Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις ελεγκτών δόμησης


Recommended Posts

Εχεις κάνει αίτηση, έχεις δώσει εξετάσεις, είσαι ελεγκτής ήδη? Τι ισχύει?

Έδωσα εξετάσεις, πέρασα και περιμένω την υπουργική απόφαση.Απλώς ρωτάω αν μπορώ να δηλώσω που θέλω να δραστηροποιούμαι ως ελεγκτής καθώς έχω μετακομίσει σε άλλο νομό και δεν εχώ αλλάξει ακόμα έδρα.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα εξετάσεις, πέρασα και περιμένω την υπουργική απόφαση.Απλώς ρωτάω αν μπορώ να δηλώσω που θέλω να δραστηροποιούμαι ως ελεγκτής καθώς έχω μετακομίσει σε άλλο νομό και δεν εχώ αλλάξει ακόμα έδρα.

Αλλάζοντας νομό, άλλαξες περιφέρεια? Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τους ενημερώσεις για αλλαγή έδρας. Η περιοχή δραστηριοποίησής σου έχει να κάνει με την περιφέρεια και όχι με νομο. Μπορούν δηλ να σε στείλουν (που είναι και το πιο πιθανό) σε άλλο νομό (π.χ. έδρα Κοζάνη, σε καλούν στη Φλώρινα). Δυστυχώς δεν επιλέγεις την περιοχή δραστηριοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!! Παρακολουθώ το site σας εδώ και μέρες. Ως δικηγόρος θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τους ελεγκτές δόμησης επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, Έχω κάνει αναφορά-καταγγελία στην Πολεοδομία για ένα αυθαίρετο που βρίσκεται στην Νάξο. Εννοείται δεν έχει επιληφθεί του θέματος καθώς ισχυρίζεται ότι δεν είναι πλέον δικό της θέμα η διενέργεια αυτοψίας, η οποία θα γίνει όταν με το καλό διορισθούν οι ελεγκτές δόμησης. Επειδή από το forum εδώ έχω καταλάβει ότι έχουν γίνει κάποιοι διορισμοί ελεγκτών, μπορείτε να με διαφωτίσετε από που θα ενημερωθώ αν έχουν διορισθεί ελεγκτες δόμησης για την Νάξο, ή έστω για Κυκλάδες? Αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να απαντήσει. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η πολεοδομία της Ναξου (?) να έχει κάνει ήδη έγγραφο και να ζητάει ελεγκτή δόμησης.Δοκίμασε να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

........ Έχω κάνει αναφορά-καταγγελία στην Πολεοδομία για ένα αυθαίρετο ..........................

......... καθώς ισχυρίζεται ότι δεν είναι πλέον δικό της θέμα η διενέργεια αυτοψίας,...............................

 

Ειδικά στις περιπτώσεις καταγγελιών υπάρχει το έγγραφο

της ΔΟΚΚ: 09/03/2012 όπου στην παρ. 2 αναφέρει ότι:

 

Μέχρι να εκδοθεί Υπουργική απόφαση την υποχρέωση διενέργειας αυτοψίας εξακολουθεί

να την έχει η ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας. κάπου διάβασα οτι δεν είμαστε κατοχυρωμένοι για την αμοιβή μασ....σας παραθέτω το παρακ'ατω:

 

 

 

ΚΥΑ οικ.9875 (ΦΕΚ 465/Β/24-2-2012)

Θέμα: «Έλεγχος έργων και εργασιών δόμησης.»

...........

αρθρο 3

3. α) Το ύψος των αποζημιώσεων του παρόντος άρθρου περιλαμβάνει και τα έξοδα μετακίνησης του Ελεγκτή Δόμησης.

β) Στο ύψος των παραπάνω αποζημιώσεων δεν περιλαμβάνεται Φ.Π.Α.

γ) Οι παραπάνω αποζημιώσεις δεν υπόκεινται σε οποιαδήποτε εισφορά και κράτηση υπέρ τρίτων.

4. Η κατάθεση του ποσού της αποζημίωσης πραγματοποιείται από τον κύριο του έργου και με ευθύνη του σε ειδικό λογαριασμό του Ελεγκτή Δόμησης, εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών από τη διενέργεια του ελέγχου. Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της σχετικής αποζημίωσης, ο Ελεγκτής Δόμησης δεν αποστέλλει το πόρισμά του, ενημερώνοντας σχετικά την ΕΥΕΔ και την Υ.ΔΟΜ, η οποία εκδίδει πράξη διακοπής εργασιών.

amoibh.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταθέσει την αμοιβή θα γίνει διακοπή εργασιών.

Για να συνεχιστούν οι εργασίες πρέπει να παραλάβει η ΥΔΟΜ το πόρισμα του ΕΔ και να εκδώσει σχετική πράξη εντός 2 ημερών.

Δεν νομίζω να το διακινδυνεύσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε τελικό έλεγχο, πρέπει ο ΕΔ να ελέγξει και Ταυτότητα κτιρίου? και πιστοποιητικό πληρότητας;

Διάβασα σε μια παρουσίαση του ΙΕΚΕΜ οτι μετα τη συμπλήρωση προβλεπομένων στοιχείων για δημιουργία Ταυτότητας Κτιρίου διενεργείται ο έλεγχος.!!

Ενώ κάπου διάβασα και για συμπλήρωση πιστοποιητικού πληρώτητας. Ισχύουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναρωτώ συνάδελφοι, αλλά αν γνωρίζει κανεις ας με πληροφορήσει!!

 

Σε τελικό έλεγχο, πρέπει ο ΕΔ να ελέγξει και Ταυτότητα κτιρίου? και πιστοποιητικό πληρότητας;

Διάβασα σε μια παρουσίαση του ΙΕΚΕΜ οτι μετα τη συμπλήρωση προβλεπομένων στοιχείων για δημιουργία Ταυτότητας Κτιρίου διενεργείται ο έλεγχος.!!

Ενώ κάπου διάβασα και για συμπλήρωση πιστοποιητικού πληρώτητας. Ισχύουν αυτά;

 

Πιστοποιητικό Πληρότητας

το πιστοποιητικό που εκδίδεται από τους αρμόδιους για την τήρηση της Ταυτότητας Κτιρίου μηχανικούς

, στο οποίο βεβαιώνεται από αυτούς με δήλωσή τους η πλήρης και ορθή συμπλήρωση των

στοιχείων που περιλαμβάνονται σε αυτό. Το πιστοποιητικό φέρει μοναδικό αριθμό

, που δίνεται από το Ηλεκτρονικό Μητρώο που τηρείται στο Υπουργείο

Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.