Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση ιδιοκτησίας για έλεγχο τετραγωνικών στο ΤΑΠ (ΔΕΗ)


Recommended Posts

Καλημέρα.

Υστερα απο αναζητηση δεν βρηκα παρομοιο θεμα οποτε ενοιγω ενα για οσους μπορουν να βοηθησουν και για οσους τους ενδιαφερει.

 

Ερχονται αρκετα συχνα πελατες οι οποιοι εχουν λογαριασμους ΔΕΗ με διαφορετικα τετραγωνικα απο την πραγματικοτητα (τουλαχιιστον ετσι ισχυριζονται) και το ΤΑΠ του Δημου στο οποιο πηγαν τους ζητα ενα σχεδιο απο μηχανικο με τα τετραγωνικα μετρα του ακινητου τους (χωροι διαμερισματος, κοινοχρηστοι, κλπ) ωστε να προβουν στην καταλληλη αλλαγη.

 

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε αλλους συναδελφους και πως το αντιμετωπιζετε; Εννοω, φυσικα αποτυπωνουμε την πραγματικη κατασταση εστω και αν ειναι διαφορετικη απο τα σχεδια αδειας, αλλα τι τιτλο βαζουμε στα σχεδια; τι πρεπει να προσεχουμε σε τετοιες περιπτωσεις, κλπ;

 

Ευχαριστω πολυ.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα!

 

Όπως λες και εσύ

Τίτλος: 'Αποτύπωση ιδιοκτησίας για έλεγχο τετραγωνικών στο ΤΑΠ (ΔΕΗ)'.

Εννοείται πως αποτυπώνουμε αυτό που βλέπουμε.

Γράφουμε το εμβαδό του κάθε χώρου.

 

 

 

Καλό είναι να έχουμε μια εικόνα της νομιμότητας του κτιρίου. Ώστε να ενημερώσουμε τον ιδιοκτήτη για τυχόν αυθαιρεσίες που μπορεί να τις ρυθμίσει.

 

 

Αν δεν έχουμε στοιχεία περί νομιμότητας, γράφουμε πάνω στο σχέδιο. 'Για την παρούσα αποτύπωση δεν ελέγχθηκε η νομιμότητα των χώρων'

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Και είναι σίγουρο ότι, θα το δεχθούν από το ΤΑΠ του δήμου (χωρίς να είναι το εγκεκριμένο της οικοδομικής άδειας);

Link to comment
Share on other sites

Ότι βεβαιώσεις έχουν ζητήσει από εμένα

είναι βάση μιας τυποποιημένης φόρμας που δίνεται στους ιδιοκτήτες από τους δήμους.

Βάση αυτής της φόρμας - βεβαίωσης

βεβαιώνω σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης της οικ. αδείας.

Δεν ζητείται δηλαδή βεβαίωση βάση αποτύπωσης, αλλά βάση διαγράμματος.

Βέβαια αυτό φαίνεται παράδοξο (τι γίνεται με τυχόν υπερβάσεις - τακτοποιημένες ή μη?)

και το λογικό θα ήταν να απαιτούσαν νεότερη αποτύπωση...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ.

Ξερω σιγουρα οτι στον δημο Περιστεριου ζητουν αποτυπωση ιδιοκτησιας απο μηχανικο και το δεχονται.

Προσωπικα το εχω κανει 3-4 φορες.

Τα τετραγωνικα των χωρων τα εχω γραψει οχι μονο στο σχεδιο αλλα και σε ξεχωριστο χαρτι σε στυλ Τεχνικης εκθεσης.

Ο τιτλος που βαζω ειναι "Αποτυπωση Ιδιοκτησιας" .

Ανοιξα το θεμα για να ακουσω και τις γνωμες αλλων συναδελφων μηπως υπαρχει καποιος καλυτερος και "σιγουρος" τροπος.

Σας Ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έτυχε ακόμη παρόμοια περίπτωση! Η αμοιβή του μηχανικού πόση είναι αλήθεια;Μήπως υπολογίζεται με το μ2 μέσω του πληροφοριακού αμοιβών του ΤΕΕ; Υπάρχει κάποιο ελάχιστο αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Μα η αμοιβή ανταποκρίνεται στις εργασίες που κάνεις.Αν κάνεις αποτύπωση και θες να δεις πόσο την υπολογίζει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, βάλε τα στοιχεία μέσα και δες.Μετά λες στον πελάτη το ποσό που εσύ κρίνεις αναλογο των υπηρεσιών που θα προσφέρεις. Μπορεί να προκύψουν και παραπάνω εργασίες εκτος . από την αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Τασμακ.

Η συγκεκριμενη αποτυπωση ειναι εκτος του προγραμματος τεε. Κοβεις αποδειξη και ΦΠΑ.

 

Μανολη

Δεν ξερω τι εννοεις για παραπανω εργασιες που μπορει να προκυψουν. Αποτυπονω οτι μου υποδειξει ο ιδιοκτητης, αφου διαβασω και τα συμβολαια και πιθανη συσταση που ισως εχει.

Τωρα, αν θα βγουν παραπανω η λιγοτερο τα μετρα που τον αφορουν δεν με αφορα αυτο (εκτος απο το να τον ενημερωσω). Ειναι δουλεια του ΤΑΠ και του ιδιοκτητη υστερα να διορθωσουν η οχι τα τετραγωνικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω δει περιπτώσεις όπου αναγράφεται διαφορετικό εμβαδόν στο συμβόλαιο και διαφορετικό στο ΤΑΠ (ΔΕΗ)

 

πώς υπολογίζει η ΔΕΗ το εμβαδόν του διαμερίσματος? όσο γράφει η άδεια ή μήπως προσθαφαιρεί κάτι?

 

πχ οι εξωτερικοί τοίχοι ισομοιράζονται στα γειτονικά διαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δεν αναγράφει τίποτα διαφορετικό από αυτό που βεβαιώνει ο δήμος.

 

Ο δήμος υπολογίζει τα τετραγωνικά στα οποία θα χρεώνονται τα δημοτικά τέλη και φόρος. Το υπολογίζουν με βάση τα αναγραφόμενα στο συμβόλαιο. Νομίζω προσθέτουν και τέια αποθήκες ή τα κλειστά παρκιν, αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα. Άρα πρέπει να ρωτήσεις ίσως στον δήμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.