pei ti mporo na kano.....an sindeso to inverter me ena aplo router meso grammis tilefonou tha kano douleia kai me tis katalliles rithmiseis i prepei na kano kati allo????

exei kaneis valei online inverter tis solaredge kai an nai ti akrivos einai i zigbee sindesi pou leei oti mporei na sindethei asirmata giati exo kapoion periorismo ston xoro...

 

 

euxaristo ek ton proteron gia tis apantiseis sas...

 

Παρακαλώ μη γράφετε με greeklish. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως όρισες

 

Επειδή είχα το ίδιο θέμα και την επόμενη εβδομάδα συνδέω έναν solar-edge ,υπάρχουν 3 τρόποι από ότι έχω δει εφ'όσον υπάρχει σύνδεση adsl :

 

1) κατ’αρχάς απ’ευθείας μέσω καλωδίου ethernet που είναι και η πιο αξιόπιστη λύση

2) μέσω wifi receiver/access point για ασύρματη δικτύωση

3) μέσω powerline ethernet (μέσω γραμμών ΔΕΗ)

 

Εφ'όσον δεν υπάρχει γραμμή internet θα προμηθευτείς έναν 3g router για αποστολή δεδομένων μέσω 3g (απαιτεί κάρτα sim και πάγια μηνιαία έξοδα).

 

Περισσότερα και πιο αξιόπιστα στοιχεία από εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

αν πάει καλώδιο από router, δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο. γίνεται αυτόματα η σύνδεση, ενώ και στο lcd panel μπορείς να ελέγξεις αν πήρε ip διεύθυνση ο inverter.

θα πρέπει βέβαια να έχεις στείλει email στη solaredge για να σου ανοίξουν λογαριασμό στο monitoring portal.

αλλιώς δε θα μπορείς να δεις τίποτα.

 

προσοχή, το καλώδιο να το τερματίσεις με βύσμα δικτύου αφού το περάσεις μέσα στο κουτί του inverter

 

το zigbee είναι για ασύρματο αλλά πας να μπλέξεις, δεν είναι ακριβώς wifi. καλύτερα με καλώδιο, έστω και με powerline ethernet που λεει και ο sonik. σαν το καλώδιο δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου που θα κάνουμε εγκατάσταση φ/β λίαν συντόμως (το ξεκινήσαμε πρόσφατα), δεν έχουμε καν τηλέφωνο, οπότε θα προμηθευτώ από την solaredge το gsm router που βγάζει η ίδια για τον inverter της και απλά βάζεις μία κάρτα sim. Τα δεδομένα που στέλνει είναι:

(0.13 * power boxes) / (0.25 * inverters) σε MB ανά μήνα.

 

πχ: 0.13*42 / 0.25*1 = 5.46 / 0.25 = 21.84 MB τον μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα μου και εμενα..... δεν γνωριζω αν ο πελατης εχει τηλεφωνικη συνδεση στο συγκεκριμενο κτηριο, βλεπε σοφιτα πολυκατοικιας στον 4ο οροφο

Εψαξα λιγο το θεμα του powerline internet αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι εφικτη η συνδεση απο το ισογειο( οπου και ειναι ο ιδιοκτητης ) μεχρι την ταρατσα στον 4ο

Το πολυ πολυ να παρω καποιο gsm router και να το συνδεσω με μια καρτα SIM.

Βλεπωντας και κανοντας.παντως σε περιπτωση που καποιος καταφερει να συνδεσει πριν απο εμενα παρακαλω ας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είπα στην εταιρία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση ότι θέλω αυτό. Είναι της "μαμάς" solaredge και δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο, λόγω συμβατότητας. Ψάχνοντας στο internet το βρήκα σε ένα online shop των ΗΠΑ κάπου στα $360. Για Ελλάδα δεν ξέρω πόσο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει πως δεν είναι (0.13 * power boxes) / (0.25 * inverters) αλλά (0.13 * power boxes) + (0.25 * inverters). Για ψάξτο λίγο καλύτερα. Πολλές φορές το "/" δε σημαίνει διαίρεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει πως δεν είναι (0.13 * power boxes) / (0.25 * inverters) αλλά (0.13 * power boxes) + (0.25 * inverters). Για ψάξτο λίγο καλύτερα. Πολλές φορές το "/" δε σημαίνει διαίρεση.

 

Δεν νομίζω, διότι αλλιώς θα ήταν: 0.13*42 + 0.25*1 = 5.46 + 0.25 = 5.71 MB τον μήνα, τα οποία είναι πάρα πολύ λίγα δεδομένα για έναν μήνα με αυτά που είδα ότι στέλνει ο inverter. Δε μου φαίνεται δηλαδή λογικό το νούμερο, γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα λιγο το θεμα του powerline internet αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι εφικτη η συνδεση απο το ισογειο( οπου και ειναι ο ιδιοκτητης ) μεχρι την ταρατσα στον 4ο

οι συνδέσεις plc σε αυτές τις αποστάσεις λειτουργούν αλλά και μακρύτερα πάνω από 100m, το πρόβλημα είναι ότι σήμα περνά από δυο μετρητές και έχει μαζί και τις αρμονικές του inverter οπότε δεν είναι σίγουρο

 

Προσωπικά είπα στην εταιρία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση ότι θέλω αυτό. Είναι της "μαμάς" solaredge και δεν ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο, λόγω συμβατότητας. Ψάχνοντας στο internet το βρήκα σε ένα online shop των ΗΠΑ κάπου στα $360. Για Ελλάδα δεν ξέρω πόσο κάνει.

αυτό είναι απλώς ένα fastrack της wavecom με άλλο αυτοκόλλητο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.