Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαζώματα (σενάζ)


 
domie

Recommended Posts

Πρεπει να χτίσω ένα τοίχο απο τσιμεντόλιθους (17Χ17Χ37) ύψους 2.10μ.

 

Στη μελέτη του έργου, δεν προβλέπεται κατασκευή σενάζ.

 

Θεωρώ πως είναι λάθος και θα προτείνω να κατασκευαστεί. Ισως βέβαια τσινήσει η υπηρεσία, επειδή πληρώνει καλά το τιμολόγιο ΔΕ.

 

Η ερώτηση μου. Τι διατομή πρεπει να έχει και τι σίδερα πρεπει να τοποθετήσω; (χωρίς υπερβολές, δε προκειται για κτίριο!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή την αλχημεία με τον αφρό πολυουρεθάνης αντί για σφηνώματα την έχω δει να εφαρμόζεται κατά σύστημα σε νησιά. Το συνάντησα για πρώτη φορά όταν ήρθε να δώσει προσφορά εργολάβος για το χτίσιμο ενός έργου στη Σύρο πριν από περίπου 10 χρόνια, την εποχή της αφθονίας. Όταν του μίλησα για σφηνώματα μου λέει «μα εμείς εδώ βάζουμε αφρό»! Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα κατασκευής (άλλωστε τότε υπήρχαν τόσες δουλειές που οι εργολάβοι «πλακώνανε» κάθε έργο για να τελειώνουν μια ώρα αρχίτερα και να πάνε στο επόμενο) αλλά δεν θα το εφάρμοζα ποτέ σε κατασκευή μου και φυσικά δεν το δέχτηκα ούτε τότε.

Μια λογική απορία (την οποία εξέφρασα και στον εργολάβο και φυσικά δεν είχε απάντηση) ήταν «μετά από 20-30 χρόνια ο αφρός που θα έχεις βάλει αντί για σφήνωμα θα αντέχει/υπάρχει για να πάρει τα πλευρικά φορτία/παραμορφώσεις ενός σεισμού»;

Γνώμη μου: Μην κάνετε αλχημείες. Εφαρμόζετε τους κανονισμούς και την καλή πρακτική. Βασίζονται σε συσσωρευμένη γνώση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για να καταλάβω. Ο τοίχος είναι εμφατνωμένος σε φορέα σκυροδέματος;

 

Απάντησα σαν να ήταν ελεύθερος τοίχος (πχ αυλόγυρος)...

Link to comment
Share on other sites

Θα εδραζεται μονον σε θεμελίωση οπλισμένου σκυροδέματος. Αντί δηλαδή να εδραστεί στο χώμα, σα κοινός μαντρότοιχος περίφραξης...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Τότε χρειάζεται οπωσδήποτε σενάζ στέψης. Αν βάλεις κι ενδιάμεσα, κακό δεν κάνει, εγώ μάλλον δεν θα έβαζα, αλλά το σωστό είναι μάλλον να βάλεις.

 

Κρυφοκολονάκια εννοώ αυτό που κάνουμε στην οπλισμένη τοιχοποιία:

Κάθε 1~2m, αφήνουμε από το θεμέλιο να προεξέχουν προς τα επάνω μονές ράβδοι Φ8.

Όταν είναι να βάλουμε εκεί τσιμεντόλιθο σπάμε την ράχη του και τον φοράμε από πάνω.

Γεμίζουμε το κενό με κονίαμα, κ.ο.κ.

Φυσικά, στα δύο μέτρα ύψος δεν γίνεται να είναι μονοκόμματες οι ράβδοι, θα πρέπει να ματίζονται στην πορεία.

Όταν φτάσουμε στο σενάζ στέψης, στραβώνουμε το Φ8 και το κάνουμε να αγκαλιάσει τα 2Φ10 του σενάζ.

Στις δύο τελευταίες σειρές, τις τρύπες δεν τι έχουμε γεμίσει με κονίαμα, τις γεμίζουμε με το σκυρόδεμα του σενάζ.

 

Τα κολονάκια αυτά δεν προσφέρουν ιδιαίτερη αντοχή σε εκτός επιπέδου κάμψη, δίνουν όμως μεγάλη αντοχή στο επίπεδο, και αποτρέπουν την έντονη ρηγμάτωση λόγω μικροκαθιζίσεων ή συστολοδιαστολών.

 

 

Υ.Γ, εκτός θέματος: 2,10m ύψος είναι πολύ, συνήθως χρειάζεται κανονικές κολόνες για τα φορτία ανέμου...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μερακλή σε βρίσκω συνάδελφε! +1

 

Ομως, σε εβαλα κακώς σε κόπο, δίχως να σου δώσω όλες τις πληροφορίες, λάθος δικό μου. Σου επισυνάπτω μια τομή για να καταλάβεις που θα χρησιμοποιηθούν οι τσιμεντόλιθοι.

 

post-7040-0-27057100-1380204083_thumb.jpg

 

Εν ολίγοις. Σήμερα εχει κατασκευαστεί η θεμελίωση. Επειτα θα χτιστεί ο τοίχος. Μετά θα χτιστούν τα "ερμαρια" εκατερωθεν και μετά θα πέσει η πλακίτσα. Δηλαδή πρακτικά θέλουμε να μην γκρεμιστεί ο τοίχος, μέχρι να γίνουν τα ερμάρια απο σκυρόδεμα.

 

Με αυτό λοιπόν, θεωρώ πως θα αλλάξεις την αποψη σου. (πχ δε χρειάζεται σεναζ κορυφής, μιας και θα εγκιβωτιστούν κατα κάποια cm στη πλακίτσα).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες βρε αδελφέ... εσύ δεν κάνεις τοίχο, κάνεις φρούριο!

Νομίζω ότι έτσι δεν χρειάζεται τίποτα... αν τα "ερμάρια" είναι από Ω/Σ, παρέχουν πλήρη εξασφάλιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.