Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρόδια στοά


Recommended Posts

Κατόπιν αποτύπωσης οικοπέδου, σχεδόν πλήρως καλυμμένου με κτήριο (διατηρητέο μάλιστα) στο κέντρο των Αθηνών, προσπαθώ να εφαρμόσω το ρυμοτομικό (επισυνάπτεται)

Στο Ο.Τ. ενδιαφέροντος μου, με έντονη γραμμή είναι η οικοδομική γραμμή και με αχνή υποδεικνύονται οι στοές.

Αυτο που μου φαίνεται παράξενο είναι πως όπως φαίνεται στο ρυμοτομικό,τα Ο.Τ. με τις στοές δεν είναι "παραλληλόγραμμα" αλλά κάνουν "δόντια" στις γωνίες τους, εκεί που συναντώνται οι στοές.

Είναι δυνατόν αυτό? Μου κάνει εντύπωση γιατί εάν είναι έτσι, τότε τμήμα του κτηρίου, το οποίο προυπάρχει της τροποποίησης που επέβαλε τις στοές, θα είναι εκτός Ο.Τ.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσω ποτέ ξανά υπόθεση σε περιοχή που υπάρχουν στοές, οπότε έχω ένα άγχος. Εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο, παρακαλώ ας ενημερώσει! Ευχαριστώ.

stoes.bmp

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έτσι είναι το ρυμοτομικό του κέντρου.

 

Οι γραμμές είναι σωστές, στο τοπογραφικό σου θα δείξεις τα κτίρια κανονικά εκτός γραμμών (προυπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε.

Εχεις υπόψην σου περίπου ποια χρονιά επιβλήθηκαν οι στόες?

Εχω κάποιες τεχνικές εκθέσεις για το Ο.Τ. (1955 και 1965) οι οποίες δεν δειχνούν στοές. Λογικά θα είναι προγενεστερες της τροποποίησης ως προς την επιβολή στοών σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω, αλλά μάλλον με τις παρεκκλίσεις της 09-06-1973.

 

Δεν είμαι σίγουρος, ρώτα καλύτερα στην πολεοδομία Αθηνών και συγκεκριμένα στον Θοδωρή Παρρικό ή καλύτερα στην Στάμου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ο.Τ. ενδιαφέροντος μου, με έντονη γραμμή είναι η οικοδομική γραμμή και με αχνή υποδεικνύονται οι στοές. Αυτο που μου φαίνεται παράξενο είναι πως όπως φαίνεται στο ρυμοτομικό,τα Ο.Τ. με τις στοές δεν είναι "παραλληλόγραμμα" αλλά κάνουν "δόντια" στις γωνίες τους, εκεί που συναντώνται οι στοές. Είναι δυνατόν αυτό? Μου κάνει εντύπωση γιατί εάν είναι έτσι, τότε τμήμα του κτηρίου, το οποίο προυπάρχει της τροποποίησης που επέβαλε τις στοές, θα είναι εκτός Ο.Τ.

 

Αυτός ο τρόπος σχεδίασης είναι πάγιος σε όλα τα ρυμοτομικά (το γιατί δεν το καταλαβαίνω ακριβώς, μήπως γιατί δε θέλουν γωνιακό υποστήλωμα ; )

Η επιφάνεια του "δοντιού" θεωρείται ρυμοτομούμενη και δεν συμπεριλαμβάνεται για το σ.δ. του οικοπέδου,

όμως προσμετράται στην αρτιότητα του οικοπέδου αν τυχόν την χάνει λόγω αυτού.

(υπάρχει και κάποιο έγγραφο του υπουργείου για τα παραπάνω αλλά δεν το βρίσκω τώρα)

Edited by stapa
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω τα έγγραφα που έχω βρεί εγώ από το ΥΠΕΚΑ, σε μια αντίστοιχη περίπτωσή μου

1)459/1994 πρακτικά συνεδριάσεως Στε

2)374/1995 πρακτικά συνεδριάσεως Στε

3)αρ.24 παρ.1&6 Συντάγματος

βάσει των οποίων το διατηρητέο κτίριο υπερισχύει του ρυμοτομικού

(αναφέρει χαρακτηριστικα την περίπτωση της στοάς και την περίπτωση του ρυμοτομούμενου)

και προστατεύεται από το Σύνταγμα για πάντα (όσο παραμένει χαρακτ.διατηρ.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι για το ενδιαφέρον.

Για την ιστορία να αναφέρω οτι το επιβεβαίωσα και στην πολεοδομία, είναι όντως ακριβώς όπως το δείχνει το ρυμ/κό και προκύπτει ρυμ/νο τμήμα.

Το ότι είναι διατηρητέο, συνιστά λόγο για να αιτηθεί ο ιδιοκτήτης τροποποίηση ρυμ/κου σχεδίου και να την πετύχει (μεταφέρω τα λόγια της υπαλλήλου.)

Επίσης, με επιφύλαξη μου είπαν πως εάν το κτήριο έχει αποδεδειγμένα οικοδομηθεί προ της επιβολής των στοών, τότε μπορεί να εκδόσει άδεια επί του υφιστάμενου κτηρίου.

stapa, πραγματικά κι εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό λόγο δεν προεκτείνουν τις στοές σε αντίστοιχες περιπτώσεις ώστε να δημιουργούνται Ο.Τ. με φυσιολογικα σχήματα. Το μόνο που σκέφτηκα υπό τις παρούσες συνθήκες είναι για να έχουν χώρο να στέκονται όσοι περιμένουν στα φανάρια 8-) (αν και όταν επιβλήθηκαν οι στοές το 1956 στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω οτι αυτό είχαν κατα νού )

Ευχαριστώ για τις πηγές axoul, θα τα κοιτάξω.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα! Ήθελα μιά γνώμη: Σύμφωνα με το ΓΟΚ δεν επιτρέπονται κινητά προστεγάσματα μέσα σε παρόδια στοά, ενώ σύμφωνα με το ΝΟΚ επιτρέπονται. Κάνω λάθος;

ΓΟΚ ΑΡΘΡΟ 15

 

2. Μεταξύ της στάθμης οροφής της στοάς και της στάθμης του πεζοδρομίου καθώς και στο

χώρο της παρ. 5 απαγορεύεται κάθε προεξοχή και κατασκευή μόνιμη ή κινητή, εκτός από τα

υποστυλώματα που κατασκευάζονται υποχρεωτικά στην οικοδομική γραμμή.

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 22

 

γ) Να μην υπάρχουν μόνιμες προεξοχές ή και κατασκευές στο δάπεδο, την οροφή και στην πλευρά του κτιρίου

 

Και κάτι ακόμα: απαιτείται άδεια για την τοποθέτηση κινητών προστεγασμάτων (τέντας) στη στοά;

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλά τα λες αλλα οι στοές έχουν γεμίσει τέντες και τραπεζάκια από πολλά χρόνια.

 

(για την ακρίβεια στις θέσεις όπου είναι "ταπωμένες" απ τη μιά μεριά)

 

ελπίζω ο Δήμος που δίνει τις άδειες και εισπράττει το χρήμα να ξέρει να σε ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.