Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα-απορία:

Όταν σχεδιάζεις τα επιφανειακά σου στοιχεία πως μπορείς να ξέρεις ότι όντως κάνουν σωστή κατανομή των φορτίων τους στις διαδοκίδες-δοκούς. Υπάρχει δυνατότητα ελέγχου πρίν τρέξεις το μοντέλο ή μόνο απο τα διαγράμματ μπορείς να το δεις? Μήπως τελικά ο ποιο ασφαλής τρόπος είναι και ο χειροκίνητος με υπολογισμό φορτικών επιφανειών. Το λέω αυτό γιατί στη δική μου περίπτωση δοκοί και διαδοκίδες δεν βρίσκονται στο ίδιο ύψος και φοβάμαι μήπως δεν κάνει σωστή κατανομή το πρόγραμμα.

Επίσης κάτι ακόμη ενώ έχω ορίσει στα dead φορτία στο self multiplier 1 όταν κάνω δεξί κλίκ στα στοιχεία μου δεν μου εμφανίζει τπτ στα loads κανονικά δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει το ιδίο βάρος?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμη ενώ έχω ορίσει στα dead φορτία στο self multiplier 1 όταν κάνω δεξί κλίκ στα στοιχεία μου δεν μου εμφανίζει τπτ στα loads κανονικά δεν θα έπρεπε να παρουσιάζει το ιδίο βάρος?

 

Όχι, απ' τη στιγμή που έχεις βάλει άσσο στο self multiplier, είσαι οκ (δεν το εμφανίζει στα loads, το δέχεται αυτομάτως).

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω καθώς δέν θέλω ουσιαστικά να ενώνεται ο κεντροβαρικός άξονας του συνδέσμου δυσκαμψίας με την άνω ίνα του άνω πέλματος της δοκού αλλά με το κέντρο βάρους της δοκού.

 

λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Evan το βρήκα δεν είχε να κάνει με την λειτουργία του προγράμματος αλλά με τη γεωμετρία...

Για τις πλάκες δεν υπάρχει κανείς να γνωρίζει τι ακριβώς γίνεται και πως μπορω να ελένξω ή και να καθορίσω σε ποιές δοκούς θα μεταφέρει τα επιφανειακά φορτία της?????????

Link to comment
Share on other sites

Αν μια δοκός συνδέεται με πλάκα τότε θα παραλάβει φορτία. Η αναγωγή αυτή μάλιστα σε ένα φορέα που τον είχα συγκρίνει με άλλο πρόγραμμα ήταν σωστή - έβγαζε τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα και στα δύο προγράμματα (δεν το έκανα με το χέρι).

 

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου? Βγάζεις αποτελέσματα που δεν είναι λογικά? Χρειάζεται να κάνεις κάτι περίεργο? Αν έχεις αμφιβολία και ξέρεις τι θα παραλάβει τα φορτία κάν' το χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ανισοσταθμίες δοκών και διαδοκίδων δλδ ενω το ανω πέλμα των δοκών μου μπορεί να είναι πχ στα 4μ τοποθετημένα οι διαδοκιδες μου είναι στα 3,89 επομένως όταν βάζω τα επιφανειακά μου στοιχεία δεν μεταφέρει καθόλου φορτία στις διαδοκίδες(πράγμα το οποίο θέλω) αλλά τα στέλνει κατευθείαν στις δοκούς μου.Αυτό το είδα αφού έτρεξα το μοντέλο Αναρωτιέμαι λοιπόν πως μπορώ εγώ να ορίσω την ροή των φορτίων μήπως κατεβάζοντας την πλάκα μου στη στάθμή του άνω πέλματως των διαδοκίδων.

Link to comment
Share on other sites

Σύμμικτη είναι η πλάκα? Οι διαδοκίδες είναι χαμηλότερα και οι κύριες δοκοί ψηλότερα? Το σκ/μα πατά πάνω στις κύριες? Αν ναι τότε σαυτές θα μεταβιβάσει και σωστά το πρόγραμμά σου βγάζει κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πλάκα είναι σύμμικτη. Οι διαδοκίδες είναι κατά 0,11 m χαμηλότερα από τις κύριες δοκούς (τα άνω πελματα σημεία αναφοράς). Ωστόσο αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν βάλω μέσω της εντολής insertion point-> στο σημείο που ορίζεις τις εκκεντρότητες -0,11μ εκκεντρότητα για τη διαδοκίδα αν όντως προσομοιώνει αυτή την διάταξη . Γιατι στην όψη όταν δίνω αυτή την εκκεντότητα δεν δίνει μετακίνηση του άνω πέλματος της διαδοκίδας. Επιπλέον δεν γνωρίζω αν το προγραμμα διαθέτει την "αντίληψη" ώστε σε μια τέτοια διάταξη να κατανείμει ορθά τα επιφανειακά φορτία στις περιμετρικές δοκούς και διαδοκίδες.Μου φαίνεται ότι θα τα φέρω όλα στο ίδιο επίπεδο για να είμαι σίγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.