Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπα Κατασκευής Έργων (ΠΚΕ)


Recommended Posts

Τα εχω αλλα σε εντυπη μορφη .Δε νομιζω οτι θα τα βρεις σε ηλεκτρονικη.Αλλωστε δεν ισχυουν πια αφου αναφερονται σε ηδη καταργημενους κανονισμους.

Link to comment
Share on other sites

 

 

...Έχει βρεί κανείς τα πρότυπα σχέδια του ΥΠΕΧΩΔΕ που είχαν εκδοθεί για κιβωτοειδείς οχετούς και τους πτερυγότοιχους 

 

Υπάρχουν στο αρχείο μου κάποια αντίστοιχα από την Εγνατία  όταν τα είχαν ανεβάσει στο site τους, σε μορφή  PDF κυρίως αλλά και κάποια DWG  ... Μετά τα κατέβασαν πάλι .

 

Απλά , όπως επεσήμανε ο συνάδελφος KF , έχουν καταργηθεί .

 

Μέσα στους ΟΜΟΕ υπάρχουν πλέον κάποια σχετικά σχέδια . Κάποια απ' αυτά Φαίνονται στο συνημμένο.

Κάποια άλλα βρίσκονται "διάσπαρτα" στα διάφορα τεύχη , όπως εδώ ή εδώ .

ΠΚΕ ΑΠΟ ΟΜΟΕ ΑΣΥΕΟ.zip

Edited by gvarth
Προσθήκη συνημμένου και links με σχέδια από τους νέους ΟΜΟΕ.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν νομίζω να έχουν καταργηθεί όλα.

Π.χ. στην οδοποιία, άρθρο Ε-5.1 Περίφραξη τύπου Α ύψους 1,46 m, περιγράφεται περίφραξη των ΠΚΕ που την βρίσκουμε στην ΤΣΥ άρθρο Ζ-4.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τοιχους αντιστηριξης και κιβωτοειδεις οχετους.Τα σχεδια που ειχε το ΥΠΕΧΩΔΕ αφορουσαν κανονισμους και προδιαγραφες που εχουν καταργηθει (π.χ υλικα, προδιαγραφες μελετης κ.λ.π).

π.χ Οι τοιχοι αντιστηριξης στα ΠΚΕ εχουν μελετηθει με τους παλοιους Ελλινικους Κανονισμος ενω εδω και χρονια οφειλοιυν να μελετωνται με ΕC.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε μια πρόσφατη αναζήτηση που έκανα για τα Πρότυπα Κατασκευής Έργων (ΠΚΕ) με έτος έκδοσης-τελευταίας αναθεώρησης το 1994, τα βρήκα στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων, σε μια ανάρτησή τους για τη Μελέτη του έργου «Ολοκλήρωση του Αυτοκινητοδρόμου Πάτρα – Πύργος, Τμήμα 4 Βάρδα - Α.Κ. Κυλλήνης (Χ.Θ. 37+500 έως Χ.Θ. 46+500)». Ημερομηνία ανάρτησης η 26η Ιανουαρίου 2017.

Το link είναι παρακάτω:

https://www.ggde.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=781:meletes_kme_dieukrinistika_pke_parartima_6_tsy_oloklirosi_autokinitodromou_patra-pyrgos_tmima_4&Itemid=217

Ο φάκελος με τα ΠΚΕ είναι το PARARTHMA_6_PKE.zip και τα αρχεία είναι σε μορφή pdf και tif. Φοβερή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι τα σχέδια είναι και στην Αγγλική γλώσσα αν και η μετάφραση δεν είναι τόσο επιτυχής παντού (unofficial translation όπως αναγράφεται στις πινακίδες).

Η ισχύς τους ή μη επαφίεται στην κρίση των συναδέλφων.

Edited by DHatzi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.