Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λυγισμός


 
LEF

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους και ευχαριστω για το ενδιαφερον!το προγραμμα είνα το STRAD. και εγω πιστεύω οτι αφου ο σχετικός έλεγχος ανεφέρεται στον ΕΚΩΣ για υποστηλώματα και το στοιχειο που εξετάζω είναι κατα τον κανονισμό τοιχείο με H=4.20 δεν πρέπει να διαστασιολογήσω για λυγισμο!! Επιπλέων οι οπλισμοί απο την λειτουργία του τοιχώματος επαρκούν και για την λειτουργία του ως υποστήλωμα (στην ασθενή του διεύθυνση).

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΑΚ ορίζει ποια από τα τοιχώματα του ΕΚΩΣ θα συνυπολογιστούν στο nv και ποια όχι.

Ο έλεγχος λυγισμού γίνεται με τον ΕΚΩΣ άρα και το τοίχωμα λαμβάνεται όπως το ορίζει το ΕΚΩΣ.

 

Ακριβώς !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

§18.5.1 ΕΚΩΣ: "Σε κάθε περίπτωση το πάχος δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το 1/20 του ύψους ορόφου, εκτός εάν γίνεται έλεγχος πλευρικής ευστάθειας."

 

1ον.

Όσον αφορά το STRAD (επειδή είμαι και εγώ χρήστης) σε ρωτάει πρίν κάνει τον έλεγχο, οπότε άν δέν θές δέν τον κάνεις.

 

2ον (και ουσιαστικότερον).

Κατα τη γνώμη μου, η παραπάνω πρόταση δέν σημαίνει πώς αν bw>Η/20 δε χρειάζεται κανένας έλεγχος. Απλά σου λέει πως

άν bw < H/20 τότε πρέπει να κάνεις τον έλεγχο υποχρεωτικά!

Διαφορετικά?

Άν δούμε και στα σχόλια λέει ότι "για συνήθη οικοδομικά έργα ο έλεγχος ευστάθειας ικανοποιείται άν ισχύει η συνθήκη b>=q*lw/60"

 

Που θα πεί ότι και "bw>Η/20" να έχεις, εάν π.χ. εχεις b=25cm, q=3.5, lw=4.5m, τότε θές έλεγχο ευστάθειας. Επίσης έλεγχο θέλεις εάν για οποιοδήποτε λόγο κρίνεις ότι το έργο σου δέν είναι σύνηθες οικοδομικό

 

Αρα για να μην γίνει ο έλεγχος θα πρέπει

ΚΑΙ bw>Η/20 ΚΑΙ b>=q*lw/60 (ΚΑΙ σύνηθες οικοδομικό)

Link to comment
Share on other sites

Ερμηνεύουμε διαφορετικά τον ΕΚΩΣ.

Κατά τη γνώμη μου εάν bw>=H/20 τότε δεν χρειάζεται έλεγχος ευστάθειας.

Αν δεν ισχύει το παραπάνω τότε μόνο ελέγχουμε εάν bw>q*lw/60. Εάν το έργο δεν είναι σύνηθες ή δεν είναι οικοδομικό ή είναι οικοδομικό+σύνηθες+bw<q*lw/60 τότε πρέπει να κάνεις αναλυτικότερους υπολογισμούς ευστάθειας.

 

Στο Κεφάλαιο 14 του ΕΚΩΣ που αφορά την οριακή κατάσταση αστοχίας από λυγισμό, γίνεται αναφορά σε υποστυλώματα και όχι σε τοιχώματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου εάν bw>=H/20 τότε δεν χρειάζεται έλεγχος ευστάθειας.

Αν δεν ισχύει το παραπάνω τότε μόνο ελέγχουμε εάν bw>q*lw/60.

Δηλαδή λες ότι εάν δεν ισχύει και bw>q*lw/60 (με δεδομένο ότι δεν ισχύει αρχικά το bw>=H/20) τελικά τότε και μόνο τότε θέλει έλεγχο? Εάν δηλαδή ισχύει το bw>q*lw/60 δεν θέλει?

Link to comment
Share on other sites

Στο Κεφάλαιο 14 του ΕΚΩΣ που αφορά την οριακή κατάσταση αστοχίας από λυγισμό, γίνεται αναφορά σε υποστυλώματα και όχι σε τοιχώματα.

 

Σωστά. Αρα έλεγχος λυγιασμού έχω μόνο σε υποστυλώματα. Εδώ όμως έχουμε τα εξής:

 

ΕΑΚ 2000

Τοιχεία θεωρούνται στοιχεία πάνω από 1.50 ή 2.00 κατά περίπτωση, που συμμετέχουν στο nvx,y.

ΕΚΩΣ 2000

Τοιχεία θεωρούνται στοιχεία με λόγο πλευρών >=4. Ομως αυτό γίνεται μόνο για την διάταξη του οπλισμού. Αν και προσωπικά πιστευώ ότι πρέπει να οπλίζεται ώς στύλο μέχρι τα μεγέθη του ΕΑΚ, εδώ τεκμέρεται ότι π.χ.

 

Για διατομές έως 1.00 με 0.25 οπλισμός στύλου.

Για διατομές από 1.00 έως 1.50 (ή 2.00) έχω οπλισμό ως τοίχωμα με κρυφουποστυλώμτα αλλά ΜΗ συμμετοχή σε nvx,y.

Για διατομές άνω 1.50(2.00) και οπλισμό ως τοιχείο και συμμετοχή σε nvx,y.

Link to comment
Share on other sites

Η όπλιση των στοιχείων γίνεται κατά ΕΚΩΣ, όχι κατά ΕΑΚ.

Συνεπώς για τον αν θα οπλίσουμε ένα κατακόρυφο στοιχείο ως τοίχωμα ή ως υποστύλωμα, να θα το ελέγξουμε σε λυγισμό ή όχι οδηγός μας είναι ο ΕΚΩΣ. Εκεί αναφέρονται οι κανόνες όπλισης (κεφάλαιο 18 ).

Αν λοιπόν ο ΕΚΩΣ δέχεται ότι κάθε στοιχείο με λόγο πλευρών 4/1 είναι τοίχωμα, τότε ακόμα και ένα υποστύλωμα 80/20 θα οπλιστεί ως τοίχωμα.

Προσωπικά δε συμφωνώ αλλά έτσι ερμηνεύω τουλάχιστον τον ΕΚΩΣ.

Ο ΕΑΚ κάνει διάκριση των τοιχωμάτων του ΕΚΩΣ (δηλαδή κάθε στοιχείου με λόγο πλευρών 4/1) σε τοιχώματα που συμμετέχουν στο nv και σε τοιχώματα πάλι που όμως δε συμμετέχουν στο nv.

 

Συμπερασματικά, κάθε στοιχείο με λόγο πλευρών >4/1 οπλίζεται ως τοίχωμα με όλες τις κατασκευαστικές διατάξεις που αφορούν τα τοιχώματα σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.