Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η ΣΣΕ των Μηχανικών έχει λήξει πριν τις 14/8 και θεωρείται πλέον ατομική;


gkapet77

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είμαι μισθωτός χημικός μηχανικός σε ιδιωτική εταιρία, και μέχρι στιγμής αμοίβομαι με τη ΣΣΕ των διπλωματούχων μηχανικών (μου πληρώνουν πτυχίο μηχανικού + μεταπτυχιακό + ξένη γλώσσα). Όπως ξέρετε, με βάση το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε στις 14/2, από 14/5 οι ΣΣΕ γενικότερα παύουν να ισχύουν, αν δεν έχουν υπογραφεί νέες ΣΣΕ, και ισχύει ο βασικός της κλαδικής + 4 επιδόματα (ωρίμανσης, σπουδών, τέκνων, επικίνδυνης εργασίας)

 

Απ'ό,τι διευκρίνισε όμως το υπουργείο, οι ΣΣΕ που έχουν λήξει περισσότερο από 6 μήνες πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου (πριν τις 14/8 δηλαδή), μετατρέπονται αυτόματα σε ατομικές, που σημαίνει φυσικά ότι ο εργοδότης δεν μπορεί να σου μειώσει μονομερώς ούτε 1€ το μισθό, αλλά χρειάζεται και η συγκατάθεση του εργαζομένου. Με άλλα λόγια πρέπει να σου ζητήσει να υπογράψεις νέα ατομική σύμβαση.

 

Η πιο πρόσφατη ΣΣΕ για διπλωματούχους μηχανικούς ΣΤΕΒ είναι η διαιτητική αποφαση 43/2009 (4/11/2009) ή κάνω λάθος? Αυτή δεν θεωρείται ότι έχει λήξει πριν τις 14/8? Υπάρχει βέβαια και μία μεταγενέστερη του 2010 (ΟΣΕΤΕ, 10/12/2010), αλλά αυτή είναι λίγο χαμηλότερη και ούτως ή άλλως δεν αμοιβόμαστε με αυτήν από όσο ξέρω...

 

http://www.omed.gr/e...on=data&myid=96

 

Το σημαντικό έιναι να μάθουμε αν οι μηχανικοί υπαγόμαστε τελικά σε αυτή την εξαίρεση ή όχι. Από οσο έχω καταλάβει, αν η ΣΣΕ μας θεωρείται ότι έχει λήξει πριν τις 14/8, δε μπορεί να μας γίνει ΚΑΜΙΑ μείωση αν δεν το δεχτούμε κ εμείς (εννοείται βέβαια ότι ο εργοδότης μπορεί να σε εκβιάσει με απόλυση αν αρνηθείς, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα). Υπάρχει κάποιος που να ξέρει υπεύθυνα να μας πει τι ισχύει για να μην ψαχνόμαστε και να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας σε περίπτωση που μας γίνει η οποιαδήποτε νύξη για μείωση? Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Ακόμα και στην περίπτωση που δε μας πιάνει η εξαίρεση, και πάμε στο βασικό της κλαδικής + 4 επιδόματα, από εμένα μόνο τη γλώσσα μπορούν να κόψουν, έτσι δεν είναι? Οι 3ετίες ("ωρίμανση") και το μεταπτυχιακό ("σπουδές") περιλαμβάνονται στα 4 επιδόματα...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι μας καλύπτει η σύμβαση ΣΤΕΒ και ισχύει μέχρι και τις 14/2/2013. Πηγή:

http://www.efgbs.gr/wp-content/uploads/2012/03/StatusSSE_N.-4046-2012-1.xls

Αν ξέρει υπεύθυνα κάποιος συνάδελφος ας μας διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Και άλλη 1 ερώτηση. Εγώ έχω σύμβαση Μηχανικών Βιομηχανίας ΑΕΙ-ΤΕΙ, Είναι ίδια με διαφορετικές αποδοχές. Λέει

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΒΑΣΕΙ Ν. 4046/2012. ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

ΛΗΞΗ 14/02/2013

 

 

 

 

Αρα μέχρι θα ισχύει μέχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

στην περίπτωση που πάμε στο βασικό της κλαδικής + 4 επιδόματα, από εμένα μόνο τη γλώσσα μπορούν να κόψουν, έτσι δεν είναι? Οι 3ετίες ("ωρίμανση") και το μεταπτυχιακό ("σπουδές") περιλαμβάνονται στα 4 επιδόματα...

Σωστά. Απλά εφεξής δεν θα αυξάνουν οι 3ετίες. Δηλαδή αν τώρα παίρνεις μισθό για το κλιμάκιο 6-9, ακόμη κι όταν φτάσεις ηλικιακά στο 9-12, το επίδομα ωρίμανσης θα έχει "παγώσει" στο 6-9 που έπαιρνες (μέχρι να ξαναγίνει η ανεργία μονοψήφια).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα,

γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νέα Σ.Σ.Ε. για μηχανικούς Π.Ε. & Τ.Ε. που εργάζονται ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 29/10/2019 at 11:50 ΠΜ, nadespe said:

Καλημέρα,

γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νέα Σ.Σ.Ε. για μηχανικούς Π.Ε. & Τ.Ε. που εργάζονται ως μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα ;

 

 

Όχι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.