Μετάβαση στο περιεχόμενο

Etabs - Μοντελοποίηση, ανάλυση


achrysov

Recommended Posts

Ξέρει κανείς παιδιά τι ρόλο βαράει ακριβώς το super dead load στο ETABS ;

 

Μία δεύτερη απορία : γιατί δεν μπορώ να δω γραφική απεικόνιση περιβάλλουσας συνδυασμών σε κύριες τάσεις ; (παίρνω αποτελέσματα μόνο για s11,s22 κ.ο.κ.).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς παιδιά τι ρόλο βαράει ακριβώς το super dead load στο ETABS ;.).

 

καμιά απολύτως ιδέα

 

Μία δεύτερη απορία : γιατί δεν μπορώ να δω γραφική απεικόνιση περιβάλλουσας συνδυασμών σε κύριες τάσεις ; (παίρνω αποτελέσματα μόνο για s11,s22 κ.ο.κ.).

 

Σου δίνει΄περιβάλλουσα μόνο για s11,s22 κλπ κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο googling βρήκα τα εξής:

 

if you intend to use the third option for mass source definition, you have to separate self weight from your superimposed dead load. and define your mass source as superimposed dead load, part of live load. any mass defined in the model will also be included internally by ETABS aside from the building self weight.
Yups... that's right any additional dead load besides the selfweight needs to be separated to prevent double calculating of selfweight in mass source. Additional dead load which known as superimposed load should be added when third option of mass source is used with load factor 1 and life load should be added with load factor according to the spesific code (Usually 0.3).
πηγή http://forum.civilea.com/etabs-seismic-weight-t-230.html (θέλει εγγραφή)

 

Επίσης δείτε και εδώ : http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=199274&page=128

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα , είναι η πρώτη φορά που δουλεύω το etabs για την διπλωματική μου και έχω το εξής πρόβλημα : για τον ορισμό του κανναβου δίνω τιμές (mm) και όσες είναι σε δεκαδική μορφή μου τις μετατρέπει σε ακέραιη .Μπορώ να το ορίσω να δέχεται την δεκαδική μορφή;

όταν δίνω τιμή για το ύψος στα story , ενώ δίνω 4000 όταν το ξαναελέγχω μου το μετατρέπει σε 3999,9999. πως μπορώ να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω μπροστά μου (τώρα), αλλά έλεγξε την επιλογή εκείνη που έχει για πόσο ελαστικό θα 'ναι ως προς τα μεγέθη (αποστάσεις) - δεν στο γράφω καλά τώρα, μόλις πάω στο γραφείο μου θα ξαναποστάρω να σου πω ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.