Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικροπαραβάσεις και 4014


Recommended Posts

Καλημέρα! Σε περίπτωση mirror τοποθέτησης κτιρίου (με Ο.Α. και άλλες αυθαίρετες παραβάσεις) τακτοποιώ και το mirror με 500€ μαζί με όλα τα άλλα, σωστά?

 

καλημέρα. είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και το δήλωσα με 500ρικο. εχε στο νου σου ομως οτι πρεπει να τσεκαρεις τα Δ σου ξανα. στο δικό μου υπήρχε αρχιτεκτονική προεξοχή που κολλούσε στο όριο και με το mirror η αρχιτεκτονική προεξοχή είχε μικρότερη απόσταση από το πλάγιο όριο απ'οτι το Δ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ, έχεις δίκιο, θα ελέγξω και το Δ και αν είναι βάζω μαζί με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και το mirror για να είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και για κτίρια στα οποία τακτοποιούνται μικρές κτιριοδομικές παραβάσεις,

απαγορεύεται μελλοντική αλλαγή χρήσης.

Παρακαλώ επιβεβαιώστε, όποιος μπορεί, γιατί τίθεται μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να παραθέσω και εγώ το δικό μου πρόβλημα; Σε 2ώροφη πολυκατοικία σε εντός σχεδίου/εντός ζώνης γωνιακό οικόπεδο (άδεια του '77) έχω διαπιστώσει τις εξής παραβάσεις:

 

1) Έχει καλυφθεί ολόκληρος ο ακάλυπτος χώρος στο επίπεδο του ισογείου (υπέρβαση κάλυψης - έχουν δημιουργηθεί δύο αποθήκες). Από τον ακάλυπτο, ένα μέρος διαστάσεων 4m x 0.75m το οποίο όμως εκτείνεται έως τον 2ο όροφο έχει ρυθμιστεί με τον 1337/'83.

2) Στην πρόσοψη του κτιρίου έχουν δημιουργηθεί τρεις αρχιτεκτονικές προεξοχές, 4m πάνω από το επίπεδο του πεζοδρομίου (κάτω μέρος πλάκας α' ορόφου) και καταλήγουν στο δώμα. Αυτές στην οικοδομική άδεια εκτείνονται 40cm εκτός ρυμοτομικής γραμμής (συμπίπτει με οικοδομική) και βρίσκονται εντός των εξωστών (οι οποίοι εξώστες στα σχέδια έχουν 1,20m πλάτος). Στην πραγματικότητα, οι προεξοχές αυτές είναι 22cm παραπάνω (60cm συνολικά) και οι εξώστες 10cm παραπάνω (1,30m).

 

Οι δύο αποθήκες στον ακάλυπτο ρυθμίζονται. Ωστόσο, για τις προεξοχές ο νόμος είναι αυστηρός σε ότι αφορά στη ρυμοτομική γραμμή και άρα δεν ρυθμίζονται, σωστά; Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί αυτό "μικρή παράβαση";

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε υπάρχον κτίριο με αδεια του 84 pilotis και Α όροφος λόγω αλλαγής θέσης του κτιρίου εχουν προκύψει οι εξής παραβάσεις.

 

1)εξωστης σε προκηπιο με προεξοχη μεγαλυτερη της επιτρεπτης κατα 25cm

2)τμημα κλιμακας εντος προκηπιου κατα 29cm

3)αλλαγη θεσης κτιριου

4)περιφραξη στο οριο καθετης συνιδιοκτησιας

 

Στην συνέχεια εχει χτιστεί αυθαίρετος β όροφος ο οποίος παραβιάζει 5) το προκήπιο κατα 4cm και δεν εχει άλλες παραβάσεις

Μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση με τον 4014 τις 5 παραβάσεις και στην συνέχεια να νομιμοποιήσω τον αυθαίρετο β όροφο πληρώνοντας το παράβολο?Το ρωτάω αυτο γιατι μερικοί υποστηρίζουν οτι θα πρέπει να παω υποχρεωτικά με τον 1512/85 και με την αποφάση 7587/04 προκειμένου να προχωρήσω μετεπειτα σε νομιμοποιήση του β ορόφου με τον 4014

Επίσης για την τακτοποίηση της περίφραξης απο την στιγμή που εχω κάθετη και αποκλειστική χρήση απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε υπάρχον κτίριο με αδεια του 84 pilotis και Α όροφος λόγω αλλαγής θέσης του κτιρίου εχουν προκύψει οι εξής παραβάσεις.

 

1)εξωστης σε προκηπιο με προεξοχη μεγαλυτερη της επιτρεπτης κατα 25cm

2)τμημα κλιμακας εντος προκηπιου κατα 29cm

3)αλλαγη θεσης κτιριου

4)περιφραξη στο οριο καθετης συνιδιοκτησιας

 

Στην συνέχεια εχει χτιστεί αυθαίρετος β όροφος ο οποίος παραβιάζει 5) το προκήπιο κατα 4cm και δεν εχει άλλες παραβάσεις

Μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση με τον 4014 τις 5 παραβάσεις και στην συνέχεια να νομιμοποιήσω τον αυθαίρετο β όροφο πληρώνοντας το παράβολο?Το ρωτάω αυτο γιατι μερικοί υποστηρίζουν οτι θα πρέπει να παω υποχρεωτικά με τον 1512/85 και με την αποφάση 7587/04 προκειμένου να προχωρήσω μετεπειτα σε νομιμοποιήση του β ορόφου με τον 4014

Επίσης για την τακτοποίηση της περίφραξης απο την στιγμή που εχω κάθετη και αποκλειστική χρήση απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτήτη?

καποια γνωμη συναδελφοι?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην προηγούμενη (#13) ανάρτησή μου αναφερόμουν στο θέμα περί δυνατότητας αλλαγής χρήσης, το οποίο φαίνεται ότι έγκαιρα εντοπίστηκε και αντιμετωπίστηκε απο το ΥΠΕΚΑ με την πρόσφατη (προ μηνός) εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.