Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδεια περίφραξης Ν.4030/2011


Recommended Posts

Καλησπέρα. Προτιθέμαι να βγάλω άδεια περίφραξης σε αδόμητο γήπεδο (άρτιο κατα παρεκκλιση κ οικοδομησιμο) εντος σχεδιου σε παραθεριστικο οικισμο. Απορίες:

1.Στο διαγραμμα δόμησης υποχρεούμαι να βάλω ιδεατό στερεό?

2.Στις αμοιβες του τεε πως το χτυπαω αυτο?Ως "Επιφάνεια οικοπέδου ή κτήματος για τοπογραφικές εργασίες ή εργασίες περίφραξης" και τι βάζω στα τ.μ.?την επιφάνεια του οικοπέδου?Ή θελει αναλυτικο υπολογισμό?

3.Η περιφραξη (η οποία πάει κ ΕΠΑΕ) ειναι επί της ρυμοτομικης?

 

4.Στο διαγραμμα δόμησης ειναι απαραίτητη η τρρισδιάστατη απεικόνιση της περίφραξης?

5.Επίσης αν βγει και άδεια για αποθήκη (5 τ.μ.) θέλει παθητική και ηλεκτρολογικά?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απαντώ ανάποδα

αποθήκη θέλει μόνο παθητική

στο δ.κ ναι θέλει 3Δ απεικόνιση

Αν πηγαίνει ΕΠΑΕ ή όχι εξαρτάται από άλλους παράγοντες και όχι αν θα είναι επί ρ.γ ή όχι

εργασίες περίφραξης και αμοιβή τοπογραφικού από κτιριακά και όχι από τοπογρ/ση

αναλυτικός προύπολογισμός περίφραξης (μπετά-εκσκαφές κλπ)

ιδεατό (θα είναι υπερβολή να στο ζητήσουν -αλλά δεν αποκλείεται-τόσα έχουν δει τα μάτια μας)

 

υ.γ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ υποχρεούσαι ως επιβλέπων μετά το πέρας των εργασιών να καλέσεις Ε.Δ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή έχω και γω για 1η φορά μια άδεια περίφραξης θα ήθελα να ρωτήσω

α)αν στο διάγραμμα δόμησης πρέπει να κάνω έλεγχο επιτρεπόμενων και πραγματοποιούμενων στοιχείων και και για τις κατοικίες που βρίσκονται στο οικόπεδο

β)η 3d απεικόνιση θα είναι μόνο της περίφραξης ή και των κτιρίων

γ)τον ελεγκτή δόμησης θα τον καλέσω αφού πραγματοποιηθεί η περίφραξη

δ)σε ποιο εδάφιο του 4030 αναφέρεται η υποχρέωση ελεγκτη δόμησης στην άδεια περίφραξης?

ε)από σχέδια απαιτούνται όψεις,τομες και κατόψεις της περίφραξης ή και των κατοικιών?

στ) έχει την δυνατότητα σε υλοποιημένα όρια απαλοτροίωσης να βάλει πιο μέσα την περίφραξη(θα αδικήσει τον εαυτό του)....για20-30εκ μιλάμε!!!

 

Αν όλα αυτά απαιτούνται για 12μ κάγκελο που θέλει να βάλει ένας συγγενείς μου τότε ΝΑΙ η Ελλάδα δν έχει γραφειοκρατεια......

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Σε παραδοσιακό οικισμό θέλω να εκδόσω άδεια περίφραξης ή περιτοίχισης (δεν έχει αποφασίσει ακόμα ο πελάτης), εγώ σαν πολιτικός μηχανικός δύναμαι να υπογράψω αρχιτεκτονικά ή παιτείται αρχιτέκτων? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε υπάρχον κτίριο, εντός σχεδίου,θέλω να βγάλω άδεια περιτοίχισης.

Τι σχέδια χρειάζονται?

θα χρειαστεί και νέο τοπογραφικό ΕΓΣΑ ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδελφοι

ούτε μια άδεια περιτοίχισης δεν μπορούμε να βγάλουμε με άνεση (έστω και με μειωμένη αμοιβή)

πολλοί οι άγνωστοι παράγοντες

 

φωτογραφίες οικοπέδου (θα φαίνονται εννοείται και οι οικοδομές)

3d (οικοδομών και περιτοίχισης; περιτοίχισης μόνο; περιτοίχισης και ανάγλυφο εδάφους;)

νομιμότητα κτιρίων (αν δηλώθηκαν με τον 4014 -προστριβές με υπαλλήλους π.χ να γιατί δεν

δήλωσες τα ανοίγματα-σχέδια υπαρχόντων ή διαφορές στις στάθμες ή θέσης κτίσματος κλπ....)

σχέδια δηλωθέντων-σχέδια υφισταμένων-δηλώσεις του 1337 ή του 4014 κλπ

ελεγκτής δόμησης τι θα ελέγξει; μόνο την περιτοίχιση και τα λοιπά

ΕΓΣΑ -διανομές και πραγματικότητα-υπάρχουσες περιφράξεις τι ισχύει;

 

δαιδαλώδες και άγνωστο πεδίο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, νέος μηχανικός και ήθελα τα φώτα σας. Σύμφωνα με την παρ 1, άρθρο 6, Ν.4030/2011 :

Για κατεδαφίσεις, εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφώσεις, κοπή δέντρων εκδίδεται ταυτόχρονα έγκριση και άδεια δόμησης και ισχύει για ένα έτος από την έκδοσή της.

Για "περιτοίχιση οικοπέδου και διαμόρφωση oικοπέδου" , κατά τη γνώμη σας, μπορεί να εκδοθεί ταυτόχρονα έγκριση και άδεια δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι υπάρχει κανένα πρότυπο διάγραμμα δόμησης, έστω κ ισόγειας ή διόροφης οικοδομής που να έχει κατατεθεί και να έχει περάσει, γιατί έχω πελαγώσει. ούτε τη δομή του εν λόγω σχεδίου δεν μπορώ να φανταστώ. κάτι σε pdf, δεν θέλω να σφετεριστώ τη δουλειά κανενός, απλά να δούμε ένα τελειωμένο. ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Για δύο συνεχόμενα οικόπεδα σε εντός σχεδίου οικισμό,του ίδιου ιδιοκτήτη,είχα βγάλει δύο οικοδομικές άδεις.Η μία του 2008,εληξε το 2012 αλλα περνει 3 χρονια επι πλέον γιατί ήταν σε ισχύ την 1/3/11, και η δεύτερη του 2009 και ειναι σε ισχύ ακόμα.Δεν υλοποιήθηκαν ποτέ και θέλει τώρα να κάνει μόνο περίφραξη με συρματόπλεγμα.Εχω δε θεωρήσει τις άδειες στην αστυνομία.Μπορώ να προχωρήσω στην περίφραξη?και αν ναί,θα χρειαστεί ελεγκτής δόμησης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι άδειες είναι σε ισχύ μπορείς να κάνεις την περίφραξη που φαίνεται στην άδεια.Για την περίφραξη δε χρειάζεται ελεγκτής δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.