Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφοροποίηση Τιμής Ζώνης - ευθύνη μηχανικών


Recommended Posts

Σε μια υπαγωγή που θα καμω, βρίσκω τα εξής:ώνης σύμφωνα

1. τιμή ζώνης σύμφωνα με την ΔΕΗ: 950

2. Τιμή ζώνης σύμφωνα με το πρόγραμμα συμβολαιογράφου φίλου μου: 1050 ευρώ

τεραστια η διαφορα. νομίζω ότι πρεπει να παρω την 2η περίπτωση.

Εχει συμβει και σε καποιον αλλο κατι παρόμοιο?

Η ευθύνη ειναι δική μας και ειναι τεραστια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμβαίνει αυτό...

Μην εμπιστεύεσαι κανένα.

 

Για Τιμές Ζώνης ΜΟΝΟ εδώ:

http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html

 

Για Αθήνα πάρα πολύ βολικό και αυτό:

http://www.realestatecorner.gr/el/content/48

δεν έχω βρει λάθος, αλλά πάντα να ελέγχεις για να σαι ήσυχος...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια στο δεύτερο σάιτ μπαίνω πολλές φορές κι' εγώ, παρότι δεν έχει καμμία επισημότητα. Ωστόσο είναι πολύ καλό. (στην δική μου περίπτωση βγήκε σωστό, 1050€)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

H τιμη ζωνης της ΔΕΗ πολλές φορές είναι λάθος . Μπορείς εναλλακτικά να δεις και το τελευταίο ΕΤΑΚ του ιδιοκτήτη αν είναι εντός σχεδίου. Στα εκτός θέλει προσοχή διότι ακόμα και συμβολαιογράφοι δίνουν λάθος τιμή για την ΤΖ.

Το Link που έδωσε παραπάνω ο sagiasd είναι αξιόπιστο λαμβάνοντας όμως υπ'όψη ότι το pdf της Αττικής τουλάχιστον έχει υποστεί κάποιες (πολύ λίγες) τροποποιήσεις με μεταγενέστερες αποφάσεις ΥΠΟΙΚ σε κάποιους Δήμους. ΠΧ τα 600 Ε στο Συκάμινο Ωροπού Αττικής που λαμβάνεται ως ελάχιστη ΤΖ της Περιφέρειας ενω στο Pdf είναι 650.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σημειωθεί και το εξής (με βάση τον τίτλο του θέματος):

 

Προσωπικά θεωρώ ότι, όντως η ευθύνη του μηχανικού γι' αναγραφή λάθος τιμής ζώνης στη δήλωση είναι "μεγάλη"!!!

"Έξυπνοι" ιδιοκτήτες μπορούν να στραφούν και νομικά εναντίον του αν ελεγχθούν οι δηλώσεις τους και τους ζητηθούν μεταχρονολογημένα extra ποσά.

Και ταυτοχρόνως σημειώνω ότι, είναι πολλοί οι "συνάδελφοι" που "βγάζουν λιγότερο το πρόστιμο" ακολουθώντας αυτή την πολιτική κι αδιαφορώντας για το τι μπορεί να συμβεί ...αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια υπαγωγή που θα καμω, βρίσκω τα εξής:ώνης σύμφωνα

1. τιμή ζώνης σύμφωνα με την ΔΕΗ: 950

2. Τιμή ζώνης σύμφωνα με το πρόγραμμα συμβολαιογράφου φίλου μου: 1050 ευρώ

τεραστια η διαφορα. νομίζω ότι πρεπει να παρω την 2η περίπτωση.

Εχει συμβει και σε καποιον αλλο κατι παρόμοιο?

Η ευθύνη ειναι δική μας και ειναι τεραστια

 

Η ΔΕΗ είναι πάρα πολλές φορές λάθος. Μην κοιτάτε τους λογαριασμούς της ΔΕΗ παρά μόνο για πρόχειρο υπολογισμό, δηλαδή να δείτε σε τι ποσό ενδεχομένως να βγαίνει ένα πρόστιμο.

