Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Mηχανικοί με δικαίωμα να συντάσσουν ΜΠΕ (κατηγορία 27)


gio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως ξαναέχω γράψει στο φόρουμ οι περιβαλλοντικές μελέτες είναι η μόνη κατηγορία που για να εκπονήσεις ακόμα και ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ χρειάζεσαι να είσα κάτοχος μελετητικού πτυχίου 27 .(Ακόμα και εγώ που είμαι μηχανικός περιβάλλοντος).Κάποιες νομαρχίεςόμως δέχονται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΜΠΕ για έργα κατηγορίας Β4 (πολύ μικρά δηλαδή )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zaxous θα διαφωνήσω μαζί σου οτι οι Νομαρχίες παρανόμως δέχονται τις Β4 υπογεγραμένες απο οποιοδήποτε. Ίσα - ίσα παρανομούν οι Νομαρχίες που ζητάνε τις Β4 υπογεγραμμένες απο κατόχους του Π27. Έχω στα χέρια μου επίσημη απάντηση απο το ΥΠΕΧΩΔΕ όπου αναφέρει σαφώς ότι μόνο για τις Β4 δεν απαιτείται μελετητικό πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ επισύναψε την αν είναι δυνατόν ,και ποιός αποφασίζει ποιά ειδικότητα (μηχανικοί ,χημικοί ,γεωλόγοι ,γεωπόνοι μδασολόγοι ,περιβαλλοντολόγοι κλπ ) μπορεί να υπογράψει για Β4 δηλαδή ?Ο Προιστάμενος της νομαρχία κατά την κρίση του ? lol

 

Άλλο τι λέγεται προφορικά ,άλλο τι είναι η κοινή πρακτική και άλλο τι είναι νόμιμο.

Να υπενθυμίσω οτι την εγκύκλιο για το ίδιο θέμα για την γεώτρηση ακόμα την περιμένουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Για τη Β4 δεν υπάρχει περιορισμός στις ειδικότητες (παρεπιπτόντως δεν είναι ΜΠΕ είναι Περιβαλλοντική Έκθεση) και φέρουν την βαρύτητα και την ευθύνη του υπογράφοντα, όποιος και αν είναι αυτός! Ο προϊστάμενος της Νομαρχίας είναι υποχρεωμένος να την παραλάβει διαφορετικά παρανομεί. Απλως..πολλοί φροντίζουν να κρατάνε το "¨κύκλωμα" κλειστό..παρανόμως βέβαια.Πολύ απλά όποιος έχει πρόβλημα με κάποια νομαρχία να ζητήσει απο το Προϊστάμενο να του απαντήσει επισήμως τους λόγους για τους οποίους δεν δέχεται την υπογραφή της περιβαλλοντικής έκθεσης απο μή κάτοχο του Π27. Εκεί θα κάνουν όλοι πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάποιος γιατρός ή οικονομολόγος ή δάσκαλος ή ΜΗΧΑΝΙΚΟς ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ μπορεί να κάνει μια Β4 αφού δεν υπάρχει περιορισμός στις ειδικότητες .Ενδιαφέρουσα προσέγγιση

Πιθανότατα δε να μην χρειάζεται καν ο υπογραφών να είναι απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (φτάνει να έχει βαρύτητα ? και να μπορεί να πάρει την ευθύνη της υπογραφής ) .Ποιός την κρίνει την βαρύτητα?(Ο Nεύτωνας :razz: )

 

Δηλαδή με λίγα λόγια γράφεις παραπάνω οτι οι νομαρχίες δεν παρανομούν όταν δεν ζητάνε 27 αλλά παρανομούν όταν δεν δέχονται Β4 από ΟΛΕΣ τις ειδικότητες (δηλαδή ?)

