Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαίρεση 1 διαμερίσματος σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα


lazeta

Recommended Posts

Γειά σας...

θα ήθελα τη βοήθεια-συμβουλή σας όσον αφορά το παρακάτω θέμα:

έχω ένα διαμέρισμα 125 τ.μ. σε πολυκατοικία. Προτίθεμαι να το χωρίσω σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα (50+70 τ.μ. περίπου), εκ των οποίων το ένα θα κατοικώ και το άλλο θα έχω για εκμετάλλευση (ενοικίαση ή και πώληση αργότερα).

 

Για τη διαμόρφωση των 2 ξεχωριστών διαμερισμάτων, οι εργασίες που θα γίνουν, θα λάβουν χώρα μόνο μέσα στο εσωτερικό του διαμερίσματος μου και δεν θα τροποποιηθεί κανένας κοινόχρηστος χώρος, ούτε εξωτερικές όψεις της πολυκατοικίας.

 

Πως πρέπει να κινηθώ? Πρέπει να βγάλω κανονική άδεια? Μπορώ να αξιοποιήσω το Ν.4014 περί αυθαιρέτων (με δήλωση ότι αυτό έγινε προ του Ιουλίου 2011)? Μήπως με καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας? Η μήπως τίποτα από τα παραπάνω?

 

Παρακαλώ, όποιον γνωρίζει υπεύθυνα να με κατευθύνει στα βήματα (νομικά, πολεοδομικά κ.λπ.)

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αξιοποιήσω το Ν.4014 περί αυθαιρέτων (με δήλωση ότι αυτό έγινε προ του Ιουλίου 2011)? .....

Παρακαλώ, όποιον γνωρίζει υπεύθυνα να με κατευθύνει στα βήματα (νομικά, πολεοδομικά κ.λπ.)

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αυτό που πρώτα απόλα πρέπει να γνωρίζετε είναι οτι

"Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών"

 

Απαιτείς και υπευθυνότητα στην παρανομία!

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρώτα απόλα πρέπει να γνωρίζετε είναι οτι

"Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών"

 

Απαιτείς και υπευθυνότητα στην παρανομία!

....μάλλον παρανοήσατε αξιότιμε εντιμότατε σχολιαστή!! Κάποιον νόμο για έγκλημα εκ προμελέτης έχετε να μου προσάψετε???
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...

θα ήθελα τη βοήθεια-συμβουλή σας όσον αφορά το παρακάτω θέμα:

έχω ένα διαμέρισμα 125 τ.μ. σε πολυκατοικία. Προτίθεμαι να το χωρίσω σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα (50+70 τ.μ. περίπου), εκ των οποίων το ένα θα κατοικώ και το άλλο θα έχω για εκμετάλλευση (ενοικίαση ή και πώληση αργότερα).

 

Για τη διαμόρφωση των 2 ξεχωριστών διαμερισμάτων, οι εργασίες που θα γίνουν, θα λάβουν χώρα μόνο μέσα στο εσωτερικό του διαμερίσματος μου και δεν θα τροποποιηθεί κανένας κοινόχρηστος χώρος, ούτε εξωτερικές όψεις της πολυκατοικίας.

 

Πως πρέπει να κινηθώ? Πρέπει να βγάλω κανονική άδεια? Μπορώ να αξιοποιήσω το Ν.4014 περί αυθαιρέτων (με δήλωση ότι αυτό έγινε προ του Ιουλίου 2011)? Μήπως με καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας? Η μήπως τίποτα από τα παραπάνω?

 

Παρακαλώ, όποιον γνωρίζει υπεύθυνα να με κατευθύνει στα βήματα (νομικά, πολεοδομικά κ.λπ.)

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Να απευθυνθείτε σε μηχανικό της επιλογής σας και να βγάλετε από την οικεία πολεοδομία κανονική οικοδομική άδεια "Διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο".

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αξιοποιήσω το Ν.4014 περί αυθαιρέτων (με δήλωση ότι αυτό έγινε προ του Ιουλίου 2011)?

Τα λεγόμενα σας αυτό αποδεικνύουν.

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείτε σε μηχανικό της επιλογής σας και να βγάλετε από την οικεία πολεοδομία κανονική οικοδομική άδεια "Διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο".

 

όπως και νάχει, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, παρόλη την "εμπαικτική" σας σχολιαστική..υπήρξατε απολαυστικότατος!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

lazeta εκανες ενα ερωτημα και ο jbosdas (τον οποίον δεν τον γνωρίζω) σου αποκρίθηκε την ίδια μερα, παραθετοντας τον νόμο.

η ιδιοσυγκρασία του αυτό του υπέδειξε ως απάντηση

εσύ το παίρνεις ως εμπαιγμό αυτό

δηλαδή ποιό? την παραθεση του νομου που ούτε θες να ακούς για νόμο και συνέπειες ως πολίτης μιας χώρας που θεωρείς και θέλεις μάλλον να είναι μπανανεία - δεν είσαι βέβαια και ο μόνος

εγώ συγχαίρω τον jbosdas για την ευθύτητα του

μπραβο σου συναδελφε

μην παρασυρεσαι απο.......

μεινε ετσι

η ειλικρινεια σου, θα σε ωφελησει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.