 

Επίσης χθες στη ΝΕΤ υπήρχε η παραπληροφόρηση από την πρωϊνή εκπομπή τους, ότι όταν αλλάξουν οι τιμές ζώνης θα μεγαλώσουν και τα πρόστιμα, πράγμα που δεν ισχύει και προέτρεπαν τον κόσμο να δηλώσει. Δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό για εμάς αυτό που κάνανε με δεδομένο ότι θα έρθουν δουλειές περισσότερες (χχαχαχαχαχα καλό ε; ) αλλά τουλάχιστον είναι παραπληροφόρηση. Επέμέναν κιόλας στο ζήτημα.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, αυτό ακριβώς νομίζω κι εγώ

όλοι θα πουν ότι δεν ξέραν, δεν γνωριζαν

και φυσικά επειδή πληρώνετε ο μηχανικός σε αυτόν θα στραφούν

νομίζω ότι σωστά το έβαλα στον τίτλο - κυρίως για να μην επαναπαυτούν οι συνάδελφοι

εγώ δεν την έπαθα λόγω του ότι τα διπλο-τριπλό τσεκάρω για να κοιμάμαι ήσυχος

(όσο μπορώ δηλαδή)

για το λόγο αυτο κάνω και μικρές (όταν κάνω) εκπτώσεις

(ερώτηση: θα λυπηθείτε μηχανικό που πήρε 600 - 700 ευρώ για τον 4014 και μετά λέει "δεν μπορούσα να ελέγχω τιμές ζώνης"?)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει δύο πελάτες μέχρι σήμερα, οι οποίοι πήγαν σε άλλο μηχανικό της ευρύτερης περιοχής (Παιανία Αττικής), διότι τους έβγαλε το πρόστιμο μικρότερο κατά περίπου 3.000 ευρώ (αυτός ξέρει καλύτερα - έτσι μου είπαν, έβαλε την τιμή Ελάχιστου Κόστους Εκκίνησης Οικοδομής)!!!!! Με την ευχή μου..... (απάντησα).

 

Επίσης χθες στη ΝΕΤ υπήρχε η παραπληροφόρηση από την πρωϊνή εκπομπή τους, ότι όταν αλλάξουν οι τιμές ζώνης θα μεγαλώσουν και τα πρόστιμα, πράγμα που δεν ισχύει και προέτρεπαν τον κόσμο να δηλώσει. Δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό για εμάς αυτό που κάνανε με δεδομένο ότι θα έρθουν δουλειές περισσότερες (χχαχαχαχαχα καλό ε ;) αλλά τουλάχιστον είναι παραπληροφόρηση. Επέμέναν κιόλας στο ζήτημα.

 

Έτσι κι αλλιώς με την παράταση που έδωσαν ....μύγες βαράμε!!!!

Οι περισσότεροι μας έχουν σε αναμονή μέχρι τον Ιούνιο!

Καινούργιοι δεν εμφανίζονται!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

thodoris4

εχεις απολυτο δικηο, για την παραπληροφορηση στη ΝΕΤ

διοτι

συμφωνα με το αρθρ. 24 παρ. 6α του ν. 4014, ρητα προβλέπεται οτι

το προστιμο υπολογιζεται με βαση την Τιμη Ζώνης που ισχυει ΚΑΤΑ την εναρξη ισχυος του παροντος νομου, δλδ τιμες του 2011..

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να βγάλουν μια τροπολογία...τους νόμους τους έχουν κάνει τσίχλα....

 

Ιάσονα μην μασάς...ασε να το βρούνε μπροστά τους....εγώ προσωπικά σε ελέγχους για αγοροπωλησίες εχω γυρίσει τουλάχιστόν 3 βεβαιώσεις για λάθος τιμή ζώνης....οπότε καλυψε τα νώτα σου και ασε τους κασκαντέρ να ρισκάρουν το κεφάλι τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.