 

edit

Η εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ που απαιτεί την κατοχή 27 ανέβηκε στα download : http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=410

Να υπενθυνίσω οτι το 2000 που βγήκε η εγκύκλιος ΔΕΝ υπήρχε ο όρος περιβαλλοντική έκθεση οπότε ισχυε η ΚΥΑ 69269_90 σύμφωνα με την οποία : Ως Μ.Π.Ε., για έργα και δραστηριότητες της Β’ κατηγορίας, θεωρείται το ερωτηματολόγιο του πίνακα 3 του άρθρου 16 με τις απαντήσεις επί των ερωτημάτων. (Αυτή που μετά το 2002-3 για έργα Β4 σωστά ονομάζεις περιβαλλοντική έκθεση)

 

Φαντάζομαι και οι ΠΡΟΜΕΛΕΤΕΣ (ΠΠΕ) περιβαλλοντικών επιπτώσεων δεν θα χρειάζοντια μελετητικό πτυχίο αφού ούτε αυτέ είναι ΜΠΕ

Παρακαλώ επισύναψε την απάντηση του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχεις στα χέρια σου καθώς το θέμα είναι ιδιαίτερα σοβαρό

(προφανώς σβήσε τα στοιχεία σου αν δεν θες να δημοσιοποιηθούν)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zaxoys και όμως έτσι είναι εγώ σου μιλάω με βάση τη νομοθεσία ούτε προφορικές απαντήσεις και διαβεβαιώσεις, ούτε τι συνηθίζεται. Η ΠΠΕΑ (Προκαταρκτική Περιβαλλοντική Εκτίμηση και Αξιολόγηση) απαιτεί υπογραφή απο κάτοχο του Π27 καθώς μαζί με την Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων συναποτελούν μια σύνθετη διοικητική ενέργεια, σε δύο στάδια, η οποία ολοκληρώνεται με την έκδοση της απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων. Το ότι για τη Β4 θέλει περιβαλλοντική έκθεση και όχι ΜΠΕ αναφέρεται σαφώς στην Υπουργική Απόφαση 11014 του 2003 στο άρθρο 11.

Δεν υπάρχει λόγος να αναρτήσω εδώ τη συγκεκριμένη απάντηση απο το ΥΠΕΧΩΔΕ, ο καθένας μπορεί να πάρει την απάντηση απευθυνόμενος στο ΥΠΕΧΩΔΕ στη Γενική Δ/νση Περιβάλλοντος, Δ/νση Περιβαλλοντικού Σχεδιασμού, Τμήμα Γενικών Περιβαλλοντικών Θεμάτων.

Οπότε για να απαντήσω και στο φίλο μας τον theoxac παραπάνω έχει το δικαίωμα προς το παρόν τουλάχιστον να συντάσσει μόνο περιβαλλοντικές εκθέσεις τις Β4 κατηγορίες, όπως κάνουν εξάλλου μέχρι σήμερα και πολλοί συνάδελφοι τεχνολόγοι διαφόρων ειδικοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήμουν σαφέστατος οτι το 2000 που βγήκε η εγκύκλιος που αναφέρεται στην υποχρέωση για 27 η έκθεση για Β4 όπως λες ονομαζόταν μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων . Επαναλαμβάνω οτι θα είχε ενδιαφέρον να δούμε την απάντηση που σου έδωσε το ΥΠΕΧΩΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να αναρτήσω εδώ τη συγκεκριμένη απάντηση απο το ΥΠΕΧΩΔΕ

Γιατι; Αν ειναι ετσι τοτε δεν υπηρχε λογος να κανεις τις παραπανω δημοσιευσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ήμουν σαφής, έχω κάθε δικαίωμα να μη θέλω να κάνω τέτοιου είδους δημοσιεύσεις εγγράφων (άσε που δεν μπορώ να το κάνω γιατί είναι σε έντυπη μορφή). Τον κάθε ενδιαφερόμενο τον παραπέμπω στο αρμόδιο τμήμα του υπεχωδε για απαντήσεις και όχι στον περιπτερά της γειτονιάς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.