Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρότυπα Κατασκευής Έργων (ΠΚΕ)


Recommended Posts

Θυμάται κανείς τα ΠΚΕ ;

 

Με ρώτησε πρόσφατα συνάδελφος για τον χρόνο που εκδόθηκαν και τον χρόνο που αυτά έπαψαν (αν έπαψαν) να ισχύουν ; Με ρώτησε μάλιστα αν κάποια/όλα υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή αλλά παρ' ότι το προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Εγώ τα θυμάμαι σε μορφή σχεδίων , κάπου γύρω στο 1993-1995 . Νομίζω το ΠΕΧΩΔΕ τα είχε εκδόσει .

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη .

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα τα βρείς ψηφιακά

Η έκδοση τιτλοφορείται με συγγραφέα ΥΠΕΧΩΔΕ - ΓΓΔΕ, 1991 και γνωρίζω πως τα έχει η Η Βιβλιοθήκη του ΤΕΕ.

Βιβλιοθήκη ΤΕΕ, Λέκκα 23-25, 10562 Αθήνα, τηλ. 210 3291701, 3291717, 3245180, τηλεομ.: 210 3237525, ηλ. ταχ. [email protected]

Για οδοποιία ήταν ένα ντοσιέ με σχέδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως , μιλάμε για πρότυπα κατασκευής έργων (κυρίως οδοποιϊας) .

 

Και πιο συγκεκριμένα :

 

- Πρότυπες μελέτες οχετών και τοίχων αντιστήριξης

- Πρότυπες μελέτες λεπτομερειών σηράγγων

- Πρότυπες μελέτες λεπτομερών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων σηράγγων

- Κατασκευαστικές λεπτομέρειες έργων οδοποιίας

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς τα ΠΚΕ ;

 

Με ρώτησε πρόσφατα συνάδελφος για τον χρόνο που εκδόθηκαν και τον χρόνο που αυτά έπαψαν (αν έπαψαν) να ισχύουν ; Με ρώτησε μάλιστα αν κάποια/όλα υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή αλλά παρ' ότι το προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Εγώ τα θυμάμαι σε μορφή σχεδίων , κάπου γύρω στο 1993-1995 . Νομίζω το ΠΕΧΩΔΕ τα είχε εκδόσει .

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη .

 

Ευχαριστώ Πολύ

 

καλοκαίρι 2000 είναι τα τελευταία σχέδια. δεν τα είχε εκδώσει το υπεχωδε αλλά η εγνατία. συνόδευαν τους οσμοε (τελευταία έκδοση η α3 νομίζω). τώρα έχουμε του ομοε

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τελικά ισχύουν ακόμα τα ΠΚΕ ή έχουν αντικατασταθεί πλήρως από τον ΟΜΟΕ?

π.χ. στους ΟΜΟΕ κεφ. 10-τεχνικά έχει αρκετές λεπτομέρειες. Τα ΠΚΕ ήταν κάτι παραπάνω?

Κάνεις του ΥΠΕΧΩΔΕ δεν είναι εδώ να τα βρει και να τα ανεβάσει? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρότυπα τοίχων αντιστήριξης  - κιβωτοειδών οχετών καθώς και όπλισης αυτών έμαθα ότι υπήρχαν στο CD που είχε βγάλει στον "αέρα"  η ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ . 

Απ' ότι είδα , δεν υπάρχουν πλέον τα πρότυπα αυτά στο site τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχει βρεί κανείς τα πρότυπα σχέδια του ΥΠΕΧΩΔΕ που είχαν εκδοθεί για κιβωτοειδείς οχετούς και τους πτερυγότοιχους που κατασκευάζονται ανάντι και κατάντι των κιβωτοειδών οχετών ